25 Mart 2026, 12:22 453
So‘nggi yillarda mamlakatimizda korrupsiyaning har qanday ko‘rinishiga qarshi kurashish, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va davlat tizimida shaffoflikni ta’minlash yo‘lida keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda. Shu maqsadda turli sohalarda faoliyat yuritayotgan mutaxassislar o‘rtasida halollik tamoyillarini mustahkamlash, huquqiy madaniyatni oshirishga qaratilgan o‘quv mashg‘ulotlari yo‘lga qo‘yilyapti. Ana shu chora tadbirlar doirasida kuni kecha OKMKning Rux zavodida “Kombinatimizni korrupsiyasiz hududga aylantiraylik!” shiori ostida profilaktik tadbir tashkil etildi. Unda “Ramazoni Sharif” jome masjidi imom noibi Diyorbek Karimov, Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimi, podpolkovnik  Davron Abdurahmonov, OKMK komplaens bo‘limi mutaxassisi Gulnoza Sabriyeva shuningdek, zavodning sex va uchastkalari ishchi-xodimlari ishtirok etishdi.
Uchrashuv ochiq muloqot tarzida tashkil etilib, unda diniy ekstremizmga qarshi kurashish, yot va zararli diniy oqimlarning salbiy ta’siri hamda korrupsiyaga qarshi samarali choralar yuzasidan fikr almashinildi.
OKMK Komplaens bo‘limi mutaxassisi Gulnoza Sabriyeva yig‘ilganlarga kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi bosqichma-bosqich takomillashtirilib borilayotganini alohida ta’kidladi. Xususan, 2025-yilda manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish maqsadida “Qarindoshlarning birga ishlashini cheklash” qoidalaridan istisno etiladigan davlat tashkilotlari ro‘yxati tasdiqlanib, unga ilk bor kon-metallurgiya korxonalari xodimlari ham kiritildi.
Bundan tashqari, 2022-yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish samaradorligini reyting asosida baholash tizimini joriy etish to‘g‘risida”gi Prezident qaroriga muvofiq, 2025-yil yakunlariga ko‘ra kombinat 89 ball to‘pladi. 2021-yil may oyidan amaliyotga joriy etilgan bu tizim xalqaro ISO 37001:2016 hamda milliy standartlar asosida sertifikatlangan.
Ta’kidlash joizki, bu kabi uchrashuvlar kombinatning barcha tarkibiy bo‘linmalarida izchil davom ettiriladi. Jumladan, “Manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish va bartaraf etish”, “Korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish” mavzulari, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasi mazmuni keng va atroflicha yoritib boriladi.

Коррупция – серьёзное препятствие на пути развития общества
В последние годы в нашей стране последовательно реализуется комплекс масштабных реформ, направленных на противодействие коррупции во всех её проявлениях, предупреждение конфликта интересов и обеспечение прозрачности в деятельности государственных органов.
В этих целях среди специалистов различных сфер проводятся системные обучающие и разъяснительные мероприятия, нацеленные на укрепление принципов добросовестности и повышение уровня правовой культуры.
В рамках данной работы на днях на цинковом заводе АГМК состоялось профилактическое мероприятие. В нём приняли участие заместитель имама-хатиба мечети «Рамазони Шариф» Диёрбек Каримов, сотрудник отдела внутренних дел при АГМК ГУВД Ташкентской области, подполковник Даврон Абдурахмонов, специалист комплаенс-службы АГМК Гулноза Сабриева, а также трудовые коллективы цехов и участков предприятия.
Встреча прошла в формате открытого диалога. Участники обсудили вопросы противодействия религиозному экстремизму, негативного влияния деструктивных религиозных течений, а также меры по предупреждению и эффективной борьбе с коррупцией.
Специалист комплаенс-службы Гулноза Сабриева подчеркнула, что система противодействия коррупции на комбинате последовательно совершенствуется. В частности, в 2025 году в целях предотвращения конфликта интересов был утверждён перечень государственных организаций, на которые не распространяются ограничения на совместную работу родственников. Впервые в данный перечень были включены и работники горно-металлургических предприятий.
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 12 января 2022 года «О мерах по внедрению системы рейтинговой оценки эффективности работ по противодействию коррупции», по итогам 2025 года комбинат набрал 89 баллов. Данная система, внедрённая в практику с мая 2021 года, сертифицирована в соответствии с международным стандартом ISO 37001:2016, а также национальными стандартами.
Подобные мероприятия последовательно проводятся во всех структурных подразделениях комбината. В их рамках подробно рассматриваются темы предотвращения и урегулирования конфликта интересов, противодействия коррупции, а также разъясняется содержание Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису от 26 декабря 2025 года.