+998 71 619 23 33Sanoat korxonalarida mahalliylashtirish dasturi iqtisodiy mustaqillikni mustahkamlash, ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish va milliy iqtisodiyotni barqaror rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi(MTMZ) ayni shu yo‘nalishda, ya’ni import qilinayotgan tovarlar o‘rnini mahalliy xomashyo va ichki imkoniyatlar asosida ishlab chiqarilgan mahsulotlar bilan almashtirishga qaratilgan loyihalarning ijrochisi sifatida samarali faoliyat olib bormoqda. Ma’lumot uchun zavod mehnat jamoasi tomonidan 2025-yilda 266 mlrd so‘mlik mahsulotlar tayyorlanib, reja 106,1%ga ortig‘i bilan bajarildi.
Ayni kunlarda zavodning Quyish, Temirchilik-payvandlash, Mexanika yig‘uv sexlarida 2-mis boyitish fabrikasi hududida barpo etilayotgan yillik quvvati 5 mln tonna ma’danni qayta ishlashga mo‘ljallangan yangi boyitish majmuasi uchun zaruriy barcha uskuna va qurilmalar tayyorlanmoqda.
MTMZ Temirchilik-payvandlash sexi uchastka boshlig‘i Sayfiddin Pardaboyevning ta’kidlashicha, sexda ayni kunlarda boyitish majmuasi uchun 3 dona tegirmon barabanlari tayyorlanmoqda.
Shuningdek, zavodning avtotransportlar va maxsus texnikalarni ta’mirlash sexida yangi inshootda foydalaniladigan ma’dan tashishga mo‘ljallangan 20dan ortiq turdagi konveyerlar ishlab chiqarilayotgan bo‘lsa, qolgan uchastkalarda obyektning maydalash bosqichi uchun spiral klassifikator, sharli tegirmonlar, gidrosiklonlar, saralash jarayonlariga inversion g‘alvirlar, markazdan qochma nasoslar, pnevmo-mexanik flotamashinalar, maydalagichlar uchun butlovchi va ehtiyot qismlari ham ishlab chiqarilmoqda.
Ta’kidlash kerakki yangi fabrikaning barcha texnologik uskunalari MTMZda tayyorlanishi rejalashtirilgan. Bu o‘z navbatida import xarajatlarni qisqartirish orqali OKMK uchun iqtisodiy samara keltirib, barqaror rivojlanishga zamin yaratadi.
Ma’lumot uchun:ayni kunlarda 2-Mis boyitish fabrikasida yangi boyitish majmuasini qurish ishlari amalga oshirilmoqda. “Yoshlik I” koni ma’danini qayta ishlashga mo‘ljallangan boyitish majmuasida yiliga 5 mln tonna ma’dan qayta ishlanib, 74,2 ming tonna konsentrat olinadi. Natijada mis katodi, oltin va kumush kabi qimmatbaho metallarni ishlab chiqarish hajmi oshiriladi. Ushbu loyiha ishga tushishi natijasida 600 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Tovar mahsulot hajmi ham oshib, byudjetga to‘lovlar ham ko‘payadi.

+998 71 619 23 33Программа локализации в промышленности играет ключевую роль в укреплении экономической независимости, диверсификации производства и устойчивом развитии национальной экономики.
Центральный ремонтно-механический завод Алмалыкского горно-металлургического комбината активно реализует проекты, направленные на замену импортных товаров продукцией, произведённой на основе отечественного сырья и внутренних возможностей.
Так, в 2025 году коллектив завода выпустил продукции на сумму 266 млрд сумов, выполнив прогноз на 106,1%.
Сегодня в литейном, кузнечно-сварочном и механосборочном цехах предприятия ведётся изготовление полного комплекта оборудования для нового обогатительного комплекса, строящегося на территории медной обогатительной фабрики-2. Его проектная мощность составит переработку 5 млн тонн руды в год.
По словам начальника участка кузнечно-сварочного цеха Сайфиддина Пардабоева, в настоящее время для новой фабрики изготавливаются три барабана мельниц. Кроме того, в цехе по ремонту автотранспорта и спецтехники выпускается более 20 видов конвейеров для транспортировки руды. В других подразделениях изготавливаются спиральные классификаторы, шаровые мельницы, гидроциклоны, инерционные грохоты, центробежные насосы, пневмомеханические флотационные машины, а также комплектующие и запасные части для дробильного оборудования.
Важно подчеркнуть, что все технологические установки нового комплекса будут произведены наЦРМЗ. Это позволит существенно сократить импортные расходы и обеспечит экономический эффект для АГМК, создавая основу для устойчивого развития.
Для справки: в настоящее время продолжается строительство нового комплекса на медной обогатительной фабрике-2, рассчитанного на переработку руды месторождения «Ёшлик I». Его мощность позволит получать 74,2 тыс. тонн концентрата. В результате увеличится выпуск катодной меди, золота и серебра. Реализация проекта создаст 600 новых рабочих мест, повысит объём товарной продукции и увеличит поступления в бюджет.