Islohotlarning pirovard maqsadi – inson manfaatlari
Bugun OKMK Ma’naviyat va ma’rifat kengashi tashabbusi bilan Prezidentimizning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi, “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” doirasida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturi hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 2026-yildagi ijrosini ta’minlashga qaratilgan Davlat dasturi loyihasi yuzasidan targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Targ‘ibot tadbirlarida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Qizilgul Qosimova, Ma’rifat targ‘ibotchilari jamiyati a’zolari, OKMK Komplayens xizmati xodimi Gulnoza Sabriyeva hamda Olmaliq davlat texnika instituti o‘qituvchisi Sardor Doniyev ishtirok etishdi.
Targ‘ibot tadbirlari Muhandislik maktabi tinglovchilari, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi maktabgacha ta’lim tashkilotlari mudiralari, ma’naviy-ma'rifiy ishlarga mas’ullar hamda Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi ishchi-xodimlari uchun tashkl etildi.
Tadbirda so‘z olganlar Prezidentning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi mamlakat taraqqiyotini belgilovchi dasturiy hujjat bo‘lib, unda kelgusi davrga mo‘ljallangan iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy islohotlarning asosiy maqsad va vazifalari belgilab berilganini ta’kidlashdi.
Ayniqsa, Murojaatnomada korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilanib, bu borada 2026-yilda ayovsiz kurash olib borilishi, korrupsiyaga qarshi kurashish faqat huquq-tartibot idoralarining ishi emas, balki butun jamiyatning vazifasiga aylanishi va bu jarayonda jamoatchilik nazorati keskin kuchaytirilishi belgilandi. 2026-yilning boshidanoq mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurash keskin tus olgani, hatto bu borada yuqori lavozimli mulozimlar ham yirik miqdordagi talon-torojliklar va korrupsiyaviy sxemalar sababli lavozimlaridan ozod etilib, tergovga jalb etilgani qayd etib o‘tildi.
Shuningdek, 2026-yilning “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb e’lon qilinishi islohotlarni bevosita har bir xonadon va mahalla darajasiga tushirish orqali inson qadrini ulug‘lashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Tadbirlar davomida mas’ullar “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 2026-yildagi ijrosini ta’minlashga qaratilgan Davlat dasturi loyihasi hozirda keng muhokama etilayotgani, muhokamalar jarayonida har bir fuqaro faol qatnashib, o‘z takliflarini berishi mumkinligi bildirildi.
Bundan tashqari, mas’ullar tomonidan mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlik eng katta boylik ekani ta’kidlanib, bu ne’matning qadriga yetish va uni ko‘z qorachig‘idek asrash har bir fuqaroning muqaddas burchi ekani qayd etildi. Bugungi murakkab geosiyosiy vaziyatda yurtimizdagi osoyishtalik va millatlararo totuvlik uchun shukronalik keltirish, shu bilan birga, ogohlikni oshirish taraqqiyotimizning asosiy garovi sifatida e’tirof etildi.

The Human and His Well-being is in the Focus of the Reforms
Today, at the initiative of Almalyk Mining and Metallurgical Complex's Council for Spirituality and Education, informational and outreach events were held dedicated to the Address of the President of the Republic of Uzbekistan to the Oliy Majlis and the People of Uzbekistan, the reform programs in priority areas within the framework of the "Year of Development of the Mahalla and Society," and the draft State Program aimed at ensuring the implementation of the "Uzbekistan-2030" strategy in 2026.
Participating in the events were Kizilgul Kosimova, the Deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, members of the Marifat Educational Society, Gulnoza Sabrieva of the Complex’s compliance service, and Sardor Doniev, the lecturer at the Almalyk State Technical Institute.
The meetings were organized for the students of the engineering school, heads of preschool educational organizations of the social facilities department responsible for spiritual and educational work, and employees of the specialized repair work department.
Speakers at the event noted that the President's Address is a programmatic document defining the country's strategic development directions, clearly outlining the key goals and objectives of economic, social, and political reforms for the near future.
Particular attention was paid to anti-corruption issues. It was emphasized that the fight against corruption has been identified as a priority area of ​​state policy, and uncompromising work will be carried out in this area in 2026. It was noted that combating corruption is not only the task of law enforcement agencies but also the responsibility of society as a whole, and the role of public oversight will be significantly strengthened. It was also noted that, since the beginning of 2026, the fight against corruption in the country has become more stringent, resulting in even high-ranking officials being dismissed from their positions and brought to trial for large-scale embezzlement and corruption schemes.
It was also emphasized that the declaration of 2026 as the "Year of Development of the Mahalla and Society" aims to bring reforms directly to the level of every family and every mahalla, thereby ensuring human rights and interests.
During the events, it was noted that the draft State Program for the Implementation of the "Uzbekistan 2030" Strategy in 2026 is currently being widely discussed, and every citizen has the opportunity to actively participate in these discussions and make their own proposals.
It was also emphasized that peace and stability in the country are our greatest treasure, and that respect for these values ​​is the sacred duty of every citizen. In the current complex geopolitical environment, maintaining public order and interethnic harmony, as well as increasing vigilance, are particularly important; these were identified as key factors for the country's sustainable development.