Kombinatda Navroʻz umumxalq bayrami keng nishonlanadi
Joriy yilning 6 mart kuni “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruvi raisi A.Xursanov “Navroʻz" umumxalq bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi buyruqqa imzo chekdi.
Buyruqqa koʻra, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023 yil 1 martdagi "2023 yil Navroʻz umumxalq bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish qarori ma’lumot va ijro uchun qabul qilindi.
"Navroʻz" umumxalq bayramini koʻtarinki ruhda nishonlashga tayyorgarlik koʻrish va "Har kuning Navroʻz boʻlsin, jonajon Oʻzbekistonim" shiori ostida bayram tadbirlarini tashkil etish boʻyicha ishchi guruh tarkibi hamda "Navroʻz" umumxalq bayramini nishonlashni tashkil etish boʻyicha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
Bundan tashqari, kombinat tarkibiy boʻlinmalariga biriktirilgan ixtisoslashtirilgan muassasalarda bayram dasturxoni tashkil etiladi.
Shuningdek, tarkibiy boʻlinmalar rahbarlari  Olmaliq shahrining biriktirilgan mahallalari, aholi punktlari, koʻp qavatli uylar va unga tutash hududlar, bolalar maydonchalari, qabristonlar, ijtimoiy soha obyektlari va tarkibiy boʻlinmalar hududlarida 2023 yilning 16 mart kuniga qadar obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirishi vazafasi yuklatildi.
Tarkibiy boʻlinmalar hududlari "Navroʻz" bayrami shukuhini aks ettirish uchun bayramona shiorlar va bannerlar bilan bezatiladi.
Tasdiqlangan jadvalga muvofiq tarkibiy boʻlinmalarda bayram tadbirlari (bayram oshi, sumalak, xalim, bayram konserti va boshqalar) tashkil etiladi.
"Navroʻz" umumxalq bayramini nishonlashni tashkil etish boʻyicha chora-tadbirlar rejasiga koʻra, Ijtimoiy himoyaga muhtoj keksalar, pensionerlar va nogironligi boʻlgan shaxslar, yolgʻiz qariyalar, kam ta’minlangan, boquvchisini yo’qotgan oilalarning uy-joylarida xayriya hasharlari o’tkaziladi.
Har yilgi an’anaga binoan bayram munosabati bilan Ikkinchi jahon urushui qatnashchilariga, mehnat frontida xizmat qilganlarga, baynalmilal jangchilar hamda Chernobil AESdagi avariya oqibatlarini bartaraf etishda ishtirok etgan faxriylarga oziq-ovqat toʻplamlari topshiriladi.
Ayniqsa, kombinat tarkibiy boʻlinmalari tomonidan tashkil etiladigan Oʻzbekiston Respublikasi hududlarining milliy qadriyatlari va urf-odatlarini aks ettiruvchi koʻrgazmalar ham barchada katta taassurot qoldirishi  aniq.
“Yoshlar bogʻi”da oʻtkaziladigan milliy sport musobaqalari va  dorbozlar tomonidan koʻrsatiladigan tomoshalar, sumalak, palov koʻk chuchvara, somsa va boshka milliy taomlarni tayyorlash boʻyicha tashkil etiladigan musobaqalar ham hamshaharlarimizga yoqishi tayin.
"Metallurg" madaniyat saroyida oʻtkaziladigan konsert dasturi esa barchaga bayramona kayfiyat ulashishi shubhasiz.

+998 71 619 23 336 марта текущего года председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов подписал приказ «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз».
Документом принято к исполнению Постановление Президента Республики Узбекистан от 1 марта 2023 года «О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2023 году».
Праздник Навруз в этом году в нашей стране будет проведен на высоком уровне как всенародные гулянья – сайиль под девизом: «Пусть для тебя, родной Узбекистан, каждый день будет как Навруз!»
Приказом утвержден план праздничных мероприятий, а также состав рабочей группы по их подготовке и организации.
Также утвержден перечень специализированных учреждений, где структурные подразделения комбината организуют праздничные дастарханы.
Руководителям подразделений АГМК поручено до 16 марта текущего года организовать работы по благоустройству, озеленению на закрепленных за ними территориях: махалли, населенные пункты, многоквартирные дома и прилегающие к ним территории, детские площадки, кладбища, объекты социальной сферы и территории структурных подразделений.
Для создания праздничной атмосферы в структурных подразделениях будут украшены соответствующими лозунгами и баннерами. Также в соответствии с утвержденным графиком намечено проведение в подразделениях комбината праздничных мероприятий (праздничный плов, сумаляк, концерты и т.д.).
В соответствии с планом мероприятий будут проведены благотворительные хашары в домах пожилых людей, нуждающихся в социальной защите, пенсионеров и лиц с инвалидностью, одиноких пожилых людей, малообеспеченных семей, потерявших кормильца.
В связи с праздником активисты Совета профсоюза работников АО «Алмалыкский ГМК» раздадут продуктовые набор ветеранам Второй мировой войны и участникам трудового фронта, военнослужащим, проходившим службу в составе ограниченного контингента войск, временно находившихся в Республике Афганистан, участникам ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС.
Будут организованы выставки, отражающие национальные ценности и традиции различных регионов нашей страны.
В парке «Ёшлар боги» пройдут национальные спортивные соревнования и показательные выступления спортсменов. Здесь же будут организованы состязания по приготовлению плова, сумаляка и других весенних национальных блюд.
Во Дворце культуры «Металлург» выступят коллективы художественной самодеятельности, представив свои концертные программы.