Mis sanoati klasteri uchun kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash vazifalari ijrosi amalda
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil “Mis sanoati klasteri uchun kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish hamda sohada tajriba-konstruktorlik va ilmiy izlanishlar ko‘lamini kengaytirish dasturini tasdiqlash to‘g‘risida”gi qarorida belgilanganidek, bugun mamlakatimizda kon-metallurgiya sanoati va unga bog‘liq sohalarni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar olib borilmoqda.
Bu esa ushbu sohalarni rivojlantirishda mis mahsuloti va u bilan bog‘liq sohalarda yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha ilmiy-texnologik klasterni (mis sanoati klasteri) tashkil etish vazifasini yuklaydi.
Mis sanoati klasteri uchun o‘rta bo‘g‘in kadrlar hamda oliy ma'lumotli muhandis-texnologlarni tayyorlash, ularga bo‘lgan ehtiyojlarni o‘rganish va maqsadli mutaxassislar tayyorlash to‘g‘risidagi buyurtmalarni shakllantirish, ta'lim dasturlarini takomillashtirish, o‘quvchi va talabalarning tog‘-kon sanoati sohasi korxonalarida amaliyot o‘tashini tashkil etish OKMKning muhim vazifalaridan biriga aylangan.
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo‘chqorov tomonidan 2021-yilning 3-dekabrida tasdiqlangan “Mis sanoati klasteri uchun kadrlarni tayyorlash va qayta tayyorlash, ularning malakasini oshirish hamda sohada tajriba-konstruktorlik va ilmiy izlanishlar ko‘lamini kengaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi” to‘g‘risidagi qarori hamda bu borada qabul qilingan “Yo‘l xaritasi”da belgilangan tadbirlar ijrosini ta'minlash maqsadida OKMK O‘quv markazi Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali bilan hamkorlikda kombinat korxonalarida mexanika yo‘nalishi bo‘yicha faoliyat yuritayotgan muhandis-texnik xodimlarning malakasini oshirishga mo‘ljallangan qisqa muddatli o‘quv kursi tashkil qilindi.
Kuni kecha TDTU Olmaliq filialining professor-o‘qituvchilari kombinat muhandis-texnik xodimlarining malakasini oshirishga yo‘naltirilgan nazariy mashg‘ulotlarini o‘tkazdi. Unda OKMK Mis eritish zavodi, Mis boyitish fabrikasi va 2-Mis boyitish fabrikasida shu yo‘nalishda mehnat qilib kelayotgan ishchi-xodimlar ishtirok etishdi.
Filial professor o‘qituvchilari tomonidan olib borilgan nazariy mashg‘ulotlar: metallshunoslik, rejaviy-ogohlantiruv ta'mirlash tizimi, ishlov berish va o‘rnatish, payvandlash va moylash texnikasi, ishdan chiqqan detallarni qayta tiklash usullari, chizmalarni o‘qish kabi mavzularni qamrab oldi.
Ushbu ishlar tizimli yo‘lga qo‘yilishi natijasida kombinatda mis sanoati klasteri uchun kadrlar tayyorlash va qayta tayyorlash, ular malakasini oshirish hamda sohada tajriba-konstruktorlik va ilmiy izlanishlar ko‘lamini kengaytirish tizimining huquqiy asoslari yaratiladi hamda mazkur sohada mehnat bozori ehtiyojlari asosida kadrlar tayyorlashning yangi tizimi joriy etiladi.

Для ИТР комбината организованы учебные курсы.
Согласно постановлению Кабинета Министров от 2021 года «Об утверждении программы подготовки и переподготовки кадров для кластера медной промышленности, повышения их квалификации и расширения опытно-конструкторских и научных исследований в сфере», предпринимаются активные меры для определения прочных позиций нашей страны на международном рынке по производству готовой медной продукции.
В частности, остро стоит вопрос коренного совершенствования системы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров в горно-металлургической, электротехнической, машиностроительной отраслях и «зеленых» технологий, исходя из потребностей Кластера медной промышленности и современных профессиональных направлений. Это является одной из важных задач и на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
Не менее важным остается вопрос внедрения взаимо¬связи между профессиональным образованием и учебными практическими программами в подготовке инженеров, технических и других работников среднего звена, связанных с деятельностью кластера. В связи с этим, учебный центр АГМК совместно с Алмалыкским филиалом Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова организованы учебные курсы, направленные на повышение квалификации инженерно-технических работников. В процесс обучения были вовлечены сотрудники медеплавильного завода, медной обогатительной фабрики и медной обогатительной фабрики-2.
Теоретические занятия, проводимые профессорско-преподавательским составом университета, охватили такие темы, как металлургия, система планово-предупредительного ремонта, обработка и монтаж, технические приёмы сварки и смазка, методы восстановления повреждённых деталей, чтение чертежей.
В результате планомерных работ по подготовке и переподготовке кадров для кластера медной промышленности, повышения их квалификации и расширения объёмов опытно-конструкторских и научных исследований в данной области на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате будет создана и внедрена новая система подготовки кадров в этой сфере, исходя из потребностей рынка труда.