30 Yanvar 2024, 14:3 1888
Joriy yilning 24-yanvar kuni Xondiza kon boshqarmasi Xondiza shaxtasi ishchi-xodimlari uchun 200 o‘rinli yotoqxona foydalanishga topshirilishi ham so‘zlarimizning yorqin isboti, desak mubolag‘a bo‘lmaydi.
Binoning ochilish marosimida OKMK xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi raisi Abdurashid Haydarov, O‘zbekiston qahramoni Saydali Rahmonov, Xondiza KB mutasaddilari, faxriylar va ishchi xodimlar ishtirok etishdi.
Zalvorli mehnatni amalga oshirayotgan konchilarga iliq tilaklar yetkazilib, ramziy lenta kesildi. Mutasaddilar yotoqxonadagi sharoitlar bilan tanishar ekan, mehnatkashlar bu yerda nafaqat dam olishlari balki bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishlari uchun ham barcha sharoitlar yaratib berilishini ta'kidlashdi.
Bayram tadbirida bir dasturxon atrofida yig‘ilgan ishchilar uchun musiqiy dasturlar ham taqdim etildi.
Mazkur yotoqxona uzoq masofadan kelib konda ishlaydigan ishchi-xodimlar uchun mo‘ljallangan bo‘lib, qurilish ishlari 2023-yilning iyun' oyida boshlangan edi. Qurilish ishlari 2023-yilning oxirida tugatilib, qurilish ishlariga 5,1 mlrd so‘mdan oshiq mablag‘ sarflandi.
Ma'lumot uchun: Xondiza KB polimetall rudalarni qazib olish va qayta ishlash vazifalarini o‘z vaqtida bajarib kelayotgan OKMKning muhim bo‘linmalaridan biri. Surxondaryo viloyati Sariosiyo tumanida joylashgan mazkur boshqarma qoshida Kombinatni yiliga 600ming tonna ma'dan bilan ta'minlayotgan Xondiza shaxtasi mavjud.
Yerosti koni 128 gektar maydonda joylashgan bo‘lib, ruda tarkibi rux, mis, qo‘rg‘oshin, kumush va kadmiy kabi metallarga boy. Hozirda 400dan oshiq konchilar faoliyat olib borayotgan Xondiza konidan sutkasiga 1800 tonnagacha metallga boy bo‘lgan ruda olib chiqilib, Xondiza kon boshqarmasining boyitish fabrikasiga jo‘natiladi.
Shu o‘rinda ta'kidlash kerakki, Shaxtaning fidoiy ishchilari ko‘magida boshqarma o‘tgan yil polimetal rudalarni qazib olish uchun belgilangan rejani 104,9 foizga bajarib, qayta ishlash bo‘yicha 104, 7 foizlik ko‘rsatkichni qayd etdi. Yana bir ahamiyatli jihati 2023-yilda 18387 tonna ya'ni 109 mlrd so‘mlik qo‘rg‘oshin konsentrati eksport qilindi.
Shaxta ishchilarining har tomonlama qo‘llab quvvatlanishi esa, bu kabi ko‘rsatkichlarni yanada oshishi, OKMKda yuqori natijani ta'minlanishiga asos bo‘ladi.

+998 71 619 23 33В нашей стране вопросы защиты и соблюдения прав и свобод человека являются одним из приоритетных направлений государственной политики. В частности, на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате уделяется особое внимание обеспечению интересов работников, а также созданию достойных условий для трудящихся.
Подтверждением наших слов может служить новое общежитие на 200 мест для тружеников Хандизинского рудоуправления АГМК. 24 января текущего года состоялось торжественная церемония открытия данного объекта.
В мероприятии приняли участие председатель Совета профсоюза работников АГМК Абдурашид Хайдаров, Герой Узбекистана Сайдали Рахмонов, трудовой коллектив рудоуправления и ветераны.
Ответственные лица поблагодарили горняков за самоотверженный труд и выразили собравшимся искренние пожелания. Было отмечено, что для тружеников здесь будут созданы также условия для содержательного досуга.
Строительные работы были начаты в июне 2023 года, а завершились в конце того же года. В строительство было потрачено более 5,1 млрд сумов.
Для справки: Хандизинское рудоуправление, расположенное в Сариасийском районе Сурхандарьинской области, является одним из важнейших подразделений АГМК, трудовой коллектив которого своевременно выполняет задачи по добыче и переработке полиметаллических руд.
Ежегодно на шахте «Хандиза» добывается 600 тыс. тонн руды. Площадь подземного рудника составляет 128 гектаров. В состав добываемой здесь руды входят такие металлы, как цинк, медь, свинец, серебро и кадмий. Ежедневно 400 горняков добывают до 1 800 тонн руды, которая отправляется на обогатительный фабрику.
Стоит отметить, что в 2023 году трудовой коллектив рудоуправления выполнил прогноз по добыче полиметаллической руды на 104,9%, по переработке – на 104,7%. Также в прошлом году реализован экспорт 18 387 тонн свинцового концентрата на сумму 109 млрд сумов.
Безусловно, всесторонняя поддержка работников послужит ещё большему росту производительности не только рудоуправления, но и Алмалыкского горно-металлургического комбината.