24 Noyabr 2025, 9:32 977
Ma’lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida aksilkorrupsiya oyligi doirasida tarkibiy bo‘linmalarda “Korrupsiyaga qarshi kurashish umummilliy vazifa, har bir vatanparvar yurtdoshimizning vijdon ishi” shiori ostida “Ochiq eshiklar” davra suhbatlari o‘tkazilmoqda.
Xususan, tasdiqlangan jadval asosida joriy yilning 21-noyabr kuni Qalmoqqir kon boshqarmasi, Yoshlik-1 koni, Texnologik transport boshqarmasi, Portlovchi materiallar zavodi, Kovuldi koni, 3-Mis boyitish fabrikasi, Tog‘-kon transport kompleksi va infratuzilma obyektlarini qurish bo‘yicha direksiyasi, Ohak zavodi kabi mehnat jamoalari uchun tadbir o‘tkazildi.
Davra suhbatida Toshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB katta tergovchi, mayor Aziz Rasuliy, “Hilol” jome masjidi Imom noibi Murtozaxon Abdullaxonov, OKMK Komplayens xizmati yetakchi mutaxassisi Gulnoza Sabriyeva, Komplayens xizmati yetakchi mutaxassisi Imomali Botirovlar ishtirok etishdi.
Tadbirda korrupsiyaning jamiyatga xavfi, unga qarshi kurash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar xususida ma’sullar batafsil ma’lumot berishdi.
O‘zbekiston Respublikasining "Korrupsiyaga qarshi kurashish to‘g‘risida" Qonunning 3-moddasida “Korrupsiya - shaxsning o‘z mansab yoki xizmat mavqeyidan shaxsiy manfaatlarini yoxud o‘zga shaxslarning manfaatlarini ko‘zlab moddiy yoki nomoddiy naf olish maqsadida qonunga xilof ravishda foydalanishi, xuddi shuningdek bunday nafni qonunga xilof ravishda taqdim etishi” tushuniladi, deya korrupsiyaga ta’rif berilgan.
Korrupsiya, demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga, fuqarolarning davlat va hokimiyat organlariga bo‘lgan ishonchiga putur yetkazadi. Inson huquqlarining poymol bo‘lishiga, bozor iqtisodiyotining rivojlanishiga va biznesdagi halol raqobatga to‘sqinlik qiladi, alohida sohalar va faoliyat turlarining monopollashuviga olib keladi. Byudjet mablag‘larini cheksiz miqdorda noqonuniy o‘zlashtirishga shart-sharoit yaratib beradi, oddiy insonlarning hayot kechirish sifatini yomonlashtiradi, jamiyatda ijtimoiy tengsizlikni keltirib chiqaradi, kambag‘al, qashshoq va nochor fuqarolar soni keskin ko‘payib ketadi. Uyushgan jinoyatchilik, terrorizm va boshqa huquqbuzarliklar uchun sharoit yaratib beradi va boshqa ko‘plab salbiy oqibatlarga olib keladi.
Tadbir davomida kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha ham ma’lumot berib o‘tildi. Unga ko‘ra, kombinat markaziy apparati bo‘linmalarida hamda tarkibiy korxonalarda korrupsiyani tubdan yo‘qotishga erishish.  Kombinat xodimlarining huquqiy ongi va huquqiy madaniyati darajasini yana-da yuksaltirish. Kombinat faoliyatida korrupsiyaning har qanday shakli va ko‘rinishlariga nisbatan mutlaqo toqatsizlik (murosasiz) munosabatni shakllantirish. Kombinat faoliyatida korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlarning ustuvorligini e’tirof etish hamda bunday chora-tadbirlarni Kombinat tizimida izchil joriy etish.
Kombinat tizimida korrupsiyaviy huquqbuzarliklarni o‘z vaqtida aniqlash, ularga barham berish, korrupsiyaga olib keluvchi sabab, shart-sharoitlari va omillarini bartaraf etish. Korrupsiyaviy huquqbuzarliklarni sodir etganlik uchun javobgarlikning muqarrarligi tamoyilini hech bir istisnolarsiz ta’minlashdan iboratligi kombinatning korrupsiyaga qarshi kurashish Siyosatining asosiy maqsadlari hisoblanadi.
Kombinatga ishga kirayotgan har qanday shaxs kombinatning korrupsiyaga qarshi Siyosati bilan shaxsan imzo chekkan holda tanishtirilishi, ushbu Siyosatda belgilangan talab va qoidalariga hech bir istisnolarsiz qat’iy rioya qilishi lozim.

«Борьба с коррупцией – общенациональная задача, дело совести каждого патриота»
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате в рамках антикоррупционного месячника проходят круглые столы «Открытые двери» под девизом: «Борьба с коррупцией – общенациональная задача, дело совести каждого патриота».
Согласно утверждённому графику, 21 ноября текущего года мероприятия были организованы для трудовых коллективов рудоуправления «Кальмакыр», рудника «Ёшлик I», управления технологического транспорта, завода взрывчатых материалов, рудника «Каульды», медной обогатительной фабрики-3, дирекции по строительству инфраструктурных объектов и горнотранспортного комплекса и известкового завода извести.
В обсуждениях приняли участие старший следователь ОВД ГУВД Ташкентской области при АГМК майор Азиз Расулий, имам-наиб мечети «Хилол» Муртозахон Абдуллаханов, а также ведущие специалисты службы комплаенса АГМК – Гулноза Сабриева и Имомали Ботиров.
Участники подробно рассказали о последствиях коррупции для общества и о предпринимаемых мерах по её предотвращению.
В статье №3 Закона Республики Узбекистан «О борьбе с коррупцией» коррупция определяется как противоправное использование должностного или служебного положения в целях получения материальной или нематериальной выгоды для себя или других лиц, а также незаконное предоставление такой выгоды.
Коррупция подрывает основы демократии и верховенства закона, снижает доверие граждан к государственным органам, нарушает права человека, препятствует развитию рыночной экономики и честной конкуренции, способствует монополизации отдельных отраслей. Она создаёт условия для незаконного присвоения бюджетных средств, ухудшает качество жизни населения, усиливает социальное неравенство и увеличивает число малоимущих граждан. Кроме того, коррупция питает организованную преступность, терроризм и другие правонарушения, порождая множество негативных последствий.
На встрече также была представлена информация о работе, проводимой на комбинате. Основные задачи антикоррупционной политики предприятия включают:
• искоренение коррупции в подразделениях и структурных организациях;
• повышение уровня правовой культуры сотрудников;
• формирование нетерпимого отношения к любым проявлениям коррупции;
• приоритетное внедрение мер профилактики;
• своевременное выявление и пресечение правонарушений;
• устранение причин и условий, способствующих коррупции;
• обеспечение неизбежности ответственности за коррупционные действия без исключений.
Каждый новый работник комбината обязан ознакомиться с антикоррупционной политикой предприятия и подтвердить это личной подписью, а также строго соблюдать все её требования и правила.