26 Iyun 2023, 8:25 2857
O‘zbekistonda rux metalli mavjud bo‘lgan yagona kon Surxondaryo viloyatining Sariosiyo tumanida joylashgan. U OKMKga qarashli Xondiza yer osti shaxtasidir. Bu yerdan yiliga 650 ming tonna polimetall ruda qazib olinadi. Qazib olinayotgan ma'dan tarkibida nafaqat rux, balki mis, qo‘rg‘oshin, kadmiy kabi metallar bor.
Yer qa’ridan qazib olingan rudalar avtosomasvallar orqali boyitish fabrikasiga jo‘natiladi va bir nechta bosqichdan o‘tkaziladi.
Fabrikda ishlab chiqarilgan yarim tayyor mahsulotlar Xondiza kon boshqarmasining moddiy-texnika ta’minoti bazasiga kelib tushadi. Omborlarda saqlanayotgan konsentratlarga e'tibor bergan bo‘lsangiz mis, rux va qo‘rg‘oshinga ajratilgan.  Boisi, mis va rux konsentratidan tayyor metall olish uchun ular Mis eritish va Rux zavodiga, qo‘rg‘oshin esa Qozog‘iston Respublikasiga eksport qilinadi. Yana bir muhim jihat ushbu  yarim tayyor mahsulotlar ochiq vagonlarda tashilsa, Qozog‘iston Respublikasiga jo‘natilayotgan qo‘rg‘oshin konsentrati 1 tonnalik maxsus qoplarga yuklanadi.
Xondiza kon boshqarmasiga keluvchi va chiqib ketadigan har qanday yuk ushbu baza orqali manziligi yuboriladi.
Bazada 2022-yilda 24 ming tonna qo‘rg‘oshin konsentrati eksporti amalga oshirildi. 2023-yilda esa 17 ming tonna qo‘rg‘oshin konsentrati eksport qilinishi belgilangan.
Baza 5 gektar hududda joylashgan, bo‘lib, uning asosiy vazifasi yuklarni qabul qilish va o‘z manziliga yetkazish hisoblanadi. Shuningdek, uning tarkibiga 6,3 kmli temir yo‘l izlari ham kiradi.
Bundan tashqari, hududdagi 3 turli hajmdagi sig‘imlarda sulfat ammoniy va sulfat kislotasi hamda avtotransportlar uchun yoqilg‘i saqlanadi.
Mazkur obyektda faoliyat yuritayotgan 51 nafar ishchi-xodimlar tun-u kun tegirmon sharlari, boyitish jarayonlari uchun reagentlar, rux va mis kuporosi, ohak kabi yana bir qator texnologik jarayonda qo‘llaniladigan mahsulotlarni qabul qilib olashadi va konsentratlarni o‘z  manzillariga yuborishadi.
Baza mudiri Shuhrat Sharipovning ta'kidlashicha, bugungi kunda bazada bir qator loyihalar ustida ish olib borilayapti. Jumladan, temiryo‘lga 150 tonnalik zamonaviy elektron tarozilari o‘rnatilmoqda. Bu esa hisob-kitoblarning aniq yuritilishini ta'minlaydi va ortiqcha qog‘ozbozliklarga chek qo‘yadi. Avvallari har bir yuk alohida avtotarozilardan o‘tkazilgan bo‘lsa, yaqin kunlarda ularning o‘rnini zamonaviy uskuna egallaydi.
Shuningdek, temiryo‘lda rekonstruksiya ishlari amalga oshirilib, 2ta qarama-qarshi o‘tkazgich almashtirildi. Bu vagonlarning xavfsizligini oshirib, manzillariga betalofat yetishini ta'minlaydi.
Ishlab chiqarish zanjirida har bir korxonaning o‘z vazifasi bor. Chunki ular uzluksiz ishlasa zanjir butun bo‘ladi. Bugun hikoya qilgan kichik uchastkaning ham Xondiza kon boshqarmasining uzluksiz ishlashida o‘z o‘rni bor.

Material and technical supply base is an important link of the Khondiza Mining Department
We will continue our creative journey in the Khondiza Mining administration, located in the Surkhan oasis, in the base of material and technical support.
The only mine in Uzbekistan with zinc metal is located in Sariasia district of Surkhandarya region. It is the Khondiza underground mine belonging to AMMC. 650,000 tons of polymetallic ore are mined here. The mined ore contains not only zinc, but also metals such as copper, lead, and cadmium.
The ores mined from the ground are transported by trucks to the beneficiation plant and passed through several stages.
The semi-finished products produced at the factory are delivered to the material and technical supply base of the Khondiza Mining administration. If you pay attention to the concentrates stored in warehouses, they are divided into copper, zinc and lead. Therefore, to obtain finished metal from copper and zinc concentrate, they are exported to the Copper and Zinc Plant, and lead is exported to the Republic of Kazakhstan. Another important aspect is that if these semi-finished products are transported in open wagons, the lead concentrate sent to the Republic of Kazakhstan is loaded into special bags of 1 ton.
Any cargo coming and going to the Khandiza Mining administration is routed through this base.
In 2022, the base exported 24,000 tons of lead concentrate. In 2023, 17,000 tons of lead concentrate will be exported.
The base is located on an area of 5 hectares, and its main task is to receive cargo and deliver it to its destination. It also includes 6.3 km of railway tracks.
In addition, ammonium sulfate and sulfuric acid and fuel for motor vehicles are stored in 3 different capacities in the area.
51 employees working in this facility all