+998 71 619 23 33Yuqori quvvatli va sifatli dvigatel. Zamonaviy texnikalar uchun oʻta zarur boʻlgan mazkur uskunaga ishlab chiqarish jarayonlarida talab kuchli. Xususan, OKMKda ham.
Sanoatning eng muhim va asosiy bosqichlari gigant texnikalar bilan kechar ekan, uzluksizlikni ta’minlash vaqt va mablagʻni tejaydi. Ayni maqsaddagi xalqaro hamkorlik aloqalari Germaniyaning “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bilan yoʻlga qoʻyilishi rejalashtirilmoqda.
Joriy yilning may oyida mamlakatimiz rahbari 2 kunlik tashrif bilan Germaniyada boʻlgan edi. Yetakchi kompaniya va banklar rahbarlari bilan uchrashuvlarda manfaatli aloqalar yoʻlga qoʻyilishi kelishib olindi.
Ayni maqsadda kuni kecha Germaniyaning “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bosh direktori Matis Menzel OKMK da bo’ldi.
Mehmon OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov va muhandis texniklar hamrohligida OKMKning Yoshlik, Qalmoqqir konlarida shuningdek Markaziy ta’mirlash mexanika zavodi, Elektr tarmoqlari boshqarmasi, Mis boyitish va 3-Mis boyitish fabrikalari hamda Mis eritish zavodiga ham tashrif buyurdi.
Germaniyalik mehmon konlardan tortib eng soʻnggi bosqichgacha zamonaviy texnikalar qoʻllanib kelinayotgan kombinatdagi uskunalar, mahalliy va xorijiy davlatlardan keltiriladigan koʻplab texnikalar bilan tanishtirildi.
Matis Menzel: Germaniyaning “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bosh direktori Mamlakatingizda sanoatga katta e’tibor qaratilgan. Asosan mis, molibden yana oltin, kumush, rux ishlab chiqaruvchi OKMKda birinchi marta boʻlishim. Zamonaviy texnikalar juda koʻp ekan. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Germaniya Federativ Respublikasiga tashrifi chogʻida iqtisodiyot, Savdo va innovatsion sohalar boʻyicha 10 dan ortiq hujjatlar imzolangandi. Shu maqsadda kompaniyamiz ham texnologik sheriklik jarayonlarini boshlab yubordi.
Olmaliqdagi korxonada Germaniyadan keltirilgan yuqori sifatli uskunalar koʻp ekan. Dunyo miqyosida juda talabgir boʻlgan maxsus elektrodvigatellarimiz bu yerdagi koʻplab jarayonlar uchun juda muhim.
1927 yildan buyon oʻz faoliyatini olib borayotgan Menzel kompaniyasi aynan sanoat uchun turli koʻrinish va oʻlchamdagi eng kichigidan tortib, loyiha asosida 20 megavatgacha boʻlgan quvvatda maxsus ishlangan dvigatellarni tayyorlaydi. Mahsulot esa uch fazali asinxron dvigatellar va qisqa tutashuvli yoki rotor fazali shuningdek, doimiy tokka ega boʻlgan elektrodvigatellar kabi xilma xillikka ega.
Kompaniya bosh direktori konlar va boʻlinmalar bilan tanishar ekan, mutaxassislardan jarayonlar haqida eng muhim ma’lumotlarga ega bo’ldi.
Tashrif soʻnggida OKMK va “Menzel Elektromotoren” kompaniyasi bilan Manfaatli hamkorlik aloqalarini yoʻlga qoʻyish uchun keyingi masalalar muhokama qilindi.

Глава крупной международной компании посетил АГМК
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Федерального Президента Германии Франка-Вальтера Штайнмайера 2-3 мая текущего года посетил эту страну с визитом.
В ходе визита лидеры двух стран рассмотрели вопросы расширения торгово-экономического, инвестиционного и технологического сотрудничества, определили приоритетные направления практического взаимодействия.
В рамках деловой программы своего визита в Германию Шавкат Мирзиёев провел встречу с главами ведущих компаний и финансовых институтов этой страны.
В ходе Узбекско-Германского бизнес-форума был заключен целый ряд новых торговых, финансовых и инвестиционных соглашений по развитию промышленной кооперации и расширению технологического партнерства.
Речь шла о масштабных проектах в сферах «зеленой» энергетики, металлургии, водоснабжения, химической, горнодобывающей, электротехнической промышленности и других направлениях.
В качестве логического продолжения партнерских связей между двумя странами 7 июня текущего года Алмалыкский горно-металлургический комбинат посетил генеральный директор немецкой компании «MENZEL Elektromotoren GmbH» Матис Мензель.
В рамках визита состоялась встреча гостя из Германии с руководством АГМК, в ходе которой стороны провели переговоры по вопросу установления сотрудничества в сфере промышленности.
Также Матис Мензель побывал на смотровых площадках рудника «Кальмакыр», месторождения «Ёшлик I», ознакомился с ходом строительства медной обогатительной фабрики №3. Также гость посетил основные цеха и подразделения центрального ремонтно-механического и медеплавильного заводов, медной обогатительной фабрики и энергоремонтный цех управления электросетей.
Для справки: «Menzel Elektromotoren GmbH» – это крупная немецкая компания, берущая свое начало с 1927 года, которая считается одним из мировых лидеров по производству электродвигателей. Предприятие специализируется на производстве электродвигателей, генераторов, трансформаторов. Компания поставляет электродвигатели всех типов и размеров – от стандартных низковольтных двигателей до индивидуально спроектированных высоковольтных двигателей и приводной электроники.