Mehnat muhofazasi boʻyicha kadrlar malakasini oshirish dolzarb masala
Joriy yilning 2 iyun kuni Oʻquv markazida  “Olmaliq KMK”AJda “Mehnat muhofazasi boʻyicha kadrlar malakasini oshirish” - dolzarb masala va vazifadir” mavzusida tadbir oʻtkazildi.
Tadbirda Markaziy apparat mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi boʻlimi boshligʻi Shuhrat Joʻraev va Oʻquv markazi boshligʻi Doniyor Karimov, tarkibiy boʻlinmalarning mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi muhandislari hamda Oʻquv markazi ishlab chiqarish ustalari ishtirok etishdi.
Tadbirda soʻz olgan Shuhrat Joʻraev Mehnat kodeksining 367-moddasi, “Xavfli ishlab chiqarish obyektlarining sanoat xavfsizligi toʻgʻrisida”gi Qonunining 9-moddasi va “Mehnatni muhofaza qilish toʻgʻrisida”gi Qonunining 25-moddasi talablarini kombinat tarkibiy boʻlinmalarida toʻliq rioya etilishini hamda ishlab chiqarish jarayonlarida asosiy kasblarda mehnat qilayotgan mutaxassislarga xavfsiz mehnat sharoitini yaratish ishlarini yaxshilash boʻyicha avariyalar va baxtsiz hodisalarning oldini olish maqsadida buyruq ishlab chiqilganligini ta’kidladi.
Ushbu buyruq bilan mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi talablarini ta’minlash boʻyicha kombinatning  xavfli ishlab chiqarish obyektlarida ishlovchi ishchi-xodimlarning faoliyatini xavfsiz amalga oshirish boʻyicha namunaviy oʻquv dasturi” ishlab chiqilganligini tanishtirib oʻtdi.
Buyruqqa binoan tarkibiy boʻlinmalar rahbarlari Oʻquv markazi bilan birgalikda tarkibiy boʻlinmalarda malaka oshirish oʻquv kursi mashgʻulotlari jadvalini ishlab chiqishi, asosiy va baxtsiz hodisalar xavfi yuqori boʻlgan kasblar boʻyicha joriy yilning iyun-oktyabr oylari davomida tashkil etilayotgan kurs mashgʻulotlariga ishlab chiqarishga aloqador barcha ishchi-xodimlar qamrab olinishi kerakligini ta’kidladi. Kurs mashgʻulotlari ishchi-xodimlarnining ishlab chiqarishdan ajratgan/ajratmaganholda tashkil etish kerakligini bildirdi.
Tadbirda togʻ-kon sanoati va geologiya sohasini nazorat qilish inspeksiyasi hamda Sanoat, radiatsiya va yadro xavfsizligi qoʻmitasi nazoratidagi kasblar boʻyicha tashkil qilinadigan oʻquv kursi mashgʻulotlarini oʻtish uchun muhandis-texnik xodimlarni tayyorlashga jiddiy e’tibor qaratilishiga tarkibiy boʻlinma rahbarlari javobgar ekanligi aytildi.
Oʻquv markazi va Inson resurslari (HR) departamenti oʻquv kursi mashgʻulotlariga jalb qilinayotgan muhandis-texnik xodimlarni mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi talablari keng yoritiladigan va ularning pedagogik mahoratlarini oshirishga yoʻnaltirilgan respublikaning ilgʻor ta’lim muassasalarida malaka oshirishlarini tashkil etishlari lozimligi ta’kidlandi.
Kurs mashgʻulotlarini joylardagi mehnat muhofazasi va xavfsizlik texnikasi boʻlimi mutaxassislarini hamda tegishli muhandis-texnik xodimlarni ishdan ajratgan va ularning asosiy ish joylaridagi ish haqi saqlangan holda jalb etilishiga ruxsat berilishini ta’minlash lozimligi ma’lum qilindi.

+998 71 619 23 332 июня текущего года в учебном центре Алмалыкского горно-металлургического комбината состоялось мероприятие на тему «Повышение квалификации кадров в области охраны труда — актуальная задача и приоритетное направление в АО «Алмалыкский ГМК».
В мероприятии приняли участие начальник отдела охраны труда и промышленной безопасности центрального аппарата Ш. Жураев, руководитель учебного центра Д. Каримов, инженеры по охране труда и технике безопасности структурных подразделений, а также мастера производственного обучения.
Выступая на встрече, Ш. Жураев подчеркнул необходимость строгого соблюдения требований статьи 367 Трудового кодекса, статьи 9 Закона «О промышленной безопасности опасных производственных объектов» и статьи 25 Закона «Об охране труда» в подразделениях комбината. Он отметил, что с целью предупреждения аварий и несчастных случаев был разработан специальный приказ, направленный на создание безопасных условий труда для специалистов, занятых на ключевых производственных участках.
В рамках этого приказа был представлен типовой учебный план, ориентированный на работников, работающих на опасных производственных объектах, для повышения их осведомлённости в области охраны труда и промышленной безопасности.
Руководителям структурных подразделений поручено совместно с учебным центром разработать график учебных занятий по повышению квалификации. Обучение должно охватить всех работников, занятых на производстве, особенно представителей профессий с повышенным риском. Курсы пройдут с июня по октябрь текущего года и могут проводиться как с отрывом, так и без отрыва от производства.
Особое внимание было уделено подготовке инженерно-технических специалистов по направлениям, контролируемым Инспекцией по надзору в горнодобывающей и геологической отрасли, а также Комитетом по промышленной, радиационной и ядерной безопасности. За организацию обучения по этим направлениям несут ответственность руководители подразделений.
Отмечено, что учебный центр совместно с департаментом по работе с персоналом (HR) должен направлять инженеров и технических специалистов на курсы повышения квалификации в ведущие образовательные учреждения республики, где акцент делается на охрану труда, промышленную безопасность и развитие педагогических навыков.
Также было указано, что специалисты по охране труда и инженерно-технические работники могут направляться на обучение с сохранением заработной платы и временным отрывом от основного места работы.