+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ishlab chiqarish va fan integratsiyasi bo‘yicha samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda.
O‘quv markazi Kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo‘limi boshlig‘i o‘rinbosari Baxtiyor Niyazmetovning ma'lum qilishicha, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati va Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali dual ta'lim tizimi bo‘yicha samarali hamkorlik qilib kelmoqda.
Hamkorlik doirasida kon ishi hamda foydali qazilmalarni boyitish yo‘nalishi bo‘yicha 18 nafar talabalar sinovdan o‘tkazilib, kombinat ichki ehtiyojidan kelib chiqqan holda amaliyotga qabul qilingan.
Ayni kunlarda ushbu talabalar 2-mis boyitish fabrikasida ishlab chiqarish amaliyotini o‘tashmoqda.
Shuningdek, hamkorlik doirasida 2025 yilda Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filialining kombinat tarkibiy bo‘linmalarida kafedra filialarini tashkil etishi rejalashtirilmoqda. Jumladan, Qalmoqqir kon boshqarmasida kon ishi yo‘nalishi, Rux zavodida metallurgiya yo‘nalishi, Markaziy analitik laboratoriyasida kimyo yo‘nalishi, Markaziy ta'mirlash mexanika zavodida mexanika yo‘nalishi, Elektr tarmoqlari boshqarmasida energetika yo‘nalishi bo‘yicha kafedralarning filialari tashkil etiladi. Hozirda ushbu kafedralarni tashkil etish bo‘yicha me'yoriy hujjatlar tayyorlanmoqda.
Mazkur kafedra filiallarida o‘qishlar tashkil etilib, oliygoh o‘qituvchilari tarkibiy bo‘linmalar mutaxassislariga darslar o‘tishadi.

+998 71 619 23 33На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате активно реализуются инициативы по интеграции науки и производства, что способствует повышению качества подготовки специалистов.
Как отметил заместитель начальника отдела подготовки и переподготовки кадров учебного центра Бахтиёр Ниязметов, АГМК и Алмалыкский филиал Ташкентского государственного технического университета выстраивают плодотворное сотрудничество в рамках системы дуального образования. Этот подход позволяет объединить теоретическую подготовку студентов с практическими навыками, необходимыми на производстве.
В рамках этого сотрудничества 18 студентов, обучающихся по направлениям горного дела и обогащения полезных ископаемых, успешно прошли отбор и были направлены на производственную практику в подразделениях комбината.
В рамках сотрудничества в 2025 году планируется создание филиалов кафедры АФ ТашГТУ в структурных подразделениях комбината. В частности, будут созданы филиалы кафедр горного дела в рудоуправлении «Кальмакыр», металлургии – на цинковом заводе, химии – в центральной аналитической лаборатории, механики – на центральном ремонтно-механическом заводе, энергетики – в управлении электросетей. В настоящее время готовятся нормативные документы по их организации.
Кроме этого, на базе филиалов кафедр будут проводиться занятия, где работники структурных подразделений АГМК будут обучаться теории у преподавателей высшего образовательного учреждения, что обеспечит их профессиональный рост и внедрение новых знаний в рабочий процесс.