Konstitutsiya va qonunlarning ustuvorligi huquqiy demokratik davlat va fuqarolik jamiyatining eng muhim mezonidir
06 Dekabr 2023, 13:15 5149
Konstitutsiya davlat mustaqiligini mustahkamlash, halqimizning tinch va farovon hayotini ta'minlashning muhim huquqiy asosi hisoblanadi.
Bosh qomusimiz xalq farovonligini ta'minlashga qaratilgan eng muhim maqsad va vazifalarni mustahkamlab beruvchi hujjat hamdir. Konstitutsiyasi xalqning irodasi, umidlari va intilishlariga mos keladigan mamlakatgina o‘z maqsadlariga erishish uchun olg‘a intiladi.
Insoniyatning tarixiy tajribasi shundan dalolat beradiki, asrlar davomida shakllangan shaxsning asosiy ma'naviy-axloqiy qadriyatlari va asosiy huquqlari tamaddun jarayonlari natijasida Konstitusiyaviy shakli ko‘rinishini oladi.
Aynan Konstitutsiya tarixda birinchi marotaba inson huquqlarining yorqin va mustaqil hayot, mulk, ta'lim, mehnat, so‘z va din erkinligi, saylash va saylanish huquqining eng yuqori bahosi e'tirofiga urg‘u berdi.
Bizning asosiy Qonunimiz jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishidan qat'iy nazar, mamlakatimizning barcha fuqarolarining teng huquqliligini kafolatlab, zamonaviy demokratik taraqqiyot uchun mustahkam asosini yaratdi.
Konstitutsiyani e'zozlash, uni har tomonlama o‘rganish va unga amal qilish, yoshlarda ajdodlarimizning buyuk insoniy merosiga, mamlakatimizning asosiy Qonunimizga asos bo‘lgan umuminsoniy qadriyatlarga chuqur hurmatni shakllantirish har birimizning burchimizdir.
O‘zbekiston Respublikasi mustaqillikka erishgan yillardan keyin amalga oshirilib borilgan islohotlar Konstitutsiyaning 2023-yilda yangi tahrirda qabul qilinishiga bo‘lgan shart-sharoitni yuzaga keltirdi(Birinchi tahriri 1992-yil 8-dekabrda qabul qilingan).
2023-yil 5-yanvardagi "O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi to‘g‘risida"gi Konstitutsiyaviy qonunga muvofiq, 1992-yil 8-dekabrda qabul qilingan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi tahririga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilgan holda tasdiqlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasining yangi tahriri 30-aprel kuni bo‘lib o‘tgan referendumda qabul qilinib, 1 maydan - Markaziy saylov komissiyasi tomonidan referendum natijalari e'lon qilingan kundan e'tiboran kuchga kirdi.
Mamlakatimizdagi konstitutsiyaviy islohotlar jamiyat hayotidagi ko‘plab evolyutsion o‘zgarishlarning hosilasi bo‘lib, ularni to‘liq mustahkamlash va fuqarolar manfaatlarini himoya qilish uchun u yoki bu darajada Qonunchilik darajasida to‘laqonli ta'minlanishini talab qiladi.
Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi ijtimoiy munosabatlarga bevosita ta'sir ko‘rsatuvchi qonunlarning mazmuni, qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud hokimiyati organlari faoliyatini muvofiqlashtirib berib, inson huquqlari va erkinliklarining bevosita xalqaro tamoyilini mustahkamlab bergani bilan ham ahamiyatlidir.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida birinchi marotaba shaxsning erkin rivojlanishi huquqi mustahkamlandi, shaxsga qonun bilan belgilanmagan majburiyatlar yuklanishi taqiqlandi.
Davlat xalqaro huquq normalariga muvofiq, chet el(xorij)da yashovchi vatandoshlar bilan munosabatlarni saqlash va rivojlantirish to‘g‘risida g‘amxo‘rlik qiladi va O‘zbekiston Respublikasi fuqarolarini boshqa davlatga ekstradisiya qilish taqiqlanishini kafolatlaydi.
Konstitutsiyada yashash huquqi har bir insonning ajralmas huquqi sifatida mustahkamlangan bo‘lib, O‘zbekiston Respublikasi hududida o‘lim jazosi to‘liq taqiqlandi hamda inson sha'ni va qadr-qimmati daxlsizligini, ularni asoslarsiz kamsitishga yo‘l qo‘ymasligini ta'minladi.
Yangi tahrirdagi Konstitusiyamiz 33-moddasining uchinchi qismi Butunjahon Internet tarmog‘iga kirish huquqini kafolatlaydi: "Davlat butun dunyo bo‘ylab Internet axborot tarmog‘iga kirishni ta'minlash uchun sharoit yaratadi." Kiritilgan o‘zgartirishlar raqamli iqtisodiyotni yanada rivojlantirish va 2036-yil oxiriga qadar uning YaIMdagi ulushini kamida 2,5 baravar oshirishga yo‘naltirilgan “Raqamli O‘zbekiston 2030” strategiyasini amalga oshirishning konstitusiyaviy kafolati hisoblanadi.
