+998 71 619 23 33Korrupsiya inson huquqlari va erkinliklarini taʼminlashga xizmat qiladigan O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va qonunlari, inson huquqlari bo‘yicha xalqaro normalarning amalga oshirilishini qiyinlashtiradigan omildir. Korrupsiya ko‘lami iqtisodiyotning rivojlanishiga salbiy taʼsir ko‘rsatadi.
Mamlakatimizda korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi murosasiz kurashishning ilg‘or xalqaro standartlariga asoslangan tizimini joriy etish bo‘yicha izchil choralar ko‘rilmoqda. Jumladan, davlat organlari va tashkilotlarining faoliyatida ochiqlik, oshkoralik va shaffoflikni taʼminlash hamda mansabdor shaxslarning aholi oldidagi hisobdorligini yo‘lga qo‘yish orqali davlat boshqaruvida samarali va taʼsirchan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish uchun zarur sharoitlar yaratildi.
Davlat xaridlari sohasida korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish, kombinat tarkibiy boʻlinmalari xodimlarini ISO 37001:2016 korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimlari xalqaro standarti talablari asosida malakalarini oshirish maqsadida tashkil etilgan qisqa muddatli malaka oshirish kurslarida yuqoridagi fikrlar bildirildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Adliya vazirligi huzuridagi Yuristlar malakasini oshirish markazi, OKMK Ijro apparati Komplayens-nazorat xizmati va Oʻquv markazi hamkorligida tashkil etigan malaka oshirish kurslari MTTU MISiS Olmaliq filialida boʻlib oʻtmoqda.
Oʻquv mashgʻulotlari davomida Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktorining oʻrinbosari – Jamoatchilik bilan aloqalar, murojaatlar bilan ishlash va xalqaro hamkorlik boshqarmasi boshligʻi Umida Toʻxtasheva ham ishtirok etib, tinglovchilarga korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi kurashish boʻyicha ma`lumotlarni berib oʻtdi.
Oʻquv kurslari kombinat tarkibiy boʻlinmalarida faoliyat yuritayotgan korrupsiyaga qarshi kurashish va komplayens-nazorat tizimiga masʼul 125 nafar xodimlar uchun tashkil etilgan boʻlib, yakunda tinglovchilarning bilimi sinovdan oʻtkazilb, sertifikatlar taqdim etiladi.

+998 71 619 23 33Противодействие коррупции является одной из приоритетных задач государственной политики. Коррупция является фактором, осложняющим реализацию Конституции и законов Республики Узбекистан, международных норм в области прав человека, служащих обеспечению прав и свобод человека. Масштабы коррупции негативно сказываются и на экономическом развитии.
В нашей стране принимаются последовательные меры по внедрению системы предупреждения и бескомпромиссной борьбы с коррупцией, основанной на передовых международных стандартах. В частности, созданы необходимые условия для эффективного и действенного общественного контроля за государственным управлением путем обеспечения открытости, гласности и прозрачности деятельности государственных органов и организаций, а также подотчетности должностных лиц перед населением.
Обо всём этом говорилось на краткосрочных курсах, направленных на борьбу с коррупцией в сфере государственных закупок и повышение квалификации работников структурных подразделений комбината. Курсы основываются на международном стандарте ISO 37001:2016, содержащем международную модель построения в организации результативной системы противодействия коррупции.
Курсы повышения квалификации, организованные совместно Агентством по противодействию коррупции РУз, центром повышения квалификации юристов при Министерстве юстиции РУз, службой комплаенс-контроля исполнительного аппарата и учебным центром Алмалыкского горно-металлургического комбината, проводятся в Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС».
В ходе занятий заместитель директора Агентства по противодействию коррупции – начальник управления по связям с общественностью, работе с обращениями и международному сотрудничеству Умида Тухташева рассказала об эффективных механизмах профилактики и борьбы с коррупцией.
В курсах участвуют 125 слушателей – работники структурных подразделений комбината, ответственные за систему противодействия коррупции и комплаенс-контроля.
По завершению курсов слушатели будут сдавать экзамен. Успешно прошедшие испытание получат соответствующие сертификаты.