+998 71 619 23 33Yuqori quvvatli va sifatli dvigatel. Zamonaviy texnikalar uchun oʻta zarur boʻlgan mazkur uskunaga ishlab chiqarish jarayonlarida talab kuchli. Xususan, OKMKda ham.
Sanoatning eng muhim va asosiy bosqichlari gigant texnikalar bilan kechar ekan, uzluksizlikni ta’minlash vaqt va mablagʻni tejaydi. Ayni maqsaddagi xalqaro hamkorlik aloqalari Germaniyaning “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bilan yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilmoqda.
Joriy yilning may oyida mamlakatimiz rahbari 2 kunlik tashrif bilan Germaniyada boʻlgan edi. Yetakchi kompaniya va banklar rahbarlari bilan uchrashuvlarda manfaatli aloqalar yoʻlga qoʻyilishi kelishib olindi.
Ayni maqsadda kuni kecha Germaniyaning “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bosh direktori Matis Menzel OKMK da bo’ldi.
Mehmon OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov va muhandis texniklar hamrohligida OKMKning Yoshlik, Qalmoqqir konlarida shuningdek Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi, Elektr tarmoqlari boshqarmasi, Mis boyitish va 3-Mis boyitish fabrikalari hamda Mis eritish zavodiga ham tashrif buyurdi.
Germaniyalik mehmon konlardan tortib eng soʻnggi bosqichgacha zamonaviy texnikalar qoʻllanib kelinayotgan kombinatdagi uskunalar, mahalliy va xorijiy davlatlardan keltiriladigan koʻplab texnikalar bilan tanishtirildi.
Matis Menzel: Germaniyaning “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bosh direktori Mamlakatingizda sanoatga katta e’tibor qaratilgan. Asosan mis, molibden yana oltin, kumush, rux ishlab chiqaruvchi OKMKda birinchi marta boʻlishim. Zamonaviy texnikalar juda koʻp ekan. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniya Federativ Respublikasiga tashrifi chogʻida iqtisodiyot, Savdo va innovatsion sohalar boʻyicha 10 dan ortiq hujjatlar imzolangandi. Shu maqsadda kompaniyamiz ham texnologik sheriklik jarayonlarini boshlab yubordi.
Olmaliqdagi korxonada Germaniyadan keltirilgan yuqori sifatli uskunalar koʻp ekan. Dunyo miqyosida juda talabgir boʻlgan maxsus elektrodvigatellarimiz bu yerdagi koʻplab jarayonlar uchun juda muhim.
1927 yildan buyon oʻz faoliyatini olib borayotgan Menzel kompaniyasi aynan sanoat uchun turli koʻrinish va oʻlchamdagi eng kichigidan tortib, loyiha asosida 20 megavatgacha boʻlgan quvvatda maxsus ishlangan dvigatellarni tayyorlaydi. Mahsulot esa uch fazali asinxron dvigatellar va qisqa tutashuvli yoki rotor fazali shuningdek, doimiy tokka ega boʻlgan elektrodvigatellar kabi xilma xillikka ega.
Kompaniya bosh direktori konlar va boʻlinmalar bilan tanishar ekan, mutaxassislardan jarayonlar haqida eng muhim ma’lumotlarga ega bo’ldi.
Tashrif soʻnggida OKMK va “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bilan Manfaatli hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish uchun keyingi masalalar muhokama qilindi.

+998 71 619 23 33As previously reported, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, at the invitation of the Federal President of Germany Frank-Walter Steinmeier, visited this country on May 2-3 this year.
During the visit, the leaders of the two countries considered issues of expanding trade, economic, investment and technological cooperation, and identified priority areas for practical cooperation.
As part of the business program of his visit to Germany, Shavkat Mirziyoyev met with the heads of leading companies and financial institutions of this country.
During the Uzbek-German business forum, a number of new trade, financial and investment agreements were concluded to develop industrial cooperation and expand technological partnerships.
It was about large-scale projects in the fields of "green" energy, metallurgy, water supply, chemical, mining, electrical industry and other areas.
As a logical continuation of partnership relations between the two countries, on June 7 this year, the General Director of the German company MENZEL Elektromotoren GmbH, Matis Menzel, visited the Almalyk Mining and Metallurgical Plant.
During the visit, the guest from Germany met with the leadership of the AMMC, during which the parties held talks on establishing cooperation in the industrial sector.
Also, Matis Menzel visited the observation decks of the Kalmakyr mine, the Yoshlik I deposit, and got acquainted with the construction of copper processing plant No. 3. The guest also visited the main workshops and subdivisions of the central repair and mechanical and copper smelting plants, a copper processing plant and an energy repair shop of the power grid management.
For reference: "Menzel Elektromotoren GmbH" is a large German company, dating back to 1927, which is considered one of the world leaders in the production of electric motors. The company specializes in the production of electric motors, generators, transformers. The company supplies electric motors of all types and sizes, from standard low voltage motors to custom designed high voltage motors and drive electronics.