+998 71 619 23 33Ma’lumki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yildagi “Oʻzbekiston Respublikasi milliy malaka tizimini yana-da takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qaroriga muvofiq, milliy malaka tizimini yana-da takomillashtirish, milliy malaka darajalarini ilgʻor xorijiy davlatlar malaka darajalari bilan integratsiya qilishni ta’minlash ushbu tizimni isloh qilishning asosiy yoʻnalishi etib belgilangan.
Kuni-kecha Milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti UNESCO tashkiloti bilan hamkorlikda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida tashkil etilgan Malakani baholash markazining ish faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Oʻzbekiston Respublikasi milliy malaka tizimini rivojlantirish instituti malakani baholash va akkreditatsiya guruhi rahbari Nazar Hayitov, UNESCOning sifatni ta’minlash boʻyicha esperti Lenn Stanton, UNESCO konsultanti Behzod Qodirxonov hamda “Ammofos-Maxsam” AJ Malakani baholash markazi boshligʻi Ma’mur Abdusattorovlar kombinatda yoʻlga qoʻyilgan ushbu tizimda talabgorlarning kasbiy malakalarini baholash boʻyicha yaratilgan imkoniyat va sharoitlarni oʻrganishdi.
Kombinat malakani baholash markazi mamlakatimizda tashkil etilgan shu kabi markazlar orasida birinchilardan boʻlib akkreditatsiya guvohnomasini olgan va namunali markaz sifatida tanlab olingan. Oʻquv markazi boshligʻi Doniyor Karimov talabgorlarni kasbiy malakasi va koʻnikmalarini baholash uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishtirdi. Mehmonlar Muhandislik maktabidagi oʻquv amaliy poligonda boʻlishib, sanoat va ishlab chiqarishda foydalaniladigan texnologik jihozlar va mexanizmlar bilan tanishishdi.
Malakani baholash markazi boshligʻi Shahboz Rahmonov ish oʻrganuvchilarni Malakani baholash markazining qonuniy, shaffof va samarali ishlashi uchun zarur boʻlgan tashkiliy tuzilma va boshqaruv tizimlari, sifatli xizmat koʻrsatishni ta’minlash, me’yoriy huquqiy hujjatlar, ishlab chiqilgan kasb sandartlari va baholash vositalari, talabgorlarning kasbiy malakasini baholashga jalb qilingan ekspertlar, baholash amaliyoti, baholash natijalarini qayd etish, texnologiyalardan innovatsion foydalanish boʻyicha hujjatlar bilan tanishtirib oʻtdi.
Bugungi kunda markaz tomonidan 67ta kasb standartlari va baholash vositalari, kasb-soha yoʻnalishlari boʻyicha umumiy 2150ta testlar ishlab chiqilgan va 255ta amaliy ishlar tayyorlangan.
UNESCOning sifatni ta’minlash boʻyicha eksperti Lenn Stanton Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida yaratilgan moddiy texnik baza boʻyicha alohida toʻxtalib, ishlab chiqarishga kadrlar tayyorlash va ularning malakasini baholash uchun yaratilgan shart-sharoitlar, ya’ni texnologik uskuna, stimulyatorlar, amaliy ishlarni bajarish uchun tayyorlangan poligonlar va laboratoriyalarga yuqori baho berdi. UNESCO konsultanti Behzod Qodirxonov Malaka baholash markazining ish hujjatlari belgilangan talablarga mos yuritilishi, ekspertlar bilan ishlash, ma’lumotlar bazasini yigʻish va tahlili boʻyicha namunali ekanini ta’kidladi.

+998 71 619 23 33В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан 2024 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию национальной системы квалификаций Республики Узбекистан», ключевыми задачами стали развитие этой системы и интеграция уровней квалификаций Узбекистана с международными стандартами.
На днях представители Института развития национальной системы квалификаций совместно с экспертами ЮНЕСКО посетили Алмалыкский горно-металлургический комбинат, где был создан центр оценки квалификаций. Руководитель группы по оценке и аккредитации Института Назар Хайитов, эксперт ЮНЕСКО по обеспечению качества Ленн Стантон, консультант ЮНЕСКО Бехзод Кодирхонов и глава Центра оценки квалификаций АО «Аммофос-Максам» Маъмур Абдусатторов ознакомились с работой центра и условиями, созданными для объективной оценки профессиональных навыков соискателей.
Центр при комбинате стал одним из первых в стране, получивших аккредитацию, и был признан образцовым. Руководитель учебного центра Дониёр Каримов показал гостям, какие условия созданы для оценки профессиональных умений и навыков кандидатов. Делегация также побывала в учебно-практическом полигоне при инженерной школе, где ознакомилась с производственным оборудованием и современными технологиями, применяемыми в промышленности.
Руководитель центра оценки квалификаций Шахбоз Рахмонов представил структуру работы учреждения, подробно рассказав об организационной системе, обеспечении качества, нормативной базе, разработанных профессиональных стандартах и инструментах для оценки. Он также рассказал о привлечении экспертов к процессу оценки, регистрации результатов и применении инновационных технологий.
На сегодняшний день центром разработаны 67 профессиональных стандартов и соответствующих оценочных материалов. В общей сложности подготовлено 2 150 тестов по различным направлениям и 255 практических заданий.
Эксперт ЮНЕСКО особо отметил высокий уровень материально-технической базы центра, включая современное оборудование, симуляторы, полигоны и лаборатории, созданные для подготовки кадров и проведения оценки квалификаций. Консультант ЮНЕСКО подчеркнул, что вся документация ведётся в полном соответствии с требованиями, а работа с экспертами, сбор и анализ данных организованы на высоком уровне.