Konchi va Metallurglarning huquqlarini ta’minlashdagi muhim qadam
So‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonuni ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha izchil ishlar amalga oshirilmoqda.
Chunonchi, Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 14-noyabrdagi 758-son qarori bilan iqtisodiyot va ijtimoiy sohaning jami - 17 ta soha, tarmoq va yo‘nalishlarda qarindoshlarning birga ishlashlarini cheklash to‘g‘risidagi qoidalardan istisnolarga yo‘l qo‘yilishi mumkin bo‘lgan davlat tashkilotlari xodimlarining Ro‘yxati (keyingi o‘rinlarda matnda – Istisnolar Ro‘yxati deb yuritiladi) tasdiqlangan.
Ushbu Ro‘yxatga sanoat va ishlab chiqarish, shuningdek infratuzilma korxonalari, jumladan, temir yo‘llar, neft va gaz sohasi hamda infratuzilmasi sohasidagi korxonalarning xodimlari va yana ko‘plab boshqa soha va yo‘nalishlarning muayyan toifaga mansub xodimlari kiritilgan.
Ayni mazmundagi Ro‘yxat avvalroq, aniqroq aytadigan bo‘lsak, Vazirlar Mahkamasining 1997 yil 11-martdagi 133-son qarori bilan ham tasdiqlangan edi.
Ushbu eski tahrirdagi Istisnolar Ro‘yxatiga jami - 16 ta soha va yo‘nalishlarning xodimlari kiritilgan edi.
Biroq, har ikki Ro‘yxatda ham, iqtisodiyotning asosiy (bazaviy) tarmoqlariga oid hisoblangan, shu bilan birga “shaharni tashkil etuvchi hamda unga tenglashtirilgan strategik korxona” maqomiga ega bo‘lgan “tog‘-kon va metallurgiya sanoati korxona va tashkilotlarining ishchi va xodimlari” hamda “ular tarkibiy/tashkiliy tuzilmasidagi infratuzilma va yordamchi korxona va tashkilotlarning ishchi va xodimlari” kiritilmasdan qolib ketgan edi.
Ma’lumki, Mehnat Kodeksiga muvofiq, o‘zaro yaqin qarindosh yoki quda tomonidan qarindosh bo‘lgan shaxslarning aynan bitta davlat tashkilotida birga xizmat qilishi ta’qiqlangan.
Biroq, Mehnat Kodeksining 121-moddasiga muvofiq, ushbu qoidadan istisnolar O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi tomonidan belgilanishi mumkinligi ko‘rsatilgan.
Ayni shu asosga ko‘ra hamda “Normativ-huquqiy hujjatlar to‘g‘risida”gi Qonunning 20-moddasiga asoslanib, “Olmaliq KMK” AJ tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Tog‘-kon va metallurgiya sanoati vazirligi bilan hamkorlikda “tashabbus qilish tartibida” Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 14-noyabrdagi 758-son qarori bilan tasdiqlangan Istisnolar ro‘yxatiga qo‘shimcha kiritish haqida tegishli qaror loyihasi ishlab chiqildi.
Vazirlar Mahkamasining Reglamentiga muvofiq, normativ-huquqiy hujjat loyihasi Project.uz platformasi orqali manfaatdor vazirlik va idoralar bilan o‘rnatilgan tartibda kelishildi, shuningdek loyiha yuzasidan Adliya vazirligining loyihani qabul qilishning maqsadga muvofiqligi to‘g‘risidagi huquqiy xulosasi olindi.
Ta’kidlash joizki, ushbu Qaror loyihasi bilan faqat ishchi va xodimlar toifasini (Kombinat jami xodimlarning taxminan 70–75 foizini) qamrab olingan edi.
Ta’kidlash joizki, Boshqaruv, rahbariyat hamda injener-texnik xodimlar toifasiga kiritilgan mansabdor xodimlarga nisbatan manfaatlar to‘qnashuvi hamda mehnat qonunchiligida belgilangan qarindoshlarning birga ishlashiga oid qoidalar, shuningdek barcha cheklov va ta’qiqlar to‘liq hajmda qo‘llanishda davom etadi.
Vazirlar Mahkamasining 2025 yil 30-iyundagi #VMQ-400-son Qarorining qabul qilinishi quyidagi muammolarni hal etishda huquqiy asos vazifasini o‘taydi:
Chunonchi:
• “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonun ijrosini samarali tashkil etishda “tog‘-kon va metallurgiya sanoati korxonalari” ishchi va xodimlari, shuningdek sohadagi yuqori malakali mutaxassislarining huquq va manfaatlariga so‘zsiz rioya etilishini ta’minlashga;
• “Tog‘-kon va metallurgiya sanoati” korxonalarining yuqori malakali ishchi va xodimlar hamda mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyojini o‘z vaqtida va to‘liq hajmda qoplashga;
• “Tog‘-kon va metallurgiya sanoati korxonalari”da xodimlar qo‘nimsizligining oldini olishga;
• “Tog‘-kon va metallurgiya sanoati korxonalari”dagi ijtimoiy va siyosiy vaziyatni barqaror saqlashga;
• Ishlab chiqarish ko‘rsatkichlarini muntazam oshirish va barqaror saqlashga;
• Davlat hamda Hukumat rahbarining bevosita ko‘magi va nazorati ostida amalga oshirilayotgan strategik ahamiyatga ega bo‘lgan yirik investitsiya loyihalarini muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun mustahkam huquqiy zamin bo‘lib xizmat qiladi.

+998 71 619 23 33In recent years, systematic work has been carried out in Uzbekistan to effectively implement the Law of the Republic of Uzbekistan "On Conflict of Interest".
Thus, the Resolution of the Cabinet of Ministers dated 14 November 2024 No. 758 approved the List of employees of state organizations for whom exceptions are allowed from the rules restricting joint work of close relatives in 17 sectors of the economy and social sphere (hereinafter referred to as the List of Exceptions).
This list includes employees of industrial and manufacturing enterprises, as well as organizations in the infrastructure sector – including the railway, oil and gas industries and other areas classified in certain categories.
Previously, a similar List was already approved by the Resolution of the Cabinet of Ministers dated 11 March 1997 No. 133, which included employees of 16 industries and areas.
However, both the previous and the new List did not include employees of mining and metallurgical enterprises and organizations with the status of "town-forming" or equivalent strategic enterprise. Also, employees of auxiliary and infrastructure units included in their structure were not included.
As is known, the Labor Code prohibits the joint work of close relatives and relatives by marriage in the same state institution. At the same time, according to Article 121 of the Labor Code, exceptions to this rule may be established by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
It is on this basis, as well as guided by Article 20 of the Law "On Regulatory Legal Acts", that JSC “Almalyk MMC”, together with the Ministry of Mining and Metallurgical Industry of the Republic of Uzbekistan, initiated the development of a draft resolution on amendments to the List of Exceptions, approved by Resolution No. 758 of 14 November 2024.
In accordance with the Regulations of the Cabinet of Ministers, the draft regulatory legal act was agreed upon with the interested ministries and departments through the Project.uz platform, and also received a positive opinion from the Ministry of Justice on the advisability of its adoption.
It is important to note that the project covered only the category of workers, who make up approximately 70-75% of the entire workforce of the plant. At the same time, the current legislation regarding conflicts of interest and the ban on joint work of relatives are fully preserved in relation to administrative and managerial personnel, managers and engineering and technical workers.
The adoption of the Resolution of the Cabinet of Ministers No. PKM-400 of June 30, 2025 creates a regulatory framework for solving a number of urgent problems: