Korrupsiyasiz soha — barqaror taraqqiyot garovi
Тadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasining Olmaliq shahridagi vakili - Olmaliq shahar hokimining diniy masalalar bo‘yicha maslahatchisi Jamshid Pardayev, OKMK Komplayens bo‘limi mas'ul xodimi Gulnoza Sabriyeva, Тoshkent viloyati IIBB OKMKdagi IIB xodimlari ishtirok etishdi.
- Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 26-dekabrdagi Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga yo‘llagan Murojaatnomasi mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashish strategiyasini mutlaqo yangi darajaga olib chiqdi.
Murojaatnomada 2026-yil — korrupsiyaga qarshi kurashda “favqulodda holat” yili deb e'lon qilindi. Bu davlat siyosatida korruptsiyaga nisbatan murosasiz munosabatning eng yuqori bosqichi sifatida belgilandi, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. 2026-yilning “favqulodda holat” yili deb e'lon qilinishi korrupsiyaga qarshi kurashni tizimli raqamlashtirish va manfaatlar to‘qnashuviga chek qo‘yish orqali davlat siyosatining eng ustuvor yo‘nalishiga aylantirdi. Bu jarayonda jamoatchilik nazoratini kuchaytirish va aholida ushbu illatga nisbatan mutlaqo murosasizlik madaniyatini shakllantirish muvaffaqiyatning asosiy omili etib belgilandi, - deydi Gulnoza Sabriyeva. - Mutaxassislarning fikricha, korrupsiyaga qarshi kurashish nafaqat davlatning, balki butun jamiyatning vazifasi bo‘lib, bunda jamoatchilik nazorati va aholining huquqiy madaniyati hal qiluvchi ahamiyatga ega. Bu borada kombinatda ham tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Xususan, OKMKda korruptsiyaga qarshi kurashish doirasida manfaatlar to‘qnashuvini tartibga solish tizimi yo‘lga qo‘yildi va 2025-yil yakunlariga ko‘ra korxonaning reyting ko‘rsatkichi yuqori 89 ballga yetkazildi. Ko‘rilgan choralar natijasida 1,121 mlrd so‘mlik zarar to‘liq undirildi hamda 1,180 mlrd so‘mlik mablag‘ning samarasiz ishlatilishi oldi olinib, kombinat balansiga qaytarildi.
Shuningdek, tadbirda turli yot diniy oqimlarning ta'siriga tushib qolmaslik, mamlakatimizda ta'qiqlangan saytlarga kirmaslik, bilib-bilmay ekstremistik ruhdagi kontentlarga layk bosmaslik ta'kidlandi.
Bundan tashqari, hozirgi kunda kombinat ishchi-xodimlari o‘rtasida o‘zganing nomiga kredit rasmiylashtirish holatlari uchrayotgani va olingan kreditni vaqtida to‘lanmasligi oqibatida noxush vaziyatlar yuzaga kelayotgani ta'kidlandi. Shuningdek, onlayn qimorlar va kiberjinoyatlarning qurboniga aylanish, firibgarlar tuzog‘iga tushib, shaxsiy bank kartalaridagi mablag‘larni boy berish xavfi yuqoriligi tushuntirildi. Тadbir yakunida har bir xodim nafaqat moliyaviy operatsiyalarda, balki ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda ham hushyor bo‘lishi, har qanday shubhali harakat uchun qonuniy javobgarlik muqarrar ekanligi qat'iy uqtirildi

+998 71 619 23 33В структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината регулярно проходят профилактические мероприятия, направленные на борьбу с коррупцией. Очередные встречи состоялись на заводе взрывчатых материалов и в рудоуправлении «Каульды».
В мероприятиях приняли участие представитель Комитета по делам религий Республики Узбекистан в г. Алмалыке, советник хокима города по религиозным вопросам Джамшид Пардаев, специалист Службы комплаенса комбината Гулноза Сабриева, а также сотрудники ОВД ГУВД Ташкентской области при АГМК.
«Послание Президента Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана от 26 декабря 2025 года вывело стратегию борьбы с коррупцией на принципиально новый уровень», – отметила Гулноза Сабриева.
В документе 2026 год объявлен годом «чрезвычайного положения» в борьбе с коррупцией. Это стало высшей точкой жёсткой и бескомпромиссной позиции государства по отношению к этому явлению. Системная цифровизация процессов и устранение конфликта интересов превратили антикоррупционную политику в приоритетное направление. Ключевым фактором успеха названы усиление общественного контроля и формирование у населения культуры полной нетерпимости к коррупции.
По словам специалистов, борьба с коррупцией – задача не только государства, но и всего общества. Здесь решающую роль играют гражданский контроль и правовая культура населения. В комбинате также ведётся системная работа: внедрена система регулирования конфликта интересов, а по итогам 2025 года рейтинг предприятия достиг высоких 89 баллов. Благодаря принятым мерам полностью возмещён ущерб на сумму 1,121 млрд сумов и предотвращено неэффективное использование средств на 1,180 млрд сумов, которые возвращены в баланс предприятия.
На встрече также подчеркнули важность защиты от влияния чуждых религиозных течений, недопустимость посещения запрещённых сайтов и взаимодействия с экстремистским контентом в сети.
Отдельно было обращено внимание на случаи оформления кредитов на чужое имя среди работников комбината, что приводит к неприятным последствиям при несвоевременной оплате. Участникам напомнили о рисках онлайн-азартных игр и киберпреступлений, о ловушках мошенников, из-за которых можно лишиться средств на банковских картах. В завершение мероприятия каждому работнику настоятельно рекомендовали проявлять бдительность не только в финансовых операциях, но и при использовании социальных сетей, ведь за любые сомнительные действия неизбежна юридическая ответственность.
Если вы столкнулись с коррупционными проявлениями или заметили подозрительные действия, просим вас сообщить об этом по следующим каналам. Конфиденциальность заявителя гарантируется:
· Телефон доверия: (+998 71) 619 23 33, (+998 71) 619 51 16
· Telegram-бот: @agmk_bot
· Электронная почта: stop.corruption@agmk.uz
Напомним, подобные профилактические мероприятия планируется провести во всех структурных подразделениях комбината. Темы охватывают вопросы предотвращения и урегулирования конфликта интересов, предупреждения и борьбы с коррупцией, а также разъяснение основных положений Послания Президента от 26 декабря 2025 года.