Kombinat mutaxassislari uchun xalqaro ilmiy seminarlar o‘tkazildi.
Kuni kecha Muhandislik maktabida kombinat geologlari va soha mutaxassislari uchun xalqaro miqyosdagi ilmiy-amaliy seminarlar bo'lib o'tdi. Mazkur tadbir O'quv markazining kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash bo'limi tashabbusi bilan tashkil etildi.
Seminarga tajriba almashish va xalqaro hamkorlikni mustahkamlash maqsadida Qozog'iston Respublikasining yetakchi oliy ta'lim muassasalari — D. Serikbayev nomidagi Sharqiy Qozog'iston texnika universiteti hamda S.O'tebayev nomidagi Atirau neft va gaz universitetining professor-o'qituvchilari taklif etildi.
Seminarda korxona tarkibiy bo’linmalaridan saralab olingan 50 dan ziyod xodimlarga qozog'istonlik olim, texnika fanlari nomzodi va professor Apshikur Baytak "Geologiya va mineral resurslar sohasidagi ilmiy tadqiqotlarning asosiy yoʻnalishlari" mavzusida ma'ruza qildi.
Tadbirda shuningdek, Atirau neft va gaz universitetining katta o'qituvchisi Aliya Abilgaziyeva “Markaziy Osiyoda geologik tadqiqotlarning ta'lim va infratuzilmaviy salohiyatini rivojlantirish” mavzusida ma'ruza qildi.
Seminarda kombinatning tarkibiy tarmoqlaridan saralab olingan malakali mutaxassislar va xodimlar faol ishtirok etdilar. Ishtirokchilar xorijlik olimlar bilan Markaziy Osiyo mintaqasida geologiya sohasini rivojlantirish, ta'lim va infratuzilmaviy salohiyatni yangi bosqichga ko'tarish bo'yicha fikr almashdilar.
Aliya Abilgaziyeva - Atirau neft va gaz universiteti katta o'qituvchisi: - Biz Olmaliqda KazUzGeo xalqaro yozgi maktab loyihasi doirasida tashrif buyurdik. Bu ikki davlatning tog'-kon yo'nalishidagi universitetlari hamkorligiga asoslangan bo'lib, tashrifdan ko'zlangan asosiy maqsadimiz o'zaro tajriba almashishdan iborat. Bugun OKMKning Qalmoqqir va Yoshlik konlarida bo'lib u yerdagi ma'danni qazib olish jarayonlari bilan yaqindan tanishdik. Bu esa talabalarimiz uchun bilim va ko'nikmalarini yanada mustahkamlashga imkon yaratdi. Belgilangan dasturga ko'ra Muhandislik maktabida seminar o'tkazib, o'z bilimlarimiz bilan o'rtoqlashdik. Mazkur loyiha universitetlarimiz va sanoat o'rtasidagi integratsiyani rivojlantirib, kuchli mutaxassislarni tayyorlashga yordam beradi.
Muhandislik maktabida o'tgan ushbu uchrashuv kombinatimiz xodimlarining malakasini oshirish va ishlab chiqarishga ilg'or ilmiy yondashuvlarni joriy etishda muhim qadam bo'ldi.

Геологи комбината изучают лучшие международные практики
На днях в инженерной школе АГМК состоялись международные научно-практические семинары для геологов и профильных специалистов комбината. Мероприятие было организовано по инициативе отдела подготовки и переподготовки кадров учебного центра.
Для обмена опытом и укрепления международного сотрудничества в семинаре приняли участие представители ведущих вузов Республики Казахстан – преподаватели Восточно-Казахстанского технического университета имени Д. Серикбаева и Атырауского университета нефти и газа имени С. Утебаева.
Более 50 работников, отобранных из различных структурных подразделений предприятия, прослушали лекцию казахстанского ученого, кандидата технических наук, профессора Апшикура Байтака на тему «Основные направления научных исследований в области геологии и минеральных ресурсов».
Кроме того, старший преподаватель Атырауского университета нефти и газа Алия Абильгазиева выступила с докладом на тему «Развитие образовательного и инфраструктурного потенциала геологических исследований в Центральной Азии».
В работе семинара приняли участие квалифицированные специалисты и работники различных подразделений комбината. Участники обсудили с зарубежными учеными перспективы развития геологической отрасли в Центральноазиатском регионе, а также вопросы повышения уровня образовательной и инфраструктурной базы отрасли.
Алия Абильгазиева, старший преподаватель Атырауского университета нефти и газа:
- Мы прибыли в Алмалык в рамках международного проекта летней школы «KazUzGeo». Этот проект основан на сотрудничестве горнотехнических вузов двух государств, а его главная цель – обмен опытом и знаниями. Сегодня мы посетили рудники «Кальмакыр» и «Ёшлик», где подробно ознакомились с процессами добычи руды. Для наших студентов это стало отличной возможностью закрепить теоретические знания на практике и получить новые профессиональные навыки. В соответствии с программой визита мы также провели семинар в инженерной школе и поделились своим опытом с коллегами. Уверены, что реализация подобных проектов способствует укреплению взаимодействия между университетами и промышленностью, а также подготовке высококвалифицированных специалистов.
Состоявшаяся в инженерной школе встреча стала еще одним важным шагом в повышении квалификации работников комбината и внедрении современных научных подходов в производственную деятельность.