+998 71 619 23 33Bugun go'zal va betakror Vatanimizda istiqlol shukuhi kezmoqda. Xalqimizning eng ulug', eng aziz bayrami — O'zbekiston Respublikasi Davlat mustaqilligining 35 yilligi to'yonasi mamlakatimiz bo'ylab “Yagona Vatan, yagona xalq bo'lib, yangi hayot va kelajak yaratamiz!” degan olijanob shior ostida ko'tarinkilik bilan keng nishonlanmoqda. Mana shunday qutlug' va tarixiy kunlar arafasida korxonamiz bosib o'tgan shonli yo'lga mas'uliyat bilan nazar tashlar ekanmiz,Istiqlol yurtimiz tog'-kon sanoatiga, xususan, Chodak kon boshqarmasi hayotiga qanchalik ulkan yangilanishlar va yuksalish shiddatini olib kelganini teran anglaymiz.
Tarixga nazar solsak, Chodak zaminida ilk oltin qazib olish konining ishga tushirilishi 1970 yilning 4 mayiga to'g'ri kelib, o'sha davrda O'zbekiston tog'-kon sanoati tarixida oltin ishlab chiqarish tarmog'ining tamal toshini qo'ygan muhim tarixiy voqea bo'lgan edi. Dastlabki yillarda Pirmirob va Guzaksoy kabi bebaho xomashyo maydonlari atrofida ishlab chiqarish ob'ektlari, boyitish fabrikasi, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari va shinam konchilar shaharchasi bosqichma-bosqich bunyod etila boshlandi. 1980–1990 yillarda esa oddiy qazib olish usullaridan ko'ra murakkab bo'lgan chuqurlashtirilgan yer osti konchilik tizimiga o'tilib, kvars-oltinli rudalarni qayta ishlash texnologiyalari izchil takomillashtirildi. Biroq korxonamiz hayotidagi eng tub burilish, haqiqiy modernizatsiya va raqamli inqilob davri aynan Mustaqillik yillari, ayniqsa, Yangi O'zbekistonda inson qadrini ulug'lashga qaratilgan islohotlar davriga to'g'ri keldi.
Bayram to'yonasi sifatida ta'kidlash joizki, so'nggi yillarda kon boshqarmasiga qarashli konlar va Oltin saralash fabrikasida keng ko'lamli modernizatsiya ishlari amalga oshirildi. Ma'nan eskirgan uskunalar o'rniga dunyoning eng ilg'or burg'ilash qurilmalari, zamonaviy og'ir kon texnikalari, yuqori unumdorlikka ega yerosti kon transportlari olib kelindi, rudani boyitish jarayonlari to'liq avtomatlashtirilgan raqamli texnologiyalar asosida yangilandi. Bundan tashqari, Pirmirob va Guzaksoy kon uchastkalarida geolog-qidiruv ishlarining faol davom ettirilishi natijasida yangi istiqbolli zaxiralar aniqlanib, korxonamizning uzoq yillik barqaror va samarali faoliyati kafolatlandi. Ishlab chiqarish jarayonlarida sanoat xavfsizligi qoidalariga qat'iy rioya etish, atrof-muhitni muhofaza qilish hamda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida hududlarni yashillikka burkash ham biz uchun ustuvor vazifaga aylandi.
Korxonamiz Istiqlol ayyomini yuqori mehnat marralarini zabt etgan holda kutib olayotganini alohida ta'kidlash joiz.
Jumladan, joriy yilning o'tgan 7 oyi davomida Chodak kon boshqarmasida ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish, kon-kapital va qurilish-montaj ishlarini jadallashtirish borasida tizimli tadbirlar amalga oshirildi.
