27 May 2025, 12:34 1278
2-Mis boyitish fabrikasida korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilgan ishlarga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda OKMK Komplayens xizmati boshlig‘i v.v.b. Shuhrat Jo‘rayev, 2-MBF direktorining tovar moddiy boyliklarini saqlash bo‘yicha o‘rinbosari Iskandar Shamsiyev ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan Shuhrat Jo‘rayev, bugungi kunda kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar xususida ma'lumot berib, joriy yilning 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengash yig‘ilishida belgilangan vazifalar hamda 2025-yil 21-aprel kuni Prezidentning “Davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari mustaqilligini ta'minlash hamda faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori mazmun-mohiyatini batafsil tushuntirib o‘tdi.
- Endilikda kombinatning har bir mas'uli har bir tarkibiy bo‘linmasigacha tushib, har bir ishchi xodimning qalbigacha yetib borib, u yerda potensial huquqbuzarlik omillarini aniqlash, bunda alohida e'tiborni esa muqaddam jinoyat sodir etgan va jinoyatchilikka moyilligi bo‘lgan xodimlarga qaratish, ya'ni kombinatda “Xodimbay” ishlash tizimini joriy qilish talab qilinadi, deydi Sh. Jo‘rayev. - Korrupsiyaga imkon berayotgan barcha omillar, tub sabablarni aniqlash uchun eng chekka hududlarda joylashgan sexlar, konlar, zavod va fabrikalarning faoliyati ham atroflicha o‘rganiladi. Kombinatda har bir sodir etilgan “jinoyatga jazo muqarrar”ligini so‘zsiz ta'minlash, jabrlangan fuqarolarning, ishchi va xodimlarning huquq va manfaatlarini ishonchli himoya qilish choralarini yanada kuchaytiriladi.  Kombinat tizimida va kombinat xodimlari ishtirokida sodir etilgan jinoyatlarni har kuni tezkor tahlil qilib, bartaraf etish va oldini olish bo‘yicha manzilli chora va tadbirlar belgilanib, kunlik so‘rov va nazorat tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Siz ham o‘z korxonangizda korrupsion holatlarga duch kelsangiz, zudlik bilan huquq-tartibot idoralariga yoki Komplayens xizmatiga bemalol murojaat qilishingiz mumkin.
Tadbir davomida ishchi-xodimlar yana bir bor ogohlikka chorlanib, huquqbuzarlikning har qanday turiga murosasiz bo‘lishi lozimligi ta'kidlandi.
Ma'lumot uchun: 2024-yil yakuni bilan OKMKning korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishidagi faoliyati “Samaradorlik reytingi”da indikatorlarga muvofiq baholanib, Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi hamda Mustaqil ekspertlar tomonidan “Yaxshi” deb baholandi. Shuningdek, kombinat o‘z tarixida ilk marotaba 100 ballik imkoniyatdan 85 ball to‘plashga erishdi, Samaradorlik reytingida Kombinat 45 ta pog‘onaga (2023-yil yakuni bilan – Kombinat 69-o‘rinda bo‘lgan edi) yuqorilab ilk marotaba “Yashil guruhga” o‘tdi. Natijada ballar bo‘yicha o‘sish ko‘rsatkichi 21 ballni tashkil (2023-yilda – 64 ball to‘plangan edi) qildi.

Corruption is a hindrance to social development
A seminar was held at the Copper Concentrator Plant-2 dedicated to the work carried out to combat corruption.
The event was attended by Shukhrat Jorayev, Acting Head of the Compliance Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan, and Iskandar Shamsiyev, Deputy Director of the Copper Concentrator Plant-2 for the Storage of Commodity Assets.
Speaking at the event, Shukhrat Jorayev provided information on the work currently being carried out at the Complex to combat corruption, explaining in detail the tasks set at the meeting of the National Anti-Corruption Council chaired by President Shavkat Mirziyoyev on March 5 of this year, as well as the content of the President's resolution of April 21, 2025 "On measures to ensure the independence of internal anti-corruption control units of state bodies and organizations and increase the effectiveness of their activities."
Sh. Jorayev says that now, every manager of the Complex must go down to every structural unit, reach the heart of every worker, and identify potential crime factors there, paying special attention to employees who have previously committed crimes and are prone to crime, that is, introducing the "Payment by employee" work system at the Complex. In order to identify all the factors and root causes that contribute to corruption, the activities of workshops, mines, factories and plants located in the most remote areas will be thoroughly studied. Measures will be further strengthened to ensure that every crime committed at the Complex is “punishable” and to reliably protect the rights and interests of affected citizens, workers and employees. Crimes committed in the Complex system and with the participation of the Complex employees will be promptly analyzed every day, targeted measures and activities will be determined to eliminate and prevent them, and a daily survey and control system will be established.
If you encounter corruption in your company, you can immediately contact law enforcement agencies or the Compliance Service.
During the event, employees were once again urged to be vigilant and to be intolerant of any form of misconduct.
For information: At the end of 2024, the activities of the AMMC in the fight against corruption were assessed according to the indicators in the "Effectiveness Rating" and were rated "Good" by the Anti-Corruption Agency and Independent Experts. Also, for the first time in its history, the Complex managed to score 85 points out of 100 possible, moving up 45 places in the Efficiency Rating (at the end of 2023, the Complex was in 69th place) and moving into the "Green Group" for the first time. As a result, the growth rate in points amounted to 21 points (in 2023, 64 points were scored).