Komplayens-nazorat bo‘linmalari xodimlari uchun oʻquv kurslari oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan joriy yilning 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilab berilgan ustuvor vazifalar ijrosini samarali tashkil etish maqsadida 20-21 avgust kunlari Toshkent shahrida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari (komplayens) samaradorligini oshirishga bagʻishlangan intensiv oʻquv kurslar tashkil etildi.
Unda davlat organlari va tashkilotlarining markaziy, hududiy va tasarrufidagi tizim tashkilotlaridagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalarining (komplayens) 500 nafardan ortiq xodimi ishtirok etdi.
Mazkur oʻquv dasturi sohada qabul qilingan asosiy qarorlar va meʼyoriy hujjatlarni tahlil qilish, “e-anticor.uz” platformasi va uning yangi moduli bilan ishlash, shuningdek, 2024-yilgi reyting baholash natijalari boʻyicha yoʻl qoʻyilgan xatolarni tahlil qilishni qamrab oldi.
Ishtirokchilar taklif etilgan xorijiy ekspertlar bilan manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish, davlat xizmatchilarining korrupsiya xavf-xatarlariga bardoshliligini baholash va ularni kamaytirishning ilg‘or xorijiy tajriba va usullarni qoʻllash boʻyicha amaliy mashgʻulotlarni oʻtkazdilar.
Shuningdek, davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali joriy etishda uchrayotgan muammolar, faoliyatni tartibga soluvchi meʼyoriy hujjatlarni amaliyotga tatbiq etishda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar o‘rganish va tahlil natijalari asosida ochiq muhokama qilinib, faoliyatni yanada takomillashtirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Oʻquv kurslari Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan amalga oshirilayotgan va Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriluvchi “Oʻzbekistonda korrupsiyaga qarshi milliy ekotizimni mustahkamlash” qoʻshma loyihasi doirasida tashkil etildi.

Courses for Compliance Department Employees Held in Tashkent
On August 20-21, intensive training courses aimed at improving the efficiency of internal anti-corruption control (compliance) units were held in the capital of our country. The event was organized in pursuance of the objectives set by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at a meeting of the National Anti-Corruption Council on March 5 this year.
The training was attended by more than 500 employees of Compliance Departments from central, regional and subordinate structures of state bodies and organizations.
The course program included an analysis of current decisions and regulations, practical mastering of the capabilities of the e-anticor.uz platform and its new module, as well as an analysis of errors identified during the 2024 rating assessment.
Invited foreign experts conducted practical classes with the participants on managing conflicts of interest, assessing the resilience of civil servants to corruption risks and applying advanced international experience in this area.
Special attention was paid to the problems of implementing an internal control system in government agencies and shortcomings in the application of regulatory documents. Following the discussions, recommendations were developed for further improvement of the work.
The courses were held within the framework of the joint project of the Anti-Corruption Agency and the United Nations Development Programme "Strengthening the National Anti-Corruption Ecosystem in Uzbekistan", funded by the European Union.
The event was also attended by the head of the Compliance Service of JSC “Almalyk MMC” Shukhrat Juraev. Upon completion of the training, the students were awarded certificates.