31 Iyul 2026, 9:2 373
“Hech qachon unutmaylik, xalqlar do‘stligi bu — muqaddas insoniy qadriyat, tinch, erkin va farovon hayot garovidir. Bugungi kunda barchamiz o‘zimiz, oilamiz, farzandlarimizning baxti, jonajon O‘zbekistonimizning taqdiri va kelajagi uchun yagona xalq, yagona jamiyat bo‘lib harakat qilayotgan ekanmiz, yuksak maqsadlarimizga albatta yetamiz”.
30-iyul - Xalqlar do‘stligi kuni munosabati bilan “Metallurg” madaniyati saroyi hovlisida OKMK Ma’naviyat va ma’rifat kengashi tashabbusiga ko‘ra bayram tadbiri tashkil etildi.
Tadbir avvalida so‘z olgan “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa’di Shermatov hamda Olmaliq shahar hokimi o‘rinbosari Ergash Abduraimov yig‘ilganlarni qutlug‘ ayyom bilan samimiy muborakbod etishdi. Bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda hukm surayotgan barqarorlik va tinchlik siyosatining bosh poydevori aynan millatlararo totuvlik, bag‘rikenglik hamda o‘zaro hamjihatlik ekanligini alohida ta’kidlab o‘tishdi. Shuningdek, kombinat va shahrimiz rivojida turli millat vakillarining bir oila farzandlaridek bahamjihat mehnat qilayotgani yurtimiz taraqqiyotining yorqin namunasi ekanligini e’tirof etishdi.
Tadbir davomida “Metallurg” MS baddiy havaskorlik jamoalari hamda Olmaliq shahar madaniyat bo‘limi xodimlari tomonidan tayyorlangan konsert dasturi tomoshabinlarda katta taassurot qoldirdi. Dilrabo kuy-qo‘shiqlar va turli xalqlarning jozibali milliy raqslari davraga o‘zgacha fayz bag‘ishladi.
Shuningdek, shahrimizda faoliyat yuritib kelayotgan Rus va Koreys milliy madaniy markazlari a’zolari va Olmaliq shahri 8-sonli bolalar musiqa va san'at maktabi o‘quvchilari chiqishlari ham olqishlarga sazovor bo‘ldi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash joizki 30-iyul — Xalqaro do‘stlik kuni 2011-yil 3-mayda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan e’lon qilingan. O‘zbekistonda 2021-yildan buyon bu sanada Xalqlar do‘stligi kuni nishonlab kelinmoqda.
Bugungi kunda O‘zbekistonda 130 dan ortiq millat va elat, 16 ta diniy konfessiya vakillari bir oila farzandlari kabi ahil va inoq yashab, mamlakat ravnaqiga munosib hissa qo‘shib kelmoqda.
Ayni paytda kombinatning ulkan va ahil jamoasida 36 ta millat vakillari yagona oila farzandlaridek yurtimiz ravnaqi yo‘lida sidqidildan mehnat qilib kelishayapti.

Межнациональное согласие – прочный фундамент устойчивого развития
Мы никогда не должны забывать, что дружба народов – это священная ценность, гарантия нашей мирной, свободной и благополучной жизни. Сегодня все мы как единый народ, единое общество идем по пути развития ради счастья наших детей, во имя будущего родного Узбекистана и обязательно достигнем своих высоких целей.
В честь Дня дружбы народов, который ежегодно отмечается 30 июля, по инициативе Совета по духовно-просветительской работе Алмалыкского горно-металлургического комбината на площади перед Дворцом культуры «Металлург» состоялось праздничное мероприятие.
С приветственными словами к участникам обратились заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов, а также заместитель хокима Алмалыка Эргаш Абдураимов. Они тепло поздравили собравшихся с праздником и подчеркнули особую значимость этой даты.
Выступающие отметили, что прочной основой мира и стабильности, которыми сегодня по праву гордится Новый Узбекистан, являются межнациональное согласие, взаимное уважение, толерантность и сплочённость общества. Было также подчеркнуто, что представители разных национальностей, трудящиеся на комбинате и живущие в Алмалыке, сплоченно вносят весомый вклад в развитие предприятия и города, являя собой яркий пример единства и созидательного труда.
Праздничную атмосферу продолжила концертная программа, подготовленная творческими коллективами Дворца культуры «Металлург», сотрудниками городского отдела культуры и учащимися Детской музыкальной школы искусств №8. Зрителей порадовали яркие музыкальные номера, душевные песни и красочные национальные танцы народов мира, которые сделали праздник по-настоящему тёплым и запоминающимся.
Особый отклик у гостей мероприятия вызвали выступления представителей Русского и Корейского национальных культурных центров Алмалыка. Их творческие номера были встречены искренними аплодисментами.
Стоит отметить, что Международный день дружбы был учреждён Генеральной Ассамблеей ООН 3 мая 2011 года. В Узбекистане с 2021 года 30 июля официально отмечается День дружбы народов.
Сегодня в нашей стране в мире и согласии проживают представители более 130 национальностей и народностей, а также 16 религиозных конфессий. Вместе они вносят достойный вклад в развитие и процветание Узбекистана.
Большая и дружная семья АГМК объединяет представителей 36 национальностей. Работая плечом к плечу, они ежедневно своим трудом способствуют развитию предприятия и процветанию нашей страны.