Fabrikaning 2-chiqindi saqlash omborida 5-bosqich rekonstruksiya qurilish-montaj ishlari to'liq yakunlanib, inshoot rasman foydalanishga topshirildi. Portlovchi materiallarni saqlashga mo'ljallangan yer osti omborida (№43 shtolnya) tog'-kon o'tish ishlari muvaffaqiyatli yakunlandi. Ombor uskuna va jihozlari to'liq tayyorlanib, betonlash ishlari 97 foizga bajarildi. Guzaksoy shaxtasining “Dalniy” uchastkasi zaxiralarini qazib olish jarayoniga jalb etish maqsadida 63-shtolnya o'tildi va ayni paytda mazkur hududda qazib olish ishlari qizg'in olib borilmoqda. Pirmirob shaxtasining Janubiy, Janubiy-2 va Oraliq uchastkalari zaxiralarini qazib olish uchun esa, ishlab chiqilgan loyiha asosida +930 metr sathigacha bo'lgan transport s'ezdi muvaffaqiyatli o'tildi.
Ekologik va texnik yechimlar doirasida Pirmirob shaxtasining qiya transport s'ezdidan sizib chiquvchi yer osti suvlarini texnik ehtiyojlar uchun Oltin ajratib olish fabrikasiga yetkazib beruvchi nasos stansiyasi qurilishi yakunlanib, tarmoq foydalanishga topshirildi.
O'tgan yetti oyda ma'dan qayta ishlash rejasi 112 ming tonnani tashkil etib, belgilangan topshiriq 106,2 foizga bajarildi. Ushbu ko'rsatkichdan Pirmirob shaxtasi hissasiga 47,3 ming tonna, Guzaksoy shaxtasi hissasiga ham 47,3 ming tonna ma'dan qazib olish to'g'ri keldi. Oltin ajratib olish fabrikasi tomonidan tayyor mahsulot ishlab chiqarish rejasi ham sezilarli darajada oshirib bajarildi. Jumladan, 1-metall olish rejasi 101,5 foizni, 2-metall olish rejasi esa 122,8 foizni tashkil etdi.
Mustaqillik bizga bergan eng katta imkoniyat va baxt — bu inson qadrini ulug'lash, Chodak qishlog'i va konchilar istiqomat qiladigan hududlarning muhandislik va ijtimoiy infratuzilmasini tubdan yaxshilab, xodimlarimiz uchun munosib hayot sharoitlarini yaratishdir. Bugun korxonada yosh mutaxassislarni har tomonlama qo'llab-quvvatlash, ularning professional mahoratini oshirish va fidoiy yosh kadrlar zaxirasini shakllantirish maqsadida “Eng yaxshi yosh mexanik”, “Eng yaxshi boyituvchi”, “Eng yaxshi yosh kon muhandisi” kabi an'anaviy kasbiy ko'rik-tanlovlar hamda sport musobaqalari muntazam tashkil etib kelinmoqda. Bu kabi tadbirlar ishlab chiqarish samaradorligini oshirish bilan bir qatorda, yosh ishchilarni o'z kasbidan faxrlanishga undaydi. Biz Vatanimiz istiqlolining 35 yillik ulug' to'yini mana shunday yuksak intellektual va texnologik salohiyat, ahil jamoa va yangi marralar bilan kutib olmoqdamiz. Ishonch bilan aytamanki, Chodak kon boshqarmasi jamoasi bundan keyin ham jondan aziz mustaqilligimizni ko'z qorachig'idek asrab-avaylash, yurtimiz iqtisodiy qudratini yuksaltirish va Yangi O'zbekistonning shonli kelajagini bunyod etish yo'lida fidokorona mehnat qilishda hamisha peshqadam bo'lib qolaveradi.

+998 71 619 23 33В преддверии знаменательной даты – 35-летия государственной независимости Республики Узбекистан – мы с чувством особой ответственности оглядываемся на путь, пройденный нашим предприятием. За годы независимости горнодобывающая отрасль страны, и в частности Чадакское рудоуправление, пережила масштабные преобразования, открывшие новые возможности для развития, модернизации и уверенного движения вперёд.
Если обратиться к истории, то первая золотодобывающая шахта на Чадакской земле была введена в эксплуатацию 4 мая 1970 года. Это событие стало важной вехой в истории горнодобывающей промышленности Узбекистана и положило начало развитию отечественной золотодобычи.
