Muhim qadamlar va taraqqiyot yo‘llari
Joriy yilning 22-24 oktyabr kunlari O‘zekspomarkazda “Tog‘-kon, metallurgiya va metallni qayta ishlash – MiningMetals Uzbekistan 2024” 18-xalqaro ko‘rgazmasi va 6-Xalqaro kon-metallurgiya forumi bo‘lib o‘tdi.
O‘zeskpomarazning 1- va 2-pavilonlari hamda Kongress-xol korxonalarni modernizatsiya qilish, raqamlashtirish va ekologik xavfsizligini oshirish masalalarida istiqbolli yechimlarni topish uchun qulay maydonga aylandi.
Bu yilgi forum “Mintaqaviy va xalqaro konchilik va sanoat kooperatsiyasi: muhim qadamlar va taraqqiyot yo‘llari”dir mavzusida o‘tkazildi.
MiningMetals Uzbekistan 2024 ko‘rgazmasida Avstiriya, AQSh, Birlashgan arab amirliklari, Buyuk Britaniya, Germaniya, Janubiy Afrika respublikasi, Kanada, Koreya Respublikasi, Latviya, Rossiya, Turkiya, Fransiya, Xitoy, Shveysariya,Eron, Estoniya, Qozog‘iston, Hindiston, O‘zbekiston kabi 19 mamlakatdan 170 dan ortiq kompaniya va brendlar ishtirok etishdi. Yildan-yilga mazkur ko‘rgazmada ishtirokchilarinng geografiyasi kengayib borayapti. Bu yil Estoniya va Janubiy Afrika debyut qilmoqa.
Germaniya milliy pavilonidan metallni qayta ishlash liniyalari, dastgohlar, konveyr uskunalari, nasoslar, datchiklar, radarlar, Eron jamoaviy stendida cho‘yan quvurlar, fitinglar, metallsozlik va tog‘-kon sanoati uskunalari, Rossiya pavilonidan metallsozlik uskunalari, burg‘ulash asboblari, konveyr uskunulari, payvandlash materiallari va boshqalar, Xitoy ko‘rgazmasida esa maydalash tegirmonlari, burg‘ulash uskunlari, og‘ir texnika kabilar o‘rin olgan. Shuningdek, boshqa mamlakatlar pavilonlari ham boy va sermazmunlik kasb etdi.
Mahalliy ishlab chiqaruvchilarimiz Navoiy-kon metalurgiya kombinati, O‘zmetkombinat, O‘zelektroapparat, Chirchiq transformator zavodi va boshqa ko‘plab korxonalar o‘zlarining yuqori samarli mahsulotlari bilan qatnashishdi.
15 mamlakatdan 50 nafar ma'ruzachi, moderator va 250 dan ortiq delegatlar qatnashgan Tog‘-kon ishi, metallurgiya va metallsozlik 18-xalqaro ko‘rgazmasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinati  nufuzli sho‘'balarning hamkori sifatida ishtirok etdi.
Shuningdek, ko‘rgazma doirasida tashkil etilgan texnologik sessiyalarida OKMK mutaxassislari ham o‘z ma'ruzalari bilan qatnashishdi.
Darhaqiqat, O‘zbekiston VI Xalqaro tog‘-metallurgiya forumi tog‘-kon sanoati uchun har yili o‘tkaziladigan yirik biznes tadbir bo‘lib, u kon-metallurgiya sanoatining kelajakdagi manzarasini muhokama qilish va modellashtirish uchun mustahkam platforma hisoblanadi.

Важные шаги и траектории прогресса
С 22 по 24 октября текущего года в «Узэкспоцентре», расположенном в Ташкенте, состоялись 18-я Международная выставка «Горное дело, металлургия и металлообработка - MiningMetals Uzbekistan 2024» и 6-й Международный горно-металлургический форум «Региональное и международное горно-индустриальное сотрудничество: важные шаги и траектории прогресса».
Выставка стала комфортной площадкой для поиска перспективных решений в вопросах модернизации, цифровизации и повышения экологической безопасности предприятий, что особенно актуально в контексте глобальных вызовов, стоящих перед добывающей и металлургической индустриями.
В работе «MiningMetals Uzbekistan 2024» приняли участие свыше 170 компаний и брендов из 19 стран: Австрия, Великобритания, Германия, Индия, Иран, Казахстан, Канада, Китай, Республика Корея, Латвия, ОАЭ, Россия, США, Турция, Узбекистан, Франция, Швейцария, Эстония, ЮАР. Данные показатели являются рекордными за все время проведения выставки. С каждым годом расширяется география участников, и в этом году дебютируют Эстония и ЮАР.
Традиционно среди отечественных участников – флагманы горнорудной промышленности и металлургии: Навоийский горнометаллургический комбинат – производство и переработка золотой руды, Узметкомбинат – производство изделий из черных и цветных металлов, сортового проката и стальных помольных шаров, а также Узэлектроаппарат, Чирчикский Трансформаторный Завод и т.д.
Алмалыкский горно-металлургический комбинат принял участие в международной выставке в качестве партнера дочерних предприятий.
Важной частью деловой программы стал 6-й Международный горно-металлургический форум Узбекистана - UIMF 2024, который проходил параллельно с выставкой. Форум объединил ведущих специалистов отрасли для обсуждения актуальных проблем и перспектив, связанных с развитием горнодобывающего и металлургического секторов. В рамках форума проведены презентации инновационных решений, научные дискуссии и обмен опытом, что позволило участникам не только получить актуальную информацию, но и наладить долгосрочные партнерские отношения.
В рамках форума на панельных сессиях, в которых в качестве спикеров выступили также специалисты АО «Алмалыкский ГМК», обсуждены такие темы как «Национальные принципы международного и регионального промышленного сотрудничества», «Критически важные полезные ископаемые: инновационные переходные ресурсы», «Роль женщин в горнодобывающей промышленности и геологии» (Women in Mining), «Умная горная техника и технологии сбережения», «Цифровые решения: сквозная автоматизация и предиктивные технологии» и т.д.
«MiningMetals Uzbekistan 2024» создал условия для укрепления существующих деловых отношений и открытия новых возможностей для сотрудничества, что является важным шагом в направлении устойчивого роста и технологического обновления отрасли.