24 Noyabr 2022, 8:56 2070
Ma'lumki, Prezidentimizning 2021-yil 24-iyundagi ”Kon-metallurgiya sanoati va unga bog‘liq sohalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori va 2021-yil 22-dekabr kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrifi davomida bir qator vazifalar belgilangan edi.
Jumladan, tog‘-kon va mis sanoati klasterini 2030-yilgacha rivojlantirish Konsepsiyasini ishlab chiqish, shuningdek, mis xomashyosi asosida ishlab chiqariladigan mahsulotlar zanjirini yaratish modellari hamda istiqbolli loyihalarni amalga oshirish, soha mutaxassislarini malakasini oshirish kabi vazifalar belgilangan edi.
Ushbu vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida O‘quv markazi tomonidan MTTU MISiS Olmaliq filialida “Olmaliq KMK” AJ muhandis-texnik xodimlari uchun “Mis ishlab chiqarishning zamonaviy pirometallurgiya texnologiyalari” mavzusida qisqa muddatli o‘quv kursi tashkil etildi.
Joriy yilning 21-noyabr kuni boshlangan o‘quv kurslari bugun o‘z yakuniga yetadi. O‘quv kurslari Innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqarish va joriy qilish texnologik markazi, Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish bo‘yicha Ilmiy ishlab chiqarish birlashmasi, Mis eritish va Rux zavodlarida metallurgiya yo‘nalishida mehnat qilayotgan muhandis-texnik xodimlarning malakasini oshirishga mo‘ljallangan.
O‘quv kurslarida nazariy mashg‘ulotlari MTTU MISiS Olmaliq filiali texnika fanlari doktori, professor N.M.Yakubov tomonidan olib borilmoqda.

Современные пирометаллургические технологии производства меди
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24.06.2021 года № ПП-5159 «О дополнительных мерах по развитию горно-металлургической промышленности и смежных отраслей» в Республике Узбекистан создан научно-технологический Кластер по производству медной продукции и готовых изделий с высокой добавленной стоимостью в смежных отраслях, направленный на создание многоуровневых цепочек добавленной стоимости «от сырья до готовой продукции».
В рамках Кластера поставлена цель довести объём глубокой переработки меди до 80%, с выпуском конечной продукции с высокой добавленной стоимостью. Также одно из приоритетных направлений развития Кластера – подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров.
С этой целью специалистами учебного центра Алмалыкского горно-металлургического комбината организован краткосрочный курс на тему «Современные пирометаллургические технологии производства меди», которые проводятся на базе Алмалыкского филиала НИТУ «МИСиС». Начаты занятия 21 ноября, завершатся сегодня, 24 ноября.
В числе слушателей курса 32 инженерно-технических работника (специалисты в области металлургии) из нескольких подразделений АГМК. Это – технологический центр разработки и внедрения инновационных технологий, научно-производственной объединение по производству редких металлов и твердых сплавов, медеплавильный и цинковый заводы. Лекции читает доктор технических наук, профессор АФ НИТУ «МИСиС» Махмуджон Якубов.