Komplayens-nazorat bo‘linmalari xodimlari uchun oʻquv kurslari oʻtkazildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan joriy yilning 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashining kengaytirilgan yig‘ilishida belgilab berilgan ustuvor vazifalar ijrosini samarali tashkil etish maqsadida 20-21 avgust kunlari Toshkent shahrida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari (komplayens) samaradorligini oshirishga bagʻishlangan intensiv oʻquv kurslar tashkil etildi.
Unda davlat organlari va tashkilotlarining markaziy, hududiy va tasarrufidagi tizim tashkilotlaridagi korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalarining (komplayens) 500 nafardan ortiq xodimi ishtirok etdi.
Mazkur oʻquv dasturi sohada qabul qilingan asosiy qarorlar va meʼyoriy hujjatlarni tahlil qilish, “e-anticor.uz” platformasi va uning yangi moduli bilan ishlash, shuningdek, 2024-yilgi reyting baholash natijalari boʻyicha yoʻl qoʻyilgan xatolarni tahlil qilishni qamrab oldi.
Ishtirokchilar taklif etilgan xorijiy ekspertlar bilan manfaatlar toʻqnashuvini boshqarish, davlat xizmatchilarining korrupsiya xavf-xatarlariga bardoshliligini baholash va ularni kamaytirishning ilg‘or xorijiy tajriba va usullarni qoʻllash boʻyicha amaliy mashgʻulotlarni oʻtkazdilar.
Shuningdek, davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini samarali joriy etishda uchrayotgan muammolar, faoliyatni tartibga soluvchi meʼyoriy hujjatlarni amaliyotga tatbiq etishda yo‘l qo‘yilayotgan xato va kamchiliklar o‘rganish va tahlil natijalari asosida ochiq muhokama qilinib, faoliyatni yanada takomillashtirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Oʻquv kurslari Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi va BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan amalga oshirilayotgan va Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriluvchi “Oʻzbekistonda korrupsiyaga qarshi milliy ekotizimni mustahkamlash” qoʻshma loyihasi doirasida tashkil etildi.

В Ташкенте прошли курсы для сотрудников комплаенс-подразделений
20-21 августа в столице нашей страны состоялись интенсивные учебные курсы, направленные на повышение эффективности работы подразделений внутреннего антикоррупционного контроля (комплаенс). Мероприятие было организовано во исполнение задач, поставленных Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым на заседании Национального совета по противодействию коррупции 5 марта этого года.
В обучении приняли участие более 500 сотрудников комплаенс-подразделений из центральных, региональных и подведомственных структур государственных органов и организаций.
Программа курсов включала анализ действующих решений и нормативных документов, практическое освоение возможностей платформы e-anticor.uz и её нового модуля, а также разбор ошибок, выявленных в ходе рейтинговой оценки 2024 года.
Приглашённые зарубежные эксперты провели с участниками практические занятия по управлению конфликтом интересов, оценке устойчивости госслужащих к коррупционным рискам и применению передового международного опыта в этой сфере.
Отдельное внимание уделили проблемам внедрения системы внутреннего контроля в государственных структурах и недостаткам в применении нормативных документов. По итогам обсуждений были выработаны рекомендации по дальнейшему совершенствованию работы.
Курсы прошли в рамках совместного проекта Агентства по противодействию коррупции и Программы развития ООН «Укрепление национальной антикоррупционной экосистемы в Узбекистане», финансируемого Европейским Союзом.
В мероприятии также принял участие начальник службы комплаенса АО «Алмалыкский ГМК» Шухрат Жураев. По завершении обучения слушателям вручили сертификаты.