“Iqlim o‘zgarishining mehnat xavfsizligi va gigiyenasiga ta'siri”
Joriy yilning 3-may kuni “Metallurg” MSda “Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuniga bag‘ishlangan “Iqlim o‘zgarishining mehnat xavfsizligi va gigiyenasiga ta'siri” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminar “Metallurg” MS ijodkorlari tomonidan kuylangan mehnat muhofazasi kuniga bag‘ishlangan qo‘shiq bilan boshlandi.
Tadbirda Sog‘liqni saqlash vaziriligi sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy tadqiqot instituti klinikasi bosh shifokori, tibbiyot fanlari doktori, professor Muqaddas Hamraqulova, Sog‘liqni saqlash vazirligi sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy tadqiqot instituti Ovqatlanish gigiyenasi va laboratoriyasi mudiri, tibbiyot fanlari doktori professor Anatoliy Xudayberganov, OKMK bosh muhandisi Sergey Larionov, bosh muhandisning MM va SX bo‘yicha o‘rinbosari Shuhrat Jo‘rayev, Olmaliq kon-texnika  inspeksiyasi boshlig‘i  Hikmatillo Maysupov, OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi raisi Abdurashid Haydarov, tarkibiy bo‘linmalar rahbarlari, MM va XT bo‘yicha mas'ullar ishtirok etishdi.
Seminarda mas'ullar kombinatda mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar xususida to‘xtalib, yuz berayotgan noxush holatlarni oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar bo‘yicha ma'lumotlar berishdi.
Ijtimoiy ob'ektlar boshqarmasi boshlig‘i Saviya Tagirova boshqarma tasarrufidagi maktabgacha ta'lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan “Mehnat muhofazasi bolalar nigohida” yo‘nalishi bo‘yicha “Dadajon va oyijon, ishdan uyga sog‘-salomat qayting” mavzusidagi ko‘rik-tanlov to‘g‘risida ma'lumotlar berib o‘tdi.
Shuningdek, mas'ullar “Zararli omillar ta'sirida ishlovchi ishchilarda kasb kasalliklari”, “Zararli va noqulay mehnat sharoitlari ta'siri ostida ishlovchi xodimlar uchun maxsus profilaktik ovqatlanish ahamiyati va uni takomillashtirishga qaratilgan takliflar”, “OKMK korxonalarida sanoat xavfsizligi sohasida nazoratni kuchaytirish” mavzularida ham ma'ruzalar qilishdi.
Seminar davomida OKMK tibbiy sanitar qismi bosh shifokori Abdujabbor To‘xtaboyev tomonidan kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan ishchi-xodimlar o‘rtasida umumiy va kasbiy kasallanishlar tahlil qilinib, ularni oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar bo‘yicha yig‘ilish ishtirokchilari xabardor etildi.
Tadbirda ishtirokchilar hukmiga kombinat tarkibiy bo‘linmalardagi soha mutaxassislari tomonidan tayyorlangan umumiy kasblar, elektr xavfsizligi, yong‘in xavfsizligi, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha birlamchi va davriy yo‘l-yo‘riqlarni o‘tkazishga qaratilgan eng yaxshi videoroliklar ham namoyish etildi.
Shuningdek, seminar davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan bir guruh soha mutaxassislari, maktabgacha ta'lim tashkilotlari  mudiralari, sana munosabati bilan o‘tkazilgan tanlov g‘oliblari, sanoat xavfsizligi sohasida avariyalarni oldini olishga qaratilgan tadbirlarga hissasini qo‘shgan Olmaliq KTI xodimlari Faxriy Yorliqlar, tashakkurnomalar va qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Shuningdek, seminar davomida OKMK mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan maxsus ish kiyimlari hamda shaxsiy himoya vositalari ko‘rgazmasi ham namoyish etildi.

+998 71 619 23 333 мая во Дворце культуры «Металлург» состоялся семинар на тему «Влияние изменения климата на безопасность и гигиену труда», посвященный Всемирному дню охраны труда.
В мероприятии приняли участие главный врач клиники научно-исследовательского института санитарно-гигиенических и профессиональных заболеваний Министерства здравоохранения, доктор медицинских наук, профессор Мукаддас Хамракулова, заведующая отделом гигиены питания и лабораторией научно-исследовательского института санитарно-гигиенических и профессиональных заболеваний Министерства здравоохранения, доктор медицинских наук, профессор Анатолий Худайберганов, главный инженер АО «Алмалыкский ГМК» Сергей Ларионов, заместитель главного инженера по вопросам ОТ и ПБ Шухрат Жураев, Начальник Алмалыкской горно-технической инспекции Хикматилло Майсупов, председатель Совета профсоюза работников АГМК Абдурашид Хайдаров, руководители структурных подразделений, ответственные за охрану труда и технику безопасности.
В ходе семинара было рассказано о работе по охране труда и технике безопасности, проводимой на комбинате, и предоставлена информация о мерах, направленных на предотвращение несчастных случаев на производстве.
Начальник управления социальных объектов Савия Тагирова рассказала о конкурсе по направлению «Охрана труда глазами детей» на тему «Папа, мама, возвращайтесь с работы домой здоровыми!», который проводился среди воспитанников дошкольных образовательных организаций АГМК.
Также были заслушаны доклады на темы: «Профилактика профессиональных заболеваний людей, работающих во вредных условиях», «Важность специального профилактического питания для работников, работающих под воздействием вредных и неблагоприятных условий труда, и предложения, направленные на его улучшение», «Усиление контроля в области промышленной безопасности на предприятиях АГМК».
В ходе семинара главный врач медико-санитарной части АГМК Абдужаббор Тухтабаев дал анализ случаев заболеваемости сотрудников комбината и проинформировал участников совещания о мерах, принимаемых для их профилактики.
На мероприятии также были продемонстрированы лучшие видеоролики для проведения первичных и периодических инструктажей, электробезопасности, пожарной безопасности, оказанию первой медицинской помощи, подготовленные специалистами подразделений АГМК.
Также в ходе семинара почетными грамотами, благодарственными письмами и ценными подарками были поощрены группа специалистов АГМК и победителей конкурсов, посвященных Всемирному дню охраны труда.