Global raqamlashtirish va jadal texnologik rivojlanish sharoitida jarayon umuman qonun bilan himoya qilinishi va ushbu sohadagi barcha munosabatlar milliy qonunchilikning huquqiy normalari bilan muvofiqlashtirilib borilishi kerak. Bu zaruriyat internetdan qonun doirasida, huquqiy sohada foydalanishning keskin talabi bilan bog‘liq. Ya'ni, har bir fuqaro o‘ziga kerakli ma'lumotlarni izlash, olish, qayta ishlash va undan foydalanish bo‘yicha konstitusiyaviy huquqidan hech qanday to‘siqlarsiz, erkin foydalanishi kerak.
O‘zbekiston Respublikasi Konstitusiyasiga kiritilgan ushbu va boshqa barcha o‘zgartishlar O‘zbekistonning Qonunchilik bazasini yangi bosqichga olib chiqadi, shuningdek, mamlakatning jahon hamjamiyatidagi obro‘sini oshiradi va mustahkamlaydi.
Kafolatlangan huquqlarni ta'minlash davlatlarda o‘z xalqi uchun ijtimoiy, iqtisodiy va siyosiy manfaatlarni rivojlantirish va takomillashtirishga qaratilgan demokratik o‘zgarishlarning ajralmas qismidir.

+998 71 619 23 33Верховенство Конституции и законов – важнейший критерий правового демократического государства и гражданского общества
Конституция является важной основой укрепления нашей независимости, обеспечения мирной, благополучной жизни нашего народа.
Конституции закрепляет самые важные цели и задачи, направленные на обеспечение благополучия народа. Только та страна, Конституция которой созвучна воле, надеждам и устремлениям народа, будет идти вперед, к достижению намеченных целей.
Исторический опыт человечества свидетельствует о том, что формировавшиеся на протяжении веков базовые духовно-нравственные ценности и основные права личности в результате цивилизационных процессов приобрели форму Конституции.
Именно Конституция впервые в истории провозгласила высшей ценностью права человека на свободную и независимую жизнь, на собственность, образование, труд, свободу слова и вероисповедания, право избирать и быть избранным.
Наш Основной Закон гарантировал равенство всех граждан страны, независимо от их пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, и заложил прочную основу современного демократического развития.
Долг каждого из нас – чтить Конституцию, всесторонне изучать и следовать ей, прививать молодежи глубокое уважение к великому гуманистическому наследию наших предков и общечеловеческим ценностям, на которых базируется Основной Закон страны.
Продолжающиеся реформы со времени обретения Республикой Узбекистан независимости обусловили принятие Конституции в новой редакции в 2023 году (первая редакция была принята 8 декабря 1992 года).
Согласно Конституционному закону от 01.05.2023 г. «О Конституции Республики Узбекистан», была утверждена Конституция Республики Узбекистан с внесением изменений и дополнений в редакцию, принятую 8 декабря 1992 года.
Конституция Республики Узбекистан в новой редакции, принятая на референдуме 30 апреля, вступила в силу с 1 мая - со дня объявления результатов референдума Центральной избирательной комиссией.
Конституционная реформа в Узбекистане стала следствием множества эволюционных изменений в жизни общества, которые в той или иной степени требуют закрепления на законодательном уровне для их полноценного обеспечения и защиты интересов граждан.
Конституция Республики Узбекистан в новой редакции, обеспечивая непосредственное регулирующее воздействие на общественные отношения, закрепила международный принцип непосредственного действия прав и свобод человека, которые определяют смысл, содержание и применение законов, деятельность законодательной, исполнительной и судебной властей[1].
Впервые в Конституция Республики Узбекистан закреплено право на свободное развитие своей личности, запрещено возложение на человека обязанности, не установленной законодтельством[2].
Государство в соответствии с нормами международного права в заботе о сохранении и развитии связей с соотечественниками, проживающими за рубежом гарантирует запрет выдачи граждан Республики Узбекистан другому государству[3].
Конституция, закрепив право на жизнь как неотъемлемое право каждого человека, установила полный запрет на смертную казнь на территории Республики Узбекистан[4] и обеспечила неприкосновенность чести и достоинства человека без оснований для их умаления[5].
Часть третья статьи 33 Конституции в новой редакции гарантирует права доступа к Всемирной сети Интернет: «Государство создает условия для обеспечения доступа к всемирной информационной сети Интернет». Вносимые изменения являются конституционной гарантией реализации Стратегии «Цифровой Узбекистан — 2030», которая направлена на дальнейшее развитие цифровой экономики и увеличение ее доли в ВВП как минимум в 2,5 раза к концу 2026 года.
В условиях глобальной цифровизации и стремительного технологического развития процесс в целом должен быть защищен законом, а все отношения в этой сфере должны регулироваться правовыми нормами национального законодательства. Необходимость эта обусловлена острой потребностью использовать Интернет в рамках закона, в правовом поле. То есть каждый гражданин должен беспрепятственно реализовывать свое конституционное право - искать, получать, обрабатывать, использовать нужную ему информацию.
Эти и все другие изменения в Конституции Республики Узбекистан позволят вывести законодательную базу Узбекистана на новый уровень, а также повысить и укрепить имидж страны в мировом сообществе.
Обеспечение гарантированных прав является неотъемлемым атрибутом демократических преобразований в государствах, нацеленных на развитие и совершенствование социальных, экономических и политических благ для своего народа.