+998 71 619 23 33Mana bir necha yillardan buyon Olmaliq kon-metallurgiya kombinati bir qator yetakchi xorijiy kompaniyalar bilan doimiy ravishda manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda.
OKMKning ana shunday ko‘p yillik hamkorlaridan biri Shveysariyaning Glencore kompaniyasidir.
Mazkur kompaniya 1974 yil aprel oyida Shveysariyaning Sug kantonining Bar shahrida tashkil topgan.
Kompaniyaning faoliyati butun dunyo bo‘ylab qazib olish korxonalarini ifodalaydi, avtomobilsozlik, metallurgiya, oziq- ovqat va energetika sohalarida o‘z mijozlariga metallar, minerallar, neftni qayta ishlash mahsulotlari, ko‘mir, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib beradi.
Glencore kompaniyasi 20 yildan ortiq vaqt mobaynida OKMK bilan katodli mis, rux metali va qo‘rg‘oshin tarkibli materiallarni sotib olish bo‘yicha hamkorlik qilib kelmoqda. Shuningdek kombinatga mis va rux konsentratlarini yetkazib beradi. Glencore kompaniyasining kombinat umumiy eksport hajmidagi ulushi 30% ni tashkil etadi.
Kelgusida ham OKMK hamda mazkur kompaniya o‘rtasida o‘zaro hamkorlik aloqalarini rivojlantirish maqsadida joriy yilning 30 avgust kuni mazkur kompaniya vakillaridan iborat delegasiya kombinatga tashrif buyurdi.
Kombinat rahbariyati hamda kompaniya vakillari o‘rtasidagi uchrashuvda istiqboldagi o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalari muhokama etildi.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki joriy yilning 29 avgust holatiga OKMK tomonidan kompaniyaga 205,4 mln dollarlik mahsulot eksporti amalga oshirilgan.
Jumladan, 167,8 mln dollarga mis katodi, 21,7 mln dollarga rux metalli,15,9 mln dollarga qo‘rg‘oshin konsentrati eksport qilingan.
Glencore kompaniyasi tomonidan esa 35,1 mln dollarga rux konsentrati, 17,1 mln dollarga qo‘rg‘oshin tarkibli materiallar bo‘yicha qimmatbaho metallar importi amalga oshirilgan.
Muhokamalar chog‘ida joriy yilda Jayrem va Zarnisor konlaridan 58,5 ming tonna rux konsentratini muntazam yetkazib berishni ta'minlash masalasi ko‘rib chiqildi.

+998 71 619 23 33For several years now, the Almalyk Mining and Metallurgical Complex has been establishing mutually beneficial cooperation relations with number of leading foreign companies.
One of such long-term partners of Almalyk Mining and Metallurgical Complex is the Swiss company Glencore.
This company was founded in April 1974 in Bar city, Sug canton, Switzerland.
The company's operations represent mining enterprises around the world, supplying metals, minerals, petroleum products, coal, agricultural products to its customers in the automotive, metallurgical, food and energy industries.
For more than 20 years, Glencore has been cooperating with Almalyk Mining and Metallurgical Complex on the purchase of cathode copper, zinc metal and lead-containing materials. It also delivers copper and zinc concentrates to the Complex. Glencore's share in the Complex’s total export volume is 30 percent.
A delegation of representatives of this company visited the Complex on August 30 of this year in order to develop mutual cooperation between Almalyk Mining and Metallurgical Complex and this company in the future.
In the meeting between the management of the Complex and the representatives of the company, mutually beneficial cooperation relations in the future were discussed.
For information, it can be said that as of August 29 of this year, Almalyk Mining and Metallurgical Complex exported products worth 205.4 million dollars to the company.
In particular, copper cathode for $167.8 million, zinc metal for $21.7 million, and lead concentrate for $15.9 million were exported.
Glencore imported zinc concentrate for $35.1 million and lead-containing materials for $17.1 million.
During the discussions, the issue of ensuring the regular delivery of 58,500 tons of zinc concentrate from the Jayrem and Zarnisor mines this year was considered.