+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisining maslahatchisi Kamola Umaraliyeva hamda Komplayens bo‘limi mas’ul xodimi Gulnoza Sabriyeva Xondiza kon boshqarmasida bo‘lib, korxona ishchi-xodimlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdilar.
Tadbirning asosiy qismi xotin-qizlar bilan uchrashuvga bag‘ishlandi. Muloqot davomida ayollar uchun yaratilgan mehnat sharoitlari, ularning huquq va manfaatlari himoyasi hamda korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari muhokama qilindi. Ayniqsa, xotin-qizlarga nisbatan zo‘ravonlikning har qanday turiga qarshi qonunchilikda belgilangan qat’iy javobgarlik choralari haqida tushuntirishlar berildi. Kombinat mas’ullari xotin-qizlarning taklif va murojaatlarini doimiy ravishda o‘rganib borishga tayyor ekanliklarini ta’kidladilar.
Shuningdek, ishchi-xodimlarga xizmat ko‘rsatuvchi 5-sonli avtokorxonadagi ijtimoiy sharoitlar ham o‘rganildi. Mas’ullar ishchilar oshxonasida bo‘lib, taom tayyorlanish jarayoni, mahsulotlarning saqlanishi va sanitariya holatini ko‘zdan kechirdilar. Oshxona faoliyati yuzasidan xodimlarning fikrlari tinglanib, aniqlangan ayrim kamchiliklarni tezkorlik bilan bartaraf etish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berildi.

+998 71 619 23 33Советник председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» Камола Умаралиева и специалист службы комплаенса Гулноза Сабриева посетили Хандизинское рудоуправление, где провели открытый диалог с работниками предприятия. Основная часть встречи была посвящена вопросам, касающимся женщин.
В ходе беседы обсуждались условия труда, созданные для женщин, защита их прав и интересов, а также меры по противодействию коррупции. Особое внимание было уделено разъяснению норм законодательства, предусматривающих строгую ответственность за любые формы насилия в отношении женщин.
Представители комбината подчеркнули, что готовы на постоянной основе рассматривать предложения и обращения работниц, оперативно реагируя на возникающие вопросы.
Кроме того, были изучены социальные условия на автобазе №5, обслуживающем работников. Рабочая группа посетила столовую, где ознакомилась с процессом приготовления пищи, условиями хранения продуктов и санитарным состоянием. Были выслушаны мнения работников, а по выявленным недостаткам даны конкретные поручения ответственным лицам с требованием оперативного устранения.