Islohotlarning pirovard maqsadi – inson manfaatlari
Bugun OKMK Ma’naviyat va ma’rifat kengashi tashabbusi bilan Prezidentimizning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi, “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” doirasida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturi hamda “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 2026-yildagi ijrosini ta’minlashga qaratilgan Davlat dasturi loyihasi yuzasidan targ‘ibot tadbirlari o‘tkazildi.
Targ‘ibot tadbirlarida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati Qizilgul Qosimova, Ma’rifat targ‘ibotchilari jamiyati a’zolari, OKMK Komplayens xizmati xodimi Gulnoza Sabriyeva hamda Olmaliq davlat texnika instituti o‘qituvchisi Sardor Doniyev ishtirok etishdi.
Targ‘ibot tadbirlari Muhandislik maktabi tinglovchilari, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi maktabgacha ta’lim tashkilotlari mudiralari, ma’naviy-ma'rifiy ishlarga mas’ullar hamda Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi ishchi-xodimlari uchun tashkl etildi.
Tadbirda so‘z olganlar Prezidentning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi mamlakat taraqqiyotini belgilovchi dasturiy hujjat bo‘lib, unda kelgusi davrga mo‘ljallangan iqtisodiy, ijtimoiy va siyosiy islohotlarning asosiy maqsad va vazifalari belgilab berilganini ta’kidlashdi.
Ayniqsa, Murojaatnomada korrupsiyaga qarshi kurashish davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishi sifatida belgilanib, bu borada 2026-yilda ayovsiz kurash olib borilishi, korrupsiyaga qarshi kurashish faqat huquq-tartibot idoralarining ishi emas, balki butun jamiyatning vazifasiga aylanishi va bu jarayonda jamoatchilik nazorati keskin kuchaytirilishi belgilandi. 2026-yilning boshidanoq mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurash keskin tus olgani, hatto bu borada yuqori lavozimli mulozimlar ham yirik miqdordagi talon-torojliklar va korrupsiyaviy sxemalar sababli lavozimlaridan ozod etilib, tergovga jalb etilgani qayd etib o‘tildi.
Shuningdek, 2026-yilning “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb e’lon qilinishi islohotlarni bevosita har bir xonadon va mahalla darajasiga tushirish orqali inson qadrini ulug‘lashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Tadbirlar davomida mas’ullar “O‘zbekiston – 2030” strategiyasining 2026-yildagi ijrosini ta’minlashga qaratilgan Davlat dasturi loyihasi hozirda keng muhokama etilayotgani, muhokamalar jarayonida har bir fuqaro faol qatnashib, o‘z takliflarini berishi mumkinligi bildirildi.
Bundan tashqari, mas’ullar tomonidan mamlakatimizdagi tinchlik va barqarorlik eng katta boylik ekani ta’kidlanib, bu ne’matning qadriga yetish va uni ko‘z qorachig‘idek asrash har bir fuqaroning muqaddas burchi ekani qayd etildi. Bugungi murakkab geosiyosiy vaziyatda yurtimizdagi osoyishtalik va millatlararo totuvlik uchun shukronalik keltirish, shu bilan birga, ogohlikni oshirish taraqqiyotimizning asosiy garovi sifatida e’tirof etildi.

+998 71 619 23 33Сегодня по инициативе Совета по духовности и просветительству Алмалыкского горно-металлургического комбината были проведены информационно-агитиационные мероприятия, посвящённые Посланию Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу Узбекистана, программам реформ по приоритетным направлениям в рамках «Года развития махалли и всего общества», а также проекту Государственной программы, направленной на обеспечение реализации в 2026 году стратегии «Узбекистан-2030».
В мероприятиях приняли участие депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Кизилгул Косимова, члены Общества просветителей «Марифат», сотрудница комплаенс-службы комбината Гульноза Сабриева, а также преподаватель Алмалыкского государственного технического института Сардор Дониев.
Встречи были организованы для слушателей инженерной школы, руководителей дошкольных образовательных организаций управления социальных объектов, ответственных за духовно-просветительскую работу, а также работников управления специализированных ремонтных работ.
Выступившие на мероприятии отметили, что Послание Президента является программным документом, определяющим стратегические направления развития страны, в котором чётко обозначены основные цели и задачи экономических, социальных и политических реформ на ближайшую перспективу.
Особое внимание было уделено вопросам противодействия коррупции. Подчёркивалось, что борьба с коррупцией определена в качестве одного из приоритетных направлений государственной политики, и в 2026 году в этом направлении будет вестись бескомпромиссная работа. Отмечалось, что противодействие коррупции – это не только задача правоохранительных органов, но и ответственность всего общества, при этом роль общественного контроля будет существенно усилена. Было также отмечено, что уже с начала 2026 года борьба с коррупцией в стране приобрела жёсткий характер, в результате чего даже высокопоставленные должностные лица были освобождены от занимаемых должностей и привлечены к следственным действиям за крупные хищения и коррупционные схемы.
Кроме того, подчёркивалось, что объявление 2026 года «Годом развития махалли и всего общества» направлено на то, чтобы довести реформы непосредственно до уровня каждой семьи и каждой махалли, тем самым обеспечивая права и интересы человека.
В ходе мероприятий было отмечено, что проект Государственной программы по реализации в 2026 году стратегии «Узбекистан-2030» в настоящее время широко обсуждается, и каждый гражданин имеет возможность принять активное участие в этих обсуждениях и внести собственные предложения.
Также было подчеркнуто, что мир и стабильность в стране являются нашим главным богатством, и бережное отношение к этим ценностям является священным долгом каждого гражданина. В условиях сложной геополитической обстановки особое значение приобретает сохранение общественного спокойствия и межнационального согласия, а также повышение бдительности, которые были названы ключевыми факторами устойчивого развития страны.