Mahallalarda yangi metallurgiya majmuasi taqdimoti o‘tkazildi
Bugun shahrimizning “Ko‘rpasoy” va “So‘fi Olloyor” mahalla fuqarolar yig‘inlarida kombinatda amalga oshirilayotgan “Yoshlik-1 konini o‘zlashtirish” investitsiyaviy loyihasi doirasida barpo etilishi ko‘zda tutilgan yangi metallurgiya majmuasini qurish bo‘yicha jamoatchilik eshituvlari o‘tkazildi.
Unda OKMK mas'ullari, mutaxassislari, “Mahalla yettiligi” a'zolari va mahalla ahli ishtirok etishdi.
Tadbirda OKMK Investitsiyalar departamenti rahbari o‘rinbosari Obid Jonsaidov kombinatda qurilayotgan yangi metallurgiya majmuasining taqdimotini o‘tkazdi.
Oddiy so‘z bilan aytganda hozirda faoliyat yuritayotgan Mis eritish zavodiga o‘xshagan, zamonaviy texnologiyalarga ega yana bitta zavod barpo etiladi. Yangi metallurgiya majmuasining ishga tushirilishi natijasida ko‘plab yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Bu zavodda kelgusida sizlarning farzandlaringiz, mahalla yoshlari mehnat qilishadi. Misdan qo‘shimcha qiymatli mahsulotlarining ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yiladi. Eng muhimi texnologik zararli gazlarni ushlab qolish darajasi 30 foizga oshadi. Dunyo bozorida bugungi kunda tobora misga bo‘lgan talab oshib borayotir. Mis katodini ishlab chiqarish quvvatlarini oshirilishi, kabel, mis quvurlari, mis folgasi, mis fitinglari kabi tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish hajmlarini oshirishiga ham xizmat qiladi,- deydi Obid Jonsaidov.
Taqdimot davomida ishtirokchilarga loyiha bo‘yicha tarqatma materiallari ham berildi.
Mahalla ahli o‘zlarini qiziqtirgan savollarga ma'sullardan batafsil javob olishdi.
Aziz hamshaharlar, Sizlarda loyiha bo‘yicha taklif va e'tirozlaringiz bo‘lsa ularni (+998 70) 619-23-33 telefon raqamiga yoki info@agmk.uz elektron manziliga yuborishingizni so‘rab qolamiz.

+998 71 619 23 333 марта в махаллинских сходах граждан «Курпасой» и «Суфи Оллоёр» провели общественные слушания, направленные на информирование жителей о строительных работах нового металлургического комплекса.
В мероприятии приняли участие ответственные лица и специалисты АГМК, члены «Семерки махалли» и жители махаллей.
В ходе мероприятия состоялась также презентация нового металлургического комплекса, строящегося на АГМК в рамках реализации инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I».
Заместитель руководителя департамента инвестиций Обид Жонсаидов: «Запуск нового металлургического комплекса – аналога существующего медеплавильного завода, оснащенного самым современным оборудованием, создаст много новых рабочих мест. В дальнейшем на этом предприятии будет трудиться наша молодежь. Стоит отметить, что в результате запуска нового комплекса на 30% повысится уровень очистки газовых выбросов. Актуальность реализации данного проекта заключается в том, что производимая комбинатом катодная медь является основным сырьем для предприятий электротехнической промышленности Узбекистана. Увеличение производственных мощностей катодной меди также будет способствовать увеличению объемов производства готовой медной продукции (кабели, трубы, фольга, фитинги) с добавленной стоимостью.
Участникам мероприятия также раздали наглядные материалы для ознакомления с осуществляемым проектом.
Также жители махаллей получили ответы на интересующие их вопросы.
Дорогие алмалыкчане, если у вас есть предложения и возражения по проекту, просим вас звонить по телефону (+998 70) 619-23-33 или писать на электронный адрес info@agmk.uz.