+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ishlab chiqarish va fan integratsiyasi bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
O‘quv markazi Kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari Baxtiyor Niyazmetovning ma'lum qilishicha, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali dual ta'lim tizimi bo‘yicha samarali hamkorlik qilib kelmoqda.
Hamkorlik doirasida kon ishi hamda foydali qazilmalarni boyitish yo‘nalishi bo‘yicha 18 nafar talabalar sinovdan o‘tkazilib, kombinat ichki ehtiyojidan kelib chiqqan holda amaliyotga qabul qilingan.
Ayni kunlarda ushbu talabalar 2-mis boyitish fabrikasida ishlab chiqarish amaliyotini o‘tashmoqda.
Shuningdek, hamkorlik doirasida 2025 yilda Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialining kombinat tarkibiy bo‘linmalarida kafedra filialarini tashkil etishi rejalashtirilmoqda. Jumladan, Qalmoqqir kon boshqarmasida kon ishi yo‘nalishi, Rux zavodida metallurgiya yo‘nalishi, Markaziy analitik laboratoriyasida kimyo yo‘nalishi, Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida mexanika yo‘nalishi, Elektr tarmoqlari boshqarmasida energetika yo‘nalishi bo‘yicha kafedralarning filialari tashkil etiladi. Hozirda ushbu kafedralarni tashkil etish bo‘yicha me'yoriy hujjatlar tayyorlanmoqda.
Mazkur kafedra filiallarida o‘qishlar tashkil etilib, oliygoh o‘qituvchilari tarkibiy bo‘linmalar mutaxassislariga darslar o‘tishadi.

+998 71 619 23 33The Almalyk Mining and Metallurgical Complex is actively implementing initiatives to integrate science and production, which helps improve the quality of training specialists.
As Deputy Head of the Personnel Training and Retraining Department of the Training Center Bakhtiyor Niyazmetov noted, AMMC and the Almalyk branch of the Tashkent State Technical University are building fruitful cooperation within the framework of the dual education system. This approach allows combining the theoretical training of students with the practical skills needed in production.
As part of this cooperation, 18 students studying in the areas of mining and mineral processing successfully passed the selection and were sent for industrial practice in the divisions of the complex.
As part of the cooperation, it is planned to create branches of the Tashkent State Technical University AF department in the structural divisions of the complex in 2025. In particular, branches of the mining department will be created in the Kalmakyr mine department, metallurgy - at the zinc complex, chemistry - in the central analytical laboratory, mechanics - at the central repair and mechanical complex, power engineering - in the electric grid department. Currently, regulatory documents for their organization are being prepared.
In addition, classes will be held on the basis of the department branches, where employees of the AMMC structural divisions will study theory from teachers of the higher educational institution, which will ensure their professional growth and the introduction of new knowledge into the work process.