“Iqlim o‘zgarishining mehnat xavfsizligi va gigiyenasiga ta'siri”
Joriy yilning 3-may kuni “Metallurg” MSda “Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuniga bag‘ishlangan “Iqlim o‘zgarishining mehnat xavfsizligi va gigiyenasiga ta'siri” mavzusida seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminar “Metallurg” MS ijodkorlari tomonidan kuylangan mehnat muhofazasi kuniga bag‘ishlangan qo‘shiq bilan boshlandi.
Tadbirda Sog‘liqni saqlash vaziriligi sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy tadqiqot instituti klinikasi bosh shifokori, tibbiyot fanlari doktori, professor Muqaddas Hamraqulova, Sog‘liqni saqlash vazirligi sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy tadqiqot instituti Ovqatlanish gigiyenasi va laboratoriyasi mudiri, tibbiyot fanlari doktori professor Anatoliy Xudayberganov, OKMK bosh muhandisi Sergey Larionov, bosh muhandisning MM va SX bo‘yicha o‘rinbosari Shuhrat Jo‘rayev, Olmaliq kon-texnika  inspeksiyasi boshlig‘i  Hikmatillo Maysupov, OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi raisi Abdurashid Haydarov, tarkibiy bo‘linmalar rahbarlari, MM va XT bo‘yicha mas'ullar ishtirok etishdi.
Seminarda mas'ullar kombinatda mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar xususida to‘xtalib, yuz berayotgan noxush holatlarni oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar bo‘yicha ma'lumotlar berishdi.
Ijtimoiy ob'ektlar boshqarmasi boshlig‘i Saviya Tagirova boshqarma tasarrufidagi maktabgacha ta'lim tashkilotlari tarbiyalanuvchilari o‘rtasida o‘tkazilgan “Mehnat muhofazasi bolalar nigohida” yo‘nalishi bo‘yicha “Dadajon va oyijon, ishdan uyga sog‘-salomat qayting” mavzusidagi ko‘rik-tanlov to‘g‘risida ma'lumotlar berib o‘tdi.
Shuningdek, mas'ullar “Zararli omillar ta'sirida ishlovchi ishchilarda kasb kasalliklari”, “Zararli va noqulay mehnat sharoitlari ta'siri ostida ishlovchi xodimlar uchun maxsus profilaktik ovqatlanish ahamiyati va uni takomillashtirishga qaratilgan takliflar”, “OKMK korxonalarida sanoat xavfsizligi sohasida nazoratni kuchaytirish” mavzularida ham ma'ruzalar qilishdi.
Seminar davomida OKMK tibbiy sanitar qismi bosh shifokori Abdujabbor To‘xtaboyev tomonidan kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan ishchi-xodimlar o‘rtasida umumiy va kasbiy kasallanishlar tahlil qilinib, ularni oldini olish bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar bo‘yicha yig‘ilish ishtirokchilari xabardor etildi.
Tadbirda ishtirokchilar hukmiga kombinat tarkibiy bo‘linmalardagi soha mutaxassislari tomonidan tayyorlangan umumiy kasblar, elektr xavfsizligi, yong‘in xavfsizligi, birinchi tibbiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha birlamchi va davriy yo‘l-yo‘riqlarni o‘tkazishga qaratilgan eng yaxshi videoroliklar ham namoyish etildi.
Shuningdek, seminar davomida kombinat tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan bir guruh soha mutaxassislari, maktabgacha ta'lim tashkilotlari  mudiralari, sana munosabati bilan o‘tkazilgan tanlov g‘oliblari, sanoat xavfsizligi sohasida avariyalarni oldini olishga qaratilgan tadbirlarga hissasini qo‘shgan Olmaliq KTI xodimlari Faxriy Yorliqlar, tashakkurnomalar va qimmatbaho sovg‘alar bilan rag‘batlantirildi.
Shuningdek, seminar davomida OKMK mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi tomonidan maxsus ish kiyimlari hamda shaxsiy himoya vositalari ko‘rgazmasi ham namoyish etildi.

"The impact of climate change on the occupational safety and health"
On May 3, the Metallurg Palace of Culture hosted a seminar on the topic "The impact of climate change on occupational safety and health", dedicated to World Labor Protection Day.
The event was attended by the chief physician of the clinic of the Scientific Research Institute of Sanitary-Hygienic and Occupational Diseases of the Ministry of Health, the Doctor of Medicine, Professor Mukaddas Khamrakulova, the Head of the Department of Food Hygiene and laboratory of the Scientific Research Institute of Sanitary-Hygienic and Occupational Diseases of the Ministry of Health, the Doctor of Medicine, Professor Anatoly Khudayberganov, the Chief Engineer of “Almalyk MMC” JSC Sergey Larionov, the Deputy OHSE Chief Engineer Shukhrat Juraev, the Head of the Almalyk Mining and Technical Inspection Khikmatillo Maysupov, the Chairman of the Council of the AMMC Workers' Union Abdurashid Khaidarov, the heads of structural divisions responsible for labor protection and safety
During the seminar, it was told about the work on occupational safety and health carried out at the plant, and information was provided on measures aimed at preventing accidents at work.
Saviya Tagirova, the Head of the Department of Social Facilities, told about the competition in the direction of "Labor protection through the eyes of children" on the theme "Dad, Mom, come home healthy from work!", which was held among pupils of preschool educational organizations of AMMC.
Reports on the following topics were also heard: "Prevention of occupational diseases of people working in harmful conditions", "The importance of special preventive nutrition for workers working under the influence of harmful and unfavorable working conditions, and proposals aimed at improving it", "Strengthening control in the field of industrial safety at AMMC enterprises".
During the seminar, the chief physician of the medical and sanitary unit of the AMMC, Abdujabbor Tukhtabaev, analyzed the cases of morbidity of the combine's employees and informed the meeting participants about the measures taken to prevent them.
The event also featured the best videos for conducting primary and periodic briefings, electrical safety, fire safety, and first aid, prepared by specialists of the AMMC units.
Also during the seminar, a group of AMMC specialists and winners of competitions dedicated to the World Labor Protection Day were rewarded with certificates of honor, letters of thanks and valuable gifts.