Kasaba uyushmalari va tibbiyot xodimlariga ehtirom ko’rsatildi
2020 yilning 23 noyabrida Oʻzbekiston Respublikasining “Oʻzbekiston kasaba uyushmalari kunini belgilash toʻgʻrisida”gi qonuni qabul qilinib, 11 noyabr – Kasaba uyushmalari kuni etib belgilandi. Oʻzbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi 6 milliondan ortiq a’zoni oʻz ichiga olgan 14 ta tarmoq kasaba uyushmasi tarkibida 35 mingdan ortiq boshlangʻich tashkilotni, jumladan, 3 million nafarga yaqin xotin-qiz va 2 million nafardan ortiq 30 yoshgacha boʻlgan yoshlarni birlashtirgan.
Mamlakat kasaba uyushmasi federatsiyasining ajralmas qismi boʻlgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kasaba uyushmasi xodimlari kengashi tarkibiga bugungi kunda 55 mingga yaqin kasaba uyushmasi a’zolari birlashgan.
Kuni-kecha OKMKda Kasaba uyushmalari va tibbiyot xodimlari e'zozlanib, ularga ehtirom koʻrsatildi. Respublikamizda har yili noyabr oyining ikkinchi yakshanbasida oʻzlarining kasb bayramlarini nishonlab kelayotgan OKMK tibbiyot sanitariya qismi shifokorlari va hamshiralari ham 8 noyabr bayram tadbiriga taklif etildi.
Fayzli va toʻkin dasturxon atrofida jamuljam boʻlgan faxriylar, kasaba uyushmasi faollari, shifokoru hamshiralar oʻzlarining kasb bayramlarini koʻtarinki kayfiyatda kutib olishdi. Tadbirda soʻz olgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov qoʻsh ayyom bilan barchani muborakbod etdi va kasaba uyushmalarining roli, ishlab chiqarish va ishchi-xodimlar faoliyatidagi ahamiyati haqida toʻxtaldi. Shuningdek, tibbiyot xodimlarining tahsinga munosib boʻlgan fidoiy mehnatlarini ham alohida tahkidlab oʻtdi. Oʻz oʻrnida OKMKning tibbiyotga boʻlgan e’tibori va faxriy tibbiyot xoimlari xaqida shifokorlar oʻz fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Shu kuni oʻz kasbining jonkuyari boʻlgan bir guruh salomatligimiz posbonlari kombinatning faxriy yorliqlari va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandi.
Bundan tashqari, kombinat ishlab chiqarishiga qoʻshayotgan munosib ulushi, ishchi xodimlar manfaatining jonkuyar himoyachisi boʻlgan, tashabbuskor va faol kasaba uyushmasi mashullari, sex qoʻmita raislari OKMKning faxriy yorligʻi va qimmatbaho esdalik sovgʻalari bilan mukofotlandi.

Чествовали медицинских работников и профсоюзных активистов АГМК
23 ноября 2020 года был принят Закон Республики Узбекистан «Об установлении Дня профсоюзов Узбекистана», который установил 11 ноября днем профсоюзов.
В настоящее время в Федерацию профсоюзов Узбекистана входят 14 отраслевых профсоюзов, более 35 тысяч первичных организаций, насчитывающих в своих рядах более 6,1 млн человек, в том числе около 3 миллионов женщин и более 2 миллионов молодежи в возрасте до 30 лет. В составе Совета профсоюза работников Алмалыкского горно-металлургического комбината, являющегося неотъемлемой частью Федерации профсоюзов Узбекистана, на сегодняшний день трудятся около 55 тысяч человек.
Также каждое второе воскресенье ноября в Узбекистане отмечается День медицинских работников.
В преддверии Дня профессиональных союзов и Дня медицинских работников Узбекистана – 8 ноября на АГМК организовали праздничное мероприятие для представителей профсоюзных комитетов и медицинских работников комбината.
Торжество собрало ветеранов, активистов профсоюза, врачей и медсестер за щедро накрытым праздничным дастарханом. Председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов поздравил всех собравшихся с профессиональным праздником, отметив добросовестный подход представителей профсоюзов к своей работе и постоянную защиту социальных интересов работников, их активное участие в социально-экономических реформах, инициативы по защите прав и интересов тружениц, молодежи, детей, и вклад в повышение культурно-просветительской жизни. Он также подчеркнул, что усилия медицинских работников – это не только лечение и забота о пациентах, но и ежедневное сохранение человеческих жизней, обеспечение безопасности здоровья населения и непреклонное следование клятве и долгу перед обществом.
В ходе мероприятия состоялось награждение группу медработников и активистов профсоюзных комитетов комбината почетными грамотами и памятными подарками.
Атмосферу праздника создала концертная программа, подготовленная коллективами художественной самодеятельности Дворца культуры «Металлург».