Kasaba uyushmalari va tibbiyot xodimlariga ehtirom ko’rsatildi
2020 yilning 23 noyabrida Oʻzbekiston Respublikasining “Oʻzbekiston kasaba uyushmalari kunini belgilash toʻgʻrisida”gi qonuni qabul qilinib, 11 noyabr – Kasaba uyushmalari kuni etib belgilandi. Oʻzbekiston Kasaba uyushmalari Federatsiyasi 6 milliondan ortiq a’zoni oʻz ichiga olgan 14 ta tarmoq kasaba uyushmasi tarkibida 35 mingdan ortiq boshlangʻich tashkilotni, jumladan, 3 million nafarga yaqin xotin-qiz va 2 million nafardan ortiq 30 yoshgacha boʻlgan yoshlarni birlashtirgan.
Mamlakat kasaba uyushmasi federatsiyasining ajralmas qismi boʻlgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati kasaba uyushmasi xodimlari kengashi tarkibiga bugungi kunda 55 mingga yaqin kasaba uyushmasi a’zolari birlashgan.
Kuni-kecha OKMKda Kasaba uyushmalari va tibbiyot xodimlari e'zozlanib, ularga ehtirom koʻrsatildi. Respublikamizda har yili noyabr oyining ikkinchi yakshanbasida oʻzlarining kasb bayramlarini nishonlab kelayotgan OKMK tibbiyot sanitariya qismi shifokorlari va hamshiralari ham 8 noyabr bayram tadbiriga taklif etildi.
Fayzli va toʻkin dasturxon atrofida jamuljam boʻlgan faxriylar, kasaba uyushmasi faollari, shifokoru hamshiralar oʻzlarining kasb bayramlarini koʻtarinki kayfiyatda kutib olishdi. Tadbirda soʻz olgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruv raisi Abdulla Xursanov qoʻsh ayyom bilan barchani muborakbod etdi va kasaba uyushmalarining roli, ishlab chiqarish va ishchi-xodimlar faoliyatidagi ahamiyati haqida toʻxtaldi. Shuningdek, tibbiyot xodimlarining tahsinga munosib boʻlgan fidoiy mehnatlarini ham alohida tahkidlab oʻtdi. Oʻz oʻrnida OKMKning tibbiyotga boʻlgan e’tibori va faxriy tibbiyot xoimlari xaqida shifokorlar oʻz fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Shu kuni oʻz kasbining jonkuyari boʻlgan bir guruh salomatligimiz posbonlari kombinatning faxriy yorliqlari va esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandi.
Bundan tashqari, kombinat ishlab chiqarishiga qoʻshayotgan munosib ulushi, ishchi xodimlar manfaatining jonkuyar himoyachisi boʻlgan, tashabbuskor va faol kasaba uyushmasi mashullari, sex qoʻmita raislari OKMKning faxriy yorligʻi va qimmatbaho esdalik sovgʻalari bilan mukofotlandi.

Honored medical workers and trade union activists of the AMMC
On November 23, 2020, the Law of the Republic of Uzbekistan “On the establishment of the day of Trade unions of Uzbekistan” was adopted, which established November 11 as the day of Trade Unions.
Currently, the Federation of Trade Unions of Uzbekistan includes 14 industry trade unions, more than 35 thousand primary organizations, numbering more than 6.1 million people in their ranks, including about 3 million women and more than 2 million young people under 30 years of age. The Trade Union Council of the Almalyk mining and metallurgical complex, which is an integral part of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan, currently employs about 55 thousand people.
Also, every second Sunday of November, Uzbekistan celebrates the day of Medical workers.
On the eve of the Day of Trade unions and the day of Medical workers of Uzbekistan, on November 8, AMMC organized a festive event for representatives of trade union committees and medical workers of the Complex.
The celebration brought together veterans, trade union activists, doctors and nurses at a generously laid festive dastarkhan. The chairman of the Board of JSC Almalyk MMC Abdulla Khursanov congratulated everyone gathered on the professional holiday, noting the conscientious approach of trade union representatives to their work and the constant protection of the social interests of workers, their active participation in socio-economic reforms, initiatives to protect the rights and interests of women workers, youth, children, and their contribution to improving cultural and educational life. He also emphasized that the efforts of medical workers are not only about treating and caring for patients, but also about saving human lives every day, ensuring public health safety and unwavering adherence to the oath and duty to society.
During the event, a group of medical workers and activists of the trade union committees of Complex were awarded with certificates of honor and memorable gifts.
The festive atmosphere was created by a concert program prepared by amateur art groups of the “Metallurg” palace of culture.