Loqaydlik tilsiz yovga yo‘l ochadi
Joriy yilning 16-aprel kuni Avtomobil transport boshqarmasi mehnat jamoasi uchun yong‘in xavfsizligi bo‘yicha navbatdagi profilaktik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda ATB boshlig‘i OKMK obyektlarida yong‘in xavfsizligini tashkil etishni ta'minlash bo‘limi boshlig‘i A.Ahrorov, ATB boshlig‘i A.Saidkadirov, tovar moddiy boyliklar butligi bo‘yicha boshliq o‘rinbosari D.Xamzayev 1- va 2-sonli avtokorxona rahbarlari va ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Tadbirda 2025-yil 1-choragida OKMK tarkibiy bo‘linmalarida sodir bo‘lgan yong‘inlar tahlili, ATBning barcha transport vositalarida elektron kabellarni qayta tekshirib, yangilash, yozgi mavsumga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama etildi.
-  Joriy yilning 1-choragida kombinat korxonalarida 2 marta yong‘in ro‘y berdi, deydi A.Ahrorov. - Sodir bo‘lgan yong‘inlar oddiy yong‘in xavfsizligi qoidalariga amal qilmaslik natijasida kelib chiqqan. Korxonalarda har bir ishchi-xodim yong‘in xavfsizligi qoidalariga qat'iy amal qilsa, bu kabi noxush holatlar ro‘y bermaydi.
A.Ahrorov elektr tarmoqlari, isitish moslamalari va yonuvchan moddalar bilan ishlashda ehtiyot choralarini ko‘rish lozimligini, yong‘in o‘chirish jihozlarining (o‘t o‘chirgichlar, quvurlar, signalizatsiya tizimi) texnik holati e'tibor qaratshni ta'kidladi.
Tadbir davomida mas'ullar ishchi-xodimlar orasida yong‘in xavfsizligi bo‘yicha tushuntirish ishlarini kuchaytirish zarurligini, boshqarma barcha tarkibiy bo‘linmalarida uzoq muddatdan buyon xizmat qilayotgan transportlarni elektr simlariga qat'iy e'tibor berish kerakligi hamda eskirgan simlarni yangilash lozimligi haqida aytib o‘tishdi.
Yozgi mavsumga tayyorgarlik choralarini ko‘rish, boshqarma barcha tarkibiy bo‘linmalarida qurigan o‘t-o‘lanlarni tozalash, eski avtoshinalarni ehtiyot qilish ta'kidlandi. Yong‘in sodir bo‘lganda 70-01 raqamiga murojat qilish kerakligi uqtirildi.
Tadbirda so‘zga chiqqan A.Saidqodirov tarkibiy bo‘linmalarda yozgi mavsumga tayyorgarlik ko‘rish kerakligi hamda jadval asosida avtotransport vositalarini elektr simlarni yangilanishini, ta'mirlash uchastkalaridagi yong‘in xavfsizligi burchaklarida jihozlar to‘liqligi va sozligiga e'tibor berish kerakligini ta'kidladi.

Fire is not forgiving negligence
On April 16 of this year, another preventive fire safety briefing was held among the workforce of the Automobile Transport Department (ATD).
The event was attended by the head of the department for ensuring fire safety of AMMC facilities A. Akhrorov, the head of the Automobile Transport Department A. Saidkadirov, his deputy for the safety of inventory D. Khamzaev, as well as the heads and employees of motor depots No. 1 and No. 2.
During the meeting, the causes of fires that occurred in the first quarter of 2025 in the divisions of AMMC, the need for re-checking and replacement of electrical wiring on all vehicles, as well as preparation for the summer season were discussed.
“In the first quarter of this year, two fires occurred at the Complex  facilities,” A. Akhrorov reported. – The main reason is failure to comply with basic fire safety rules. If every employee strictly adheres to these standards, such situations can be avoided.
He emphasized the importance of careful handling of electrical equipment, heating devices and flammable substances, as well as the need to monitor the technical condition of fire-fighting equipment – fire extinguishers, alarm systems, etc.
The event also noted the need to strengthen explanatory work among employees on fire safety issues. Particular attention should be paid to the condition of electrical wiring in vehicles that have been operated for a long time. Worn wires must be replaced in a timely manner.
They also reminded about the measures to prepare for the summer season: clearing the area of ​​dry grass, storing worn tires in safe conditions. In case of fire, you must immediately call 70-01.
In conclusion, A. Saidkadirov spoke, emphasizing the importance of timely replacement of electrical wiring in vehicles according to the approved schedule, and also drew attention to the need to ensure that the equipment in the fire-fighting corners of repair areas is fully equipped and in good working order.