Mehnat muhofazasi va xavfsizlik — diqqat markazida
Bugungi kunda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ishlab chiqarish jarayonlarini tashkil etishda ishchi-xodimlarning sog‘lig‘i va hayotini asrash, ularga xavfsiz va munosib mehnat sharoitlarini yaratish eng ustuvor vazifalardan biri hisoblanadi. Ana shu maqsadda 3-Mis boyitish fabrikasida mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi talablariga rioya etilishi holati joyiga chiqqan holda atroflicha o‘rganildi.
OKMK boshqaruv raisining xodimlar bilan ishlash va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov rahbarligida amalga oshirilgan o‘rganish ishlarida Ijro apparatining Mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi departamenti, Inson resurslari departamenti, O‘quv markazi hamda 3-Mis boyitish fabrikasining mas’ul rahbarlari va mutaxassislari ishtirok etishdi.
O‘rganish jarayonida korxonada texnika xavfsizligi qoidalariga rioya qilinishi, ishlab chiqarish sanitariyasi va gigiyenasi talablarining bajarilishi hamda yong‘in xavfsizligini ta’minlash choralari ko‘zdan kechirildi. Natijada kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan muhim reja-topshiriqlar belgilab olindi. Unga ko‘ra, mas’ullarga texnika xavfsizligi, ishlab chiqarish sanitariyasi, yong‘in xavfsizligi va mehnat muhofazasi bo‘yicha tizimli yo‘l-yo‘riqlar berish hamda ularning ushbu talablarga amal qilishini doimiy ravishda tekshirib borish vazifasi yuklatildi.
Shuningdek, ishchi-xodimlarni o‘qitish va ularning bilim darajasini baholash ishlarini samarali tashkil etish, belgilangan tartibda maxsus o‘quvdan o‘tmagan va bilim sinovlari topshirmagan xodimlarni ishlab chiqarish jarayonlariga qo‘yishni qat’iyan taqiqlash belgilandi.
Bundan tashqari, ishni boshlashdan oldin mas’ul rahbarlar tomonidan xodimlarga xavfsizlik qoidalari aks etgan ko‘rgazmali videoroliklarni namoyish etish va ish joylarida ogohlantiruvchi vositalarni ko‘paytirish choralari ko‘riladigan bo‘ldi.
Ta’kidlash joizki, 3-Mis boyitish fabrikasida o‘tkazilgan ushbu amaliy o‘rganishlar dastlabki qadam bo‘lib, kelgusida kombinat tarkibidagi barcha tizimli korxonalar va ishlab chiqarish bo‘linmalarida ham xuddi shunday rejali tekshiruvlarni tashkil etish belgilangan. Zero, kombinatimizning eng katta boyligi — bu uning fidokorona mehnat qilayotgan ishchi-xodimlaridir.

+998 71 619 23 33На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате одним из главных приоритетов при организации производственных процессов остаётся сохранение жизни и здоровья работников, а также создание для них безопасных и достойных условий труда. В этих целях на медной обогатительной фабрике-3 была проведена выездная проверка, в ходе которой детально изучено соблюдение требований охраны труда и техники безопасности.
В работе комиссии под руководством заместителя председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматова приняли участие руководители и специалисты Департамента охраны труда и промышленной безопасности, Департамента по управлению человеческими ресурсами, учебного центра, а также ответственные руководители и специалисты МОФ-3.
В ходе проверки были рассмотрены вопросы соблюдения правил техники безопасности, выполнения требований производственной санитарии и гигиены, а также принимаемые меры по обеспечению пожарной безопасности. По итогам были определены конкретные задачи, которые предстоит реализовать в дальнейшем.
В частности, ответственным руководителям поручено на системной основе проводить с работниками инструктажи по технике безопасности, производственной санитарии, пожарной безопасности и охране труда, а также регулярно контролировать соблюдение установленных требований.
Особое внимание будет уделено организации обучения работников и объективной оценке уровня их знаний. При этом категорически запрещено допускать к производственным процессам работников, которые не прошли в установленном порядке специальное обучение и проверку знаний.
Кроме того, перед началом работ ответственные руководители будут организовывать для работников просмотр наглядных видеоматериалов по правилам безопасности. Также предусмотрено увеличение количества предупреждающих и информационных средств непосредственно на рабочих местах.
Важно отметить, что проведённая на фабрике практическая проверка стала лишь первым этапом этой работы. В дальнейшем аналогичные плановые проверки будут организованы на всех предприятиях и производственных подразделениях комбината.
Ведь главное богатство нашего комбината – это люди, которые своим самоотверженным трудом обеспечивают его стабильную и эффективную работу.