+998 71 619 23 33Ma’lumki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yildagi “Oʻzbekiston Respublikasi milliy malaka tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, milliy malaka tizimini yana-da takomillashtirish, milliy malaka darajalarini ilgʻor xorijiy davlatlar malaka darajalari bilan integratsiya qilishni ta’minlash ushbu tizimni isloh qilishning asosiy yoʻnalishi etib belgilangan.
Kuni-kecha Milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti UNESCO tashkiloti bilan hamkorlikda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida tashkil etilgan Malakani baholash markazining ish faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Oʻzbekiston Respublikasi milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti malakani baholash va akkreditatsiya guruhi rahbari Nazar Hayitov, UNESCOning sifatni ta’minlash boʻyicha esperti Lenn Stanton, UNESCO konsultanti Behzod Qodirxonov hamda “Ammofos-Maxsam” AJ Malakani baholash markazi boshligʻi Ma’mur Abdusattorovlar kombinatda yoʻlga qoʻyilgan ushbu tizimda talabgorlarning kasbiy malakalarini baholash boʻyicha yaratilgan imkoniyat va sharoitlarni oʻrganishdi.
Kombinat malakani baholash markazi mamlakatimizda tashkil etilgan shu kabi markazlar orasida birinchilardan boʻlib akkreditatsiya guvohnomasini olgan va namunali markaz sifatida tanlab olingan. Oʻquv markazi boshligʻi Doniyor Karimov talabgorlarni kasbiy malakasi va koʻnikmalarini baholash uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishtirdi. Mehmonlar Muhandislik maktabidagi oʻquv amaliy poligonda boʻlishib, sanoat va ishlab chiqarishda foydalaniladigan texnologik jihozlar va mexanizmlar bilan tanishishdi.
Malakani baholash markazi boshligʻi Shahboz Rahmonov ish oʻrganuvchilarni Malakani baholash markazining qonuniy, shaffof va samarali ishlashi uchun zarur boʻlgan tashkiliy tuzilma va boshqaruv tizimlari, sifatli xizmat koʻrsatishni ta’minlash, me’yoriy huquqiy hujjatlar, ishlab chiqilgan kasb sandartlari va baholash vositalari, talabgorlarning kasbiy malakasini baholashga jalb qilingan ekspertlar, baholash amaliyoti, baholash natijalarini qayd etish, texnologiyalardan innovatsion foydalanish boʻyicha hujjatlar bilan tanishtirib oʻtdi.
Bugungi kunda markaz tomonidan 67ta kasb standartlari va baholash vositalari, kasb-soha yoʻnalishlari boʻyicha umumiy 2150ta testlar ishlab chiqilgan va 255ta amaliy ishlar tayyorlangan.
UNESCOning sifatni ta’minlash boʻyicha eksperti Lenn Stanton Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida yaratilgan moddiy texnik baza boʻyicha alohida toʻxtalib, ishlab chiqarishga kadrlar tayyorlash va ularning malakasini baholash uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ya’ni texnologik uskuna, stimulyatorlar, amaliy ishlarni bajarish uchun tayyorlangan poligonlar va laboratoriyalarga yuqori baho berdi. UNESCO konsultanti Behzod Qodirxonov Malaka baholash markazining ish hujjatlari belgilangan talablarga mos yuritilishi, ekspertlar bilan ishlash, ma’lumotlar bazasini yigʻish va tahlili boʻyicha namunali ekanini ta’kidladi.

The Activities of the AMMC Qualification Assessment Center Were Highly Appreciated
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan 2024 "On measures to further improve the national qualifications system of the Republic of Uzbekistan", the key tasks were the development of this system and the integration of qualification levels of Uzbekistan with international standards.
Recently, the representatives of the Institute for Development of the National Qualifications System together with UNESCO experts visited Almalyk Mining and Metallurgical Complex, where a qualifications assessment center was created. Head of the Institute's assessment and accreditation group Nazar Khaitov, UNESCO quality assurance expert Lenn Stanton, UNESCO consultant Bekhzod Kodirkhonov and Head of the Qualifications Assessment Center of Ammofos-Maxam JSC Ma'mur Abdusattorov got acquainted with the work of the center and the conditions created for an objective assessment of the professional skills of applicants.
The center at the plant became one of the first in the country to receive accreditation and was recognized as exemplary. The head of the training center, Doniyor Karimov, showed the guests what conditions have been created for assessing the professional skills and abilities of candidates. The delegation also visited the training and practical training ground at the engineering school, where they got acquainted with the production equipment and modern technologies used in industry.
The head of the qualifications assessment center, Shakhboz Rakhmonov, presented the structure of the institution, giving a detailed account of the organizational system, quality assurance, regulatory framework, developed professional standards and assessment tools. He also spoke about the involvement of experts in the assessment process, recording results and the use of innovative technologies.
To date, the center has developed 67 professional standards and corresponding assessment materials. A total of 2,150 tests in various areas and 255 practical assignments have been prepared.
The UNESCO expert particularly noted the high level of the center's material and technical base, including modern equipment, simulators, training grounds and laboratories created for training personnel and assessing qualifications. The UNESCO consultant emphasized that all documentation is conducted in full compliance with the requirements, and work with experts, data collection and analysis are organized at a high level. Following the visit, the parties agreed on further effective cooperation.