Kombinat mutaxassislari uchun xalqaro ilmiy seminarlar o‘tkazildi.
Kuni kecha Muhandislik maktabida kombinat geologlari va soha mutaxassislari uchun xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy seminarlar bo'lib o'tdi. Mazkur tadbir O'quv markazining kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo'limi tashabbusi bilan tashkil etildi.
Seminarga tajriba almashish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Qozog'iston Respublikasining yetakchi oliy ta'lim muassasalari — D. Serikbayev nomidagi Sharqiy Qozog'iston texnika universiteti hamda S.O'tebayev nomidagi Atirau neft va gaz universitetining professor-o'qituvchilari taklif etildi.
Seminarda korxona tarkibiy bo’linmalaridan saralab olingan 50 dan ziyod xodimlarga qozog'istonlik olim, texnika fanlari nomzodi va professor Apshikur Baytak "Geologiya va mineral resurslar sohasidagi ilmiy tadqiqotlarning asosiy yoʻnalishlari" mavzusida ma'ruza qildi.
Tadbirda shuningdek, Atirau neft va gaz universitetining katta o'qituvchisi Aliya Abilgaziyeva “Markaziy Osiyoda geologik tadqiqotlarning ta'lim va infratuzilmaviy salohiyatini rivojlantirish” mavzusida ma'ruza qildi.
Seminarda kombinatning tarkibiy tarmoqlaridan saralab olingan malakali mutaxassislar va xodimlar faol ishtirok etdilar. Ishtirokchilar xorijlik olimlar bilan Markaziy Osiyo mintaqasida geologiya sohasini rivojlantirish, ta'lim va infratuzilmaviy salohiyatni yangi bosqichga ko'tarish bo'yicha fikr almashdilar.
Aliya Abilgaziyeva - Atirau neft va gaz universiteti katta o'qituvchisi: - Biz Olmaliqda KazUzGeo xalqaro yozgi maktab loyihasi doirasida tashrif buyurdik. Bu ikki davlatning tog'-kon yo'nalishidagi universitetlari hamkorligiga asoslangan bo'lib, tashrifdan ko'zlangan asosiy maqsadimiz o'zaro tajriba almashishdan iborat. Bugun OKMKning Qalmoqqir va Yoshlik konlarida bo'lib u yerdagi ma'danni qazib olish jarayonlari bilan yaqindan tanishdik. Bu esa talabalarimiz uchun bilim va ko'nikmalarini yanada mustahkamlashga imkon yaratdi. Belgilangan dasturga ko'ra Muhandislik maktabida seminar o'tkazib, o'z bilimlarimiz bilan o'rtoqlashdik. Mazkur loyiha universitetlarimiz va sanoat o'rtasidagi integratsiyani rivojlantirib, kuchli mutaxassislarni tayyorlashga yordam beradi.
Muhandislik maktabida o'tgan ushbu uchrashuv kombinatimiz xodimlarining malakasini oshirish va ishlab chiqarishga ilg'or ilmiy yondashuvlarni joriy etishda muhim qadam bo'ldi.

+998 71 619 23 33Recently, the AMMC Engineering School hosted international scientific and practical seminars for geologists and other relevant specialists. The event was organized at the initiative of the training center's Personnel Training and Retraining Department.
The representatives of leading universities in the Republic of Kazakhstan, including faculty from the D. Serikbayev East Kazakhstan Technical University and the S. Utebayev Atyrau University of Oil and Gas, participated in the seminar to exchange experiences and strengthen international cooperation.
More than 50 employees, selected from various divisions of the enterprise, attended a lecture by Kazakh scientist, PhD (Engineering), and Professor Apshikur Baitak on "Key Directions of Scientific Research in Geology and Mineral Resources."
Additionally, Aliya Abilgaziyeva, the senior lecturer at the Atyrau University of Oil and Gas, presented the paper on "Developing the Educational and Infrastructural Potential of Geological Research in Central Asia."
Qualified specialists and employees from various divisions of the AMMC participated in the seminar. The participants discussed with international scientists the prospects for development of the geological industry in the Central Asian region, as well as issues related to improving the educational and infrastructure base of the industry.
Aliya Abilgazieva, senior lecturer at Atyrau University of Oil and Gas:
- We arrived in Almalyk as part of the international summer school project “KazUzGeo”. This project is based on cooperation between mining universities of the two countries, and its main goal is the exchange of experience and knowledge. Today, we visited the Qalmaqir and Yoshlik mines, where we learned in detail about ore extraction processes. For our students, this was an excellent opportunity to consolidate their theoretical knowledge in practice and gain new professional skills. As part of the visit's program, we also held a seminar at the engineering school and shared our experience with colleagues. We are confident that the implementation of such projects contributes to strengthening cooperation between universities and industry and the training of highly qualified specialists.
The meeting, held at the engineering school, marked another important step in improving the qualifications of the plant's employees and introducing modern scientific approaches into production activities.