В первые годы вокруг месторождений Пирмираб и Гузаксай постепенно создавалась производственная инфраструктура: строились объекты, обогатительная фабрика, инженерные коммуникации, благоустроенный посёлок для горняков. В 1980-1990-х годах предприятие перешло от традиционных способов добычи к более сложной системе подземной разработки месторождений, одновременно совершенствуя технологии переработки золотосодержащих кварцевых руд.
Однако по-настоящему новый этап в жизни предприятия наступил именно в годы независимости. Масштабная модернизация, внедрение цифровых технологий и глубокие преобразования особенно ускорились в последние годы – в период реформ Нового Узбекистана, где в центре внимания стоят человек, его труд и благополучие.
За последние годы на рудниках Чадакского рудоуправления и золотоизвлекательной фабрике проведена большая работа по техническому обновлению. Устаревшее оборудование заменено современными буровыми установками мирового уровня, высокопроизводительной горной техникой и новыми подземными транспортными комплексами. Процессы обогащения руды переведены на современные автоматизированные цифровые технологии.
Одновременно продолжаются активные геологоразведочные работы на участках Пирмираб и Гузаксай. Благодаря этому выявлены новые перспективные запасы, которые обеспечат стабильную и эффективную работу предприятия на долгие годы. Не менее важными направлениями остаются промышленная безопасность, охрана окружающей среды и участие в общенациональном проекте «Яшил макон», в рамках которого ведётся масштабное озеленение территорий.
Особенно приятно встречать День Независимости с достойными производственными результатами. В частности, за 7 месяцев текущего года в Чадакском рудоуправлении последовательно реализовывались меры по расширению производственных мощностей, ускорению горно-капитальных, строительных и монтажных работ.
Полностью завершена пятая очередь реконструкции второго хвостохранилища золотоизвлекательной фабрики, после чего объект был официально введён в эксплуатацию. Успешно завершены горнопроходческие работы на подземном складе взрывчатых материалов (штольня № 43). Оборудование склада полностью смонтировано, а бетонные работы выполнены на 97%.
Для вовлечения в разработку запасов участка «Дальний» шахты Гузаксай пройдена штольня №63, и сегодня здесь активно ведутся добычные работы. В шахте Пирмираб, в соответствии с проектом, успешно завершено строительство транспортного съезда до горизонта +930 метров, что позволит приступить к освоению запасов Южного, Южного-2 и Промежуточного участков.
В рамках реализации экологических и технических решений завершено строительство насосной станции, которая будет подавать подземные воды, поступающие из наклонного транспортного съезда шахты Пирмираб, на золотоизвлекательную фабрику для технических нужд. Объект уже введён в эксплуатацию.
За отчётный период переработано 112 тысяч тонн руды и задание в этом направлении выполнено на 106,2%. Из общего объёма добычи по 47,3 тысячи тонн руды обеспечили шахты Пирмираб и Гузаксай.
Высоких результатов добилась и золотоизвлекательная фабрика. Прогноз по выпуску готовой продукции был перевыполнен: по первому металлу показатель составил 101,5%, по второму металлу – 122,8%.
Главное, что дала нам Независимость, – это возможность ставить в центр внимания человека, создавать достойные условия для жизни и труда, развивать социальную и инженерную инфраструктуру посёлка Чадак и населённых пунктов, где живут горняки.
Сегодня на предприятии большое внимание уделяется поддержке молодых специалистов, повышению их профессионального мастерства и формированию сильного кадрового резерва. Регулярно проводятся традиционные профессиональные конкурсы – «Лучший молодой механик», «Лучший обогатитель», «Лучший молодой горный инженер», а также различные спортивные соревнования. Такие мероприятия не только способствуют повышению эффективности производства, но и помогают молодым работникам гордиться своей профессией.
35-летие Независимости нашей страны трудовой коллектив Чадакского рудоуправления встречает с уверенностью в своих силах, высоким профессиональным и технологическим потенциалом и стремлением к новым трудовым достижениям. Уверен, что и впредь наша сплоченная команда будет вносить достойный вклад в развитие предприятия и укрепление экономической мощи страны, добросовестно выполняя свою работу и сохраняя верность традициям созидательного труда.
Вместе мы продолжим двигаться вперёд, осваивать новые производственные рубежи и вносить свой вклад в развитие Нового Узбекистана.