+998 71 619 23 33- 2024-yil yanvar oyida Xondiza kon boshqarmasida 200 o‘rinli yotoqxona foydalanishga topshirildi. Mazkur yotoqxona uzoq masofadan kelib konda ishlaydigan ishchi-xodimlar uchun mo‘ljallangan.
- Yangiyo‘l tumanidagi “O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyatiga 2 ta lift yangilab berildi hamda “O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati yurak-asab kasalliklari sihatgohi” binosidagi mavjud 2 ta liftlari xayriya mablag‘lari hisobidan yangisiga almashtirildi.
- 2024-yil mart oyida Namangan viloyati Pop tumanida OKMK moliyaviy ko‘magida qurilgan yangi tikuvchilik fabrikasi ishga tushirilib, 520 nafar xotin-qizlar ish bilan ta'minlandi.
- 2024-yilning aprel oyida OKMKda Muhandislik maktabi o‘z faoliyatini boshladi. Kombinat ehtiyojlari uchun professional muhandis-texnik xodimlarni qayta tayyorlash maqsadida Muhandislik maktabi barpo etildi. Maktabni loyihalash Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining o‘quv markazi namunasida amalga oshirildi. Maktabda Germaniya tajribasi asosida yiliga 480 nafar muhandis tayyorlanadi hamda 1000 nafar xodimning malakasi oshiriladi. Dars jarayonlari yo‘nalish va mavzulardan kelib chiqib, xorijlik professor-o‘qituvchilar ishtirokida olib boriladi.
- 2024-yilning may oyida OKMK futbol jamoasining akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun qurilgan futbol maydonlari foydalanishga topshirildi. Ushbu sun'iy maydon o‘lchamlari 52x32 metrni tashkil etadi. Bu kichik arenada akademiyaning 6-10 yoshli tarbiyalanuvchilari mashg‘ulotlar olib borishadi.
- 2024-yil may oyida Olmaliq shahrida joylashgan “Quruvchilar” bog‘i foydalanishga topshirildi. Kombinat ishchi-xodimlari tomonidan bog‘ yangi qiyofaga keltirildi. 7,5 gektarlik park qiya yuzada joylashganligi sababli mutaxassislar yer ishlarini ham amalga oshirdilar. Bog‘ elektr va suv ta'minoti ta'minlandi. Obodonlashtirish va qurilish ishlari natijasida 3150 daraxt ko‘chati va 25000 gul ko‘chati ekildi. Yashil maydonlarning sug‘orish tizimi, bog‘ning yoritish tizimi yangilandi.
- 2024-yil avgust oyida kombinat mehnat faxriylari uchun “Nuroniylar maskani” foydalanishga topshirildi.
Maskanda otaxon va onaxonlar turli xil adabiyotlarni mutolaa qilishlari, shaxmat, shashka kabi sport o‘yinlarini o‘ynashlariga hamda ovqatlanishlari uchun sharoitlar yaratilgan. Ushbu ob'ektni ta'mirlash ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan bajarilib, maskan yangicha qiyofaga keltirildi. Ushbu maskanda bir vaqtning o‘zida 30 nafar nuroniylar vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari mumkin bo‘ladi.
- 2024-yil avgust oyida 100 ga yaqin ayollar malakali shifokorlar tomonidan yurak qon tomir kasalliklari bo‘yicha tezkor tibbiy tekshiruvdan o‘tkazildi.
Avgust oyida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Milliy tibbiyot markazi tomonidan Olmaliq shahar Tibbiyot birlashmasiga olib kelingan mobil angiograf tibbiy qurilmasi yordamida kombinatda mehnat qilayotgan, sharoiti og‘ir, yurak xastaligi bor ayollarning tibbiy ko‘rigi tashkil etildi. Jami bo‘lib 100 ga yaqin ayollar malakali shifokorlar tomonidan yurak qon tomir kasalliklari bo‘yicha tezkor tibbiy tekshiruvdan o‘tkazildi.
- 2024-yil avgust oyida Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFYda OKMK homiyligidagi qurilgan bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi.
Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFYda OKMK homiyligidagi qurilgan bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi. Ushbu binolar qurilishi tugallanmagan bolalar bog‘chasi binosi o‘rnida qad rostladi. 2 qavatli binoda joylashgan bolalar bog‘chasi 80 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bino to‘liq barcha jihozlar bilan ta'minlandi. Obyektning issiq va sovuq suv quvurlari, kanalizatsiya, tashqi issiqlik tizimlari yangilandi. Shuningdek, 2 qavatli binoda 14 ta 2 xonali xonadonlar ham o‘z egalariga topshirildi. Ushbu xonadonlardan endilikda boquvchisini yo‘qotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj 14 ta oila istiqomat qilishadi.
- 2024-yil sentyabr oyida “Mobil angiograf” sayyor shifoxonasi Tibbiy sanitar qismiga keltirilib, unda kombinat ishchi-xodimlari bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
"Mobil angiograf” sayyor shifoxonasida 600dan oshiq dispanser nazoratidagi bemorlarning keng qamrovli tibbiy ko‘rigi o‘tkazildi. Bemorlarning orasidan saralab olingan 401 nafar bemorda yuqori texnologiyali koronarografiya amaliyotini o‘tkazildi. Ularning 100dan oshig‘iga yuqori texnologiyali jarrohlik amaliyotiga ko‘rsatma berilgan bo‘lib, 20dan oshiq bemor operasiya qilindi. Sayyor shifoxona yurak qon-tomirlari kasalliklariga erta bosqichda va o‘ta yuqori aniqlikda tashxis quyuvchi angiografiya uskunasidan tortib barcha turdagi yurak operasiyalarini o‘tkazishga mo‘ljallangan ilg‘or texnologiyalar bilan ta'minlangan. Ushbu ko‘rikka 20 dan ortiq mutaxassislar jalb qilingan bo‘lib ular orasida kardiojarroh, kardiolog, xirurg, proktolog, endokrinolog, ginekolog, travmotolog, aritmolog, kabi tor soha vakillari bor.
- 2024-yil oktyabr oyida Ijtimoiy ob'ektlar boshqarmasi tasarrufidagi 12-sonli “Daryocha” maktabgacha ta'lim tashkiloti to‘liq ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi.
Ushbu obyekt Olmaliq kon-metallurgiya kombinati homiyligida ta'mirlandi. “Daryocha” nomli maktabgacha ta'lim tashkiloti 1964-yilda ishga tushirilgan bo‘lib, 96 o‘ringa mo‘ljallangan. Ta'mir ishlari pudrat tashkiloti “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan bajarilib, binoning barcha bo‘limlarida pardozlash ishlari amalga oshirildi.
- “OKMK sport majmuasi”da yangi futbol maydoni barpo etildi. OKMK stadionining yon qismidagi sun'iy maydon qayta rekonstruksiya qilinib, zamonaviy talablarga javob beradigan, “FIFA quality” sertifikatiga ega bo‘lgan, Turkiyaning “Hatko” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan sun'iy qoplamali maydon maysa bilan to‘liq yangilandi va foydalanishga topshirildi. Mazkur maydon OKMK PFK akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun mo‘ljallangan.
- Toshkent viloyatining ijtimoiy soha ob'ektlari (maktabgacha ta'lim tashkilotlari, maktablar, shifoxonalar, oilaviy poliklinikalar) isitish qozonlari va issiqlik tizimini ta'mirlash maqsadida 22,2 mlrd so‘m homiylik mablag‘i ajratildi.
- Shayxontohur tumanidagi “Xadra”, “Gulbozor”, “Chaqar” va “Taxtapul” mahallalaridagi ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab quvvatlash va hududlarini obodonlashtirish ishlari uchun 1 mlrd so‘mlik homiylik mablag‘i ko‘rsatildi.
- “Yunusobod siti” hududida podstansiya va 110 kV kabel tarmog‘ini qurish ishlari ham OKMK tomonidan homiylik qilingan.
- Angren shahrida joylashgan 34-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internatni beg‘araz ijtimoiy va moddiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida maktab binosidagi turar-joy binolarini ta'mirlash uchun qurilish materiallari ajratildi.
- Ayni kunlarda kombinat homiyligida Bekobod shahridagi ko‘p tarmoqli markaziy shahar poliklinikasida kapital ta'mirlash ishlari olib borilayapti. Ta'mir ishlari 2024-yilning oxiriga qadar tugallanishini belgilangan bo‘lib, kapital ta'mir ishlariga 2 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.

+998 71 619 23 33- В январе 2024 года для тружеников рудоуправления «Хандиза» АГМК, приезжающих издалека, было возведено новое общежитие на 200 мест. 24 числа состоялась торжественная церемония открытия данного объекта.
- В Янгиюльском районе в здании Общества слепых Узбекистана были обновлены 2 лифта. За счет благотворительных средств в здании санатория сердечно-неврологических заболеваний Общества слепых Узбекистана заменены 2 лифта на новые.
- В марте 2024 года в поселке Чадак Папского района Наманганской области была введена в эксплуатацию новая швейная фабрика, построенная при финансовой поддержке АГМК. Здесь создано 520 новых рабочих мест.
- Инженерная школа, построенная в целях переподготовки профессиональных инженерно-технических работников АГМК, начала свою деятельность в апреле 2024 года. Прототипом для инженерной школы стал учебный центр компании «Aurubis», являющейся крупным представителем медной промышленности в Европе. В зависимости от направления и тем занятия проводятся с участием иностранных преподавателей.
- В мае 2024 года введены в эксплуатацию новые искусственные футбольные поля размерами 52х32 метра. Здесь тренируются воспитанники академии футбольной команды АГМК в возрасте 6-10 лет.
- В мае 2024 года введен в эксплуатацию парк «Строителей», расположенный в Алмалыке. В связи с тем, что парк площадью 7,5 гектаров находится на наклонной поверхности, специалисты произвели также земельные работы. Проведены электричество и водоснабжение. В результате озеленительных и строительных работ посажено 3 150 саженцев деревьев, 25 000 саженцев цветов. Обновлена система орошения зеленых насаждений. Также обновлена система освещения, установлено 20 солнечных прожекторов.
- В августе 2024 года введен в эксплуатацию комплекс «Нуронийлар маскани», организованный в здании общежития №2 управления социальных объектов.
В этом учреждении созданы условия для проведения содержательного досуга ветеранов труда АГМК. Здесь они могут насладиться чтением произведений художественной литературы, играть в шашки и шахматы. В результате ремонтных работ, проведенных специалистами треста «Олмаликметаллургкурилиш», объект обрел новый вид, обновлена фасадная часть здания, во дворе учреждения установлены беседки. В комплексе «Нуронийлар маскани» могут проводить свободное время одновременно 30 ветеранов.
- В августе 2024 года около 100 женщин прошли срочное квалифицированное медицинское обследование на предмет сердечно-сосудистых заболеваний.
Национальным медицинским центром Министерства здравоохранения Республики Узбекистан с помощью мобильного ангиографа в Алмалыкском городском медицинском объединении был организован медицинский осмотр работниц комбината, имеющих сердечные заболевания. В общей сложности около 100 женщин прошли срочное медицинское обследование, проведенное высококвалифицированными врачами.
- В августе 2024 года были введены в эксплуатацию детская образовательная организация и жилой дом, построенные при спонсорстве АГМК в махалле «Элтамгали» Аккурганского района.
Детский сад расположен в отдельно стоящем 2-х этажном здании и рассчитан на 80 мест. Учреждение оборудовано полностью. Обновлены системы горячего и холодного водоснабжения, канализация, отопление. В двухэтажном здании жилого дома имеется 14 двухкомнатных квартир. Их собственниками стали 14 семей, потерявших кормильца и нуждающихся в социальной защите. На протяжении 40 лет здания находились в разряде долгостроя. Теперь же это современные уютные детский сад и жилой дом.
- В сентябре 2024 года мобильная больница «Мобильный ангиограф» была привезена в Медико-санитарную часть, где работники комбината прошли бесплатный медицинский осмотр.
В передвижной больнице провели комплексный медицинский осмотр более 600 пациентов, находящихся под диспансерным наблюдением. Из числа обследованных 401 пациенту была проведена высокотехнологичная коронарография. Более 100 из них получили направление на операцию, более 20 пациентов были прооперированы. Передвижная больница была оснащена передовыми технологиями для ранней и высокоточной диагностики сердечно-сосудистых заболеваний, начиная от ангиографического оборудования и заканчивая всем необходимым для проведения всех видов операций на сердце. К данному осмотру были привлечены более 20 специалистов, среди которых кардиохирург, кардиолог, хирург, проктолог, эндокринолог, гинеколог, травматолог, аритмолог и другие узкие специалисты.
- 31 октября 2024 года состоялось открытие дошкольной образовательной организации № 12 управления социальных объектов после капитального ремонта, проведенного при спонсорстве АГМК.
Дошкольная образовательная организация «Дарёча» была введена в эксплуатацию ещё в 1964 году и рассчитана на 96 мест. Подрядной организацией трест «Олмаликметаллургкурилиш» выполнены отделочные работы здания, отремонтированы столовая, прачечная, кладовые для продуктов, групповые, помещения для персонала, летние веранды, летний бассейн, амфитеатр и т.д. Полностью обновлены система отопления, холодного и горячего водоснабжения, канализационные трубы, в помещениях заменены сантехническое оборудование и освещение, установлены системы пожарной сигнализации, видеонаблюдения и связи. Кроме этого, на детских площадках установлены новые качели, горки, сказочные домики и т.д.
- В спортивном комплексе комбината ввели в эксплуатацию обновленное футбольное поле для воспитанников футбольной академии ФК АГМК. Площадка имеет искусственное покрытие производства турецкой компании «Hatko», отвечающая современным требованиям и имеет сертификат «FIFA quality».
- На осуществление ремонта котлов и отопительной системы объектов социальной сферы Ташкентской области (дошкольные образовательные организации, школы, больницы, семейные поликлиники) было направлено 22,2 млрд сумов спонсорских средств.
- В целях материальной поддержки нуждающихся в социальной защите жителей махаллей «Хадра», «Гулбозор», «Чакар» и «Тахтапул» Шайхантахурского района, а также организации благоустроительных работ на этих территориях выделены спонсорские средства в размере 1 млрд сумов.
- Строительство подстанции (ПС 110 кВ) и кабельной сети на территории «Юнусобод Сити» проспонсировано со стороны АГМК.
- В целях безвозмездной социальной и материальной поддержки специализированной школы-интерната №34 (г. Ангрен) выделены строительные материалы для ремонта жилых зданий в данного учреждения.
- В настоящее время при спонсорстве АГМК ведутся работы по капитальному ремонту центральной многопрофильной городской поликлиники Бекабада. Реконструкцию, на которую направлены средства в размере 2 млрд сумов, планируется завершить до конца 2024 года.
- Капитальный ремонт при спонсорстве АГМК также осуществлен в Доме «Мурувват» в Сырдарьинской области.