Koreya delegatsiyasi ilmiy texnologik markazda
Birlashma rahbariyati hamda Koreya davlati delegatsiyasi o‘rtasida tashkil etilgan uchrashuvda mazkur korxona qoshidagi Nodir metallar va qattiq qotishmalar ilmiy texnologik markazi faoliyati bo‘yicha taqdimot o‘tkazildi.
Birlashmaning tarixi, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar, qattiq qotishma va kompozit materiallar sexi faoliyati bilan ham mehmonlar tanishtirilib, markazning ilmiy ishlanma, yangi turdagi mahsulot, patent va ratsionalizatorlik takliflari namoyish qilindi.
Tashrif davomida bo‘lib o‘tgan muzokaralarda tomonlar birlashmaning Koreya texnologiyalari yordamida rivojlanishi bo‘yicha fikr almashishdi hamda mis, nodir va kamyob metallar, shu jumladan selen, tellur sohasida o‘zaro hamkorlik qilish bo‘yicha taklif bildirishdi.
Shuningdek, Koreyaning metallurgiya sohasidagi ilg‘or texnologiyalarini birlashmaga transferini amalga oshirish taklifi bildirildi. Shu jumladan, Markazni rivojlantirish va Koreyaning ODA granti bo‘yicha sanoat tajriba uskunalarni yetkazib berishni masalalari ko‘rib chiqildi.
Janob Pak Chon Su tomonidan tashrif yakuni bo‘yicha minnatdorchilik bildirilib, metallurgiya sohasida kombinat bilan o‘zaro hamkorlikni kuchaytirish lozimligini ham ta'kidlab o‘tdi.

Корейская делегация посетила научно-технический центр
Делегация во главе с председателем комитета по Северному экономическому сотрудничеству при Президенте Республики Южная Корея Пак Чон Су посетила Научно-производственное объединение по производству редких металлов и твердых сплавов АГМК.
На встрече, прошедшей 28 февраля, вниманию гостей была представлена презентация о деятельности научно-технологического центра редких металлов и твердых сплавов, действующего при НПО ПРМ и ТС.
Гостей ознакомились с историей объединения, производимой им продукцией, деятельностью цеха твердых сплавов и композитных материалов. Показаны научные разработки, новые виды продукции, патенты и рационализаторские предложения Центра.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями о развитии объединения с применением корейских технологий. Высказаны предложения по сотрудничеству в сфере переработки меди, редких металлов, в том числе селена, теллура.
Также озвучено предложение осуществить трансфер передовых корейских технологий в области металлургии в объединение. В частности, рассмотрены вопросы дальнейшего развития Центра и поставки промышленного экспериментального оборудования по корейскому гранту ODA.
По итогам визита господин Пак Чон Су выразил свою благодарность и отметил необходимость укрепления сотрудничества с комбинатом.