+998 71 619 23 33- 2024-yil yanvar oyida Xondiza kon boshqarmasida 200 o‘rinli yotoqxona foydalanishga topshirildi. Mazkur yotoqxona uzoq masofadan kelib konda ishlaydigan ishchi-xodimlar uchun mo‘ljallangan.
- Yangiyo‘l tumanidagi “O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyatiga 2 ta lift yangilab berildi hamda “O‘zbekiston ko‘zi ojizlar jamiyati yurak-asab kasalliklari sihatgohi” binosidagi mavjud 2 ta liftlari xayriya mablag‘lari hisobidan yangisiga almashtirildi.
- 2024-yil mart oyida Namangan viloyati Pop tumanida OKMK moliyaviy ko‘magida qurilgan yangi tikuvchilik fabrikasi ishga tushirilib, 520 nafar xotin-qizlar ish bilan ta'minlandi.
- 2024-yilning aprel oyida OKMKda Muhandislik maktabi o‘z faoliyatini boshladi. Kombinat ehtiyojlari uchun professional muhandis-texnik xodimlarni qayta tayyorlash maqsadida Muhandislik maktabi barpo etildi. Maktabni loyihalash Germaniyaning “Aurubis” kompaniyasining o‘quv markazi namunasida amalga oshirildi. Maktabda Germaniya tajribasi asosida yiliga 480 nafar muhandis tayyorlanadi hamda 1000 nafar xodimning malakasi oshiriladi. Dars jarayonlari yo‘nalish va mavzulardan kelib chiqib, xorijlik professor-o‘qituvchilar ishtirokida olib boriladi.
- 2024-yilning may oyida OKMK futbol jamoasining akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun qurilgan futbol maydonlari foydalanishga topshirildi. Ushbu sun'iy maydon o‘lchamlari 52x32 metrni tashkil etadi. Bu kichik arenada akademiyaning 6-10 yoshli tarbiyalanuvchilari mashg‘ulotlar olib borishadi.
- 2024-yil may oyida Olmaliq shahrida joylashgan “Quruvchilar” bog‘i foydalanishga topshirildi. Kombinat ishchi-xodimlari tomonidan bog‘ yangi qiyofaga keltirildi. 7,5 gektarlik park qiya yuzada joylashganligi sababli mutaxassislar yer ishlarini ham amalga oshirdilar. Bog‘ elektr va suv ta'minoti ta'minlandi. Obodonlashtirish va qurilish ishlari natijasida 3150 daraxt ko‘chati va 25000 gul ko‘chati ekildi. Yashil maydonlarning sug‘orish tizimi, bog‘ning yoritish tizimi yangilandi.
- 2024-yil avgust oyida kombinat mehnat faxriylari uchun “Nuroniylar maskani” foydalanishga topshirildi.
Maskanda otaxon va onaxonlar turli xil adabiyotlarni mutolaa qilishlari, shaxmat, shashka kabi sport o‘yinlarini o‘ynashlariga hamda ovqatlanishlari uchun sharoitlar yaratilgan. Ushbu ob'ektni ta'mirlash ishlari “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan bajarilib, maskan yangicha qiyofaga keltirildi. Ushbu maskanda bir vaqtning o‘zida 30 nafar nuroniylar vaqtlarini mazmunli o‘tkazishlari mumkin bo‘ladi.
- 2024-yil avgust oyida 100 ga yaqin ayollar malakali shifokorlar tomonidan yurak qon tomir kasalliklari bo‘yicha tezkor tibbiy tekshiruvdan o‘tkazildi.
Avgust oyida O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Milliy tibbiyot markazi tomonidan Olmaliq shahar Tibbiyot birlashmasiga olib kelingan mobil angiograf tibbiy qurilmasi yordamida kombinatda mehnat qilayotgan, sharoiti og‘ir, yurak xastaligi bor ayollarning tibbiy ko‘rigi tashkil etildi. Jami bo‘lib 100 ga yaqin ayollar malakali shifokorlar tomonidan yurak qon tomir kasalliklari bo‘yicha tezkor tibbiy tekshiruvdan o‘tkazildi.
- 2024-yil avgust oyida Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFYda OKMK homiyligidagi qurilgan bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi.
Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFYda OKMK homiyligidagi qurilgan bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi. Ushbu binolar qurilishi tugallanmagan bolalar bog‘chasi binosi o‘rnida qad rostladi. 2 qavatli binoda joylashgan bolalar bog‘chasi 80 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bino to‘liq barcha jihozlar bilan ta'minlandi. Obyektning issiq va sovuq suv quvurlari, kanalizatsiya, tashqi issiqlik tizimlari yangilandi. Shuningdek, 2 qavatli binoda 14 ta 2 xonali xonadonlar ham o‘z egalariga topshirildi. Ushbu xonadonlardan endilikda boquvchisini yo‘qotgan, ijtimoiy himoyaga muhtoj 14 ta oila istiqomat qilishadi.
- 2024-yil sentyabr oyida “Mobil angiograf” sayyor shifoxonasi Tibbiy sanitar qismiga keltirilib, unda kombinat ishchi-xodimlari bepul tibbiy ko‘rikdan o‘tkazildi.
"Mobil angiograf” sayyor shifoxonasida 600dan oshiq dispanser nazoratidagi bemorlarning keng qamrovli tibbiy ko‘rigi o‘tkazildi. Bemorlarning orasidan saralab olingan 401 nafar bemorda yuqori texnologiyali koronarografiya amaliyotini o‘tkazildi. Ularning 100dan oshig‘iga yuqori texnologiyali jarrohlik amaliyotiga ko‘rsatma berilgan bo‘lib, 20dan oshiq bemor operasiya qilindi. Sayyor shifoxona yurak qon-tomirlari kasalliklariga erta bosqichda va o‘ta yuqori aniqlikda tashxis quyuvchi angiografiya uskunasidan tortib barcha turdagi yurak operasiyalarini o‘tkazishga mo‘ljallangan ilg‘or texnologiyalar bilan ta'minlangan. Ushbu ko‘rikka 20 dan ortiq mutaxassislar jalb qilingan bo‘lib ular orasida kardiojarroh, kardiolog, xirurg, proktolog, endokrinolog, ginekolog, travmotolog, aritmolog, kabi tor soha vakillari bor.
- 2024-yil oktyabr oyida Ijtimoiy ob'ektlar boshqarmasi tasarrufidagi 12-sonli “Daryocha” maktabgacha ta'lim tashkiloti to‘liq ta'mirlanib, foydalanishga topshirildi.
Ushbu obyekt Olmaliq kon-metallurgiya kombinati homiyligida ta'mirlandi. “Daryocha” nomli maktabgacha ta'lim tashkiloti 1964-yilda ishga tushirilgan bo‘lib, 96 o‘ringa mo‘ljallangan. Ta'mir ishlari pudrat tashkiloti “Olmaliqmetallurgqurilish” tresti tomonidan bajarilib, binoning barcha bo‘limlarida pardozlash ishlari amalga oshirildi.
- “OKMK sport majmuasi”da yangi futbol maydoni barpo etildi. OKMK stadionining yon qismidagi sun'iy maydon qayta rekonstruksiya qilinib, zamonaviy talablarga javob beradigan, “FIFA quality” sertifikatiga ega bo‘lgan, Turkiyaning “Hatko” kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan sun'iy qoplamali maydon maysa bilan to‘liq yangilandi va foydalanishga topshirildi. Mazkur maydon OKMK PFK akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun mo‘ljallangan.
- Toshkent viloyatining ijtimoiy soha ob'ektlari (maktabgacha ta'lim tashkilotlari, maktablar, shifoxonalar, oilaviy poliklinikalar) isitish qozonlari va issiqlik tizimini ta'mirlash maqsadida 22,2 mlrd so‘m homiylik mablag‘i ajratildi.
- Shayxontohur tumanidagi “Xadra”, “Gulbozor”, “Chaqar” va “Taxtapul” mahallalaridagi ijtimoiy himoyaga muhtoj aholi qatlamlarini moddiy qo‘llab quvvatlash va hududlarini obodonlashtirish ishlari uchun 1 mlrd so‘mlik homiylik mablag‘i ko‘rsatildi.
- “Yunusobod siti” hududida podstansiya va 110 kV kabel tarmog‘ini qurish ishlari ham OKMK tomonidan homiylik qilingan.
- Angren shahrida joylashgan 34-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internatni beg‘araz ijtimoiy va moddiy qo‘llab-quvvatlash maqsadida maktab binosidagi turar-joy binolarini ta'mirlash uchun qurilish materiallari ajratildi.
- Ayni kunlarda kombinat homiyligida Bekobod shahridagi ko‘p tarmoqli markaziy shahar poliklinikasida kapital ta'mirlash ishlari olib borilayapti. Ta'mir ishlari 2024-yilning oxiriga qadar tugallanishini belgilangan bo‘lib, kapital ta'mir ishlariga 2 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ yo‘naltirilishi ko‘zda tutilgan.

23 December 2024, 10:1 2095
- In January 2024, a new dormitory for 200 people was built for workers of the Khandiza mine administration of AMMC who come from afar. On 24th January, a grand opening ceremony of this facility was held.
- In the Yangiyul district, 2 elevators were renovated in the building of the Society of the blind of Uzbekistan. At the expense of charitable funds, 2 elevators were replaced with new ones in the building of the sanatorium for cardiovascular and neurological diseases of the Society of the blind of Uzbekistan.
- In March 2024, the new garment factory, built with the financial support of AMMC, was put into operation in the village of Chadak, Pap district, Namangan region. 520 new jobs were created here.
- The engineering school, built for the purpose of retraining professional engineering and technical workers of AMMC, began its activity in April 2024. The prototype for the engineering school was the training center of the Aurubis company, a major representative of the copper industry in Europe. Depending on the direction and topics, classes are held with the participation of foreign teachers.
- In May 2024, new artificial football fields measuring 52x32 meters were put into operation. Pupils of the AMMC football team academy aged 6-10 years train here.
- In May 2024, the “Stroiteley” Park located in Almalyk was put into operation. Due to the fact that the park with an area of ​​7.5 hectares is located on a sloping surface, specialists also carried out earthworks. Electricity and water supply were installed. As a result of landscaping and construction work, 3,150 tree seedlings and 25,000 flower seedlings were planted. The irrigation system for green spaces was updated. The lighting system was also updated, 20 solar floodlights were installed.
– In August 2024, the “Nuroniylar Maskani” complex was put into operation, organized in the building of hostel No. 2 of the social facilities department.
This institution has created conditions for meaningful leisure for labor veterans of the AMMC. Here they can enjoy reading literature, play checkers and chess. As a result of the repair work carried out by specialists of “Olmalik metallurg qurilish” trust, the facility acquired a new look, the facade of the building was renovated, and gazebos were installed in the courtyard of the institution. In the “Nuroniylar Maskani” complex, 30 veterans can spend their free time at the same time.
- In August 2024, about 100 women underwent urgent qualified medical examination for cardiovascular diseases.
The National medical center of the Ministry of health of the Republic of Uzbekistan, using a mobile angiograph, organized a medical examination of female workers of the plant with heart diseases in the Almalyk city medical association. In total, about 100 women underwent urgent medical examination conducted by highly qualified doctors.
- In August 2024, a children's educational organization and a residential building, built with the sponsorship of AMMC in “Eltamgali” mahalla of the Akkurgan district, were put into operation.
The kindergarten is located in a separate 2-storey building and is designed for 80 children. The institution is fully equipped. Hot and cold-water supply systems, sewerage, and heating have been updated. The two-storey residential building has 14 two-room apartments. Their owners are 14 families who have lost their breadwinner and need social protection. For 40 years, the buildings were in the long-term construction category. Now they are a modern cozy kindergarten and a residential building.
- In September 2024, the “Mobile angiograph” mobile hospital was brought to the Medical sanitary unit, where the plant's employees underwent a free medical examination.
The mobile hospital conducted a comprehensive medical examination of more than 600 patients under dispensary observation. Of those examined, 401 patients underwent high-tech coronary angiography. More than 100 of them were referred for surgery, more than 20 patients were operated on. The mobile hospital was equipped with advanced technologies for early and highly accurate diagnosis of cardiovascular diseases, ranging from angiographic equipment to everything necessary for all types of heart surgery. More than 20 specialists were involved in this examination, including a cardiac surgeon, cardiologist, surgeon, proctologist, endocrinologist, gynecologist, traumatologist, arrhythmologist and other narrow specialists.
- On October 31, 2024, the opening of preschool educational organization No. 12 of the social facilities department took place after a major overhaul, carried out with the sponsorship of AMMC.
Preschool educational organization "Daryocha" was put into operation back in 1964 and is designed for 96 places. The contractor, "Olmalik metallurg kurilish" trust, completed the finishing works of the building, renovated the canteen, laundry, food storage rooms, group rooms, staff rooms, summer verandas, summer pool, amphitheater, etc. The heating system, cold and hot water supply, sewer pipes were completely updated, plumbing equipment and lighting in the premises were replaced, fire alarm, video surveillance and communication systems were installed. In addition, new swings, slides, fairy-tale houses, etc. were installed on the playgrounds.
- The renovated football field for the students of the FC “AGMK” Football Academy was put into operation in the sports complex of the plant. The site has an artificial surface produced by the Turkish company Hatko, which meets modern requirements and has a FIFA quality certificate.
- 22.2 billion UZS of sponsorship funds were allocated for the repair of boilers and the heating system of social facilities in the Tashkent region (preschool educational organizations, schools, hospitals, family clinics).
- Sponsorship funds in the amount of 1 billion UZS were allocated for the purpose of material support for residents of Khadra, Gulbozor, Chakar and Takhtapul mahallas of Shaykhantakhur district in need of social protection, as well as for the organization of improvement works in these areas.
- The construction of the substation (PS 110 kV) and the cable network on the territory of “Yunusobod City” was sponsored by AMMC.
- For the purpose of gratuitous social and material support of specialized boarding school No. 34 (Angren), construction materials were allocated for the repair of residential buildings in this institution.
- Currently, with the sponsorship of AMMC, the works for underway on the major repairs of the central multidisciplinary city polyclinic of Bekabad. The reconstruction, for which funds in the amount of 2 billion UZS were allocated, is planned to be completed by the end of 2024.
- Major repairs with the sponsorship of AMMC were also carried out in the “Muruvvat” House in the Syrdarya region.
Sponsorship assistance in the amount of 22.5 billion UZS was allocated for the construction of specialized boarding school No. 71, located in Syrdarya region.
As part of the campaigns held under the mottos "100 Matonatli Ayol", "Birgalikda Bayram Qilamiz", "Biz Birgamiz!", "Matonatigiz oldida bosh egamiz!" "Yurakdan Yurakka", social and financial aid was provided to 1,800 needy people and people with disabilities.
Tourist excursions were organized under the motto "Uzbekistan boylab sayohat qil". 1,134 employees were given vouchers at discounted prices, 532 of them received vouchers for free.
More than 5 thousand employees and their family members were recuperated in the sanatoriums and health resorts of the Almalyk mining and metallurgical complex and republican health resorts.
During the summer health season of the current year, 4,357 children of AMMC employees rested in the children's camps of the plant. 342 of them received free vouchers.
Every month, 1,151 AMMC pensioners, participants in the labor front of World War II, internationalist soldiers, and participants in the liquidation of the Chernobyl NPP accident were given food packages.
In 2024, 278 women, 35 people with disabilities, 14 orphans and those under guardianship were employed at AMMC.
7.5 billion UZS were allocated for the repair of apartment buildings, mahallas and social facilities in Almalyk.
Sponsorship assistance in the amount of 2 billion UZS was provided for the improvement of the mahallas of Bekabad.
820 million UZS were allocated for the asphalting of the territory of the Khilol mosque in Almalyk.
657 million UZS were allocated for the improvement of the mahallas of the Yangiyul district.
Solar photovoltaic stations with a capacity of 652 kW were installed at social facilities.
As part of the “Yashil Makon” (Green Land) project, 1.5 million seedlings of various fruit and ornamental trees were planted on 243 hectares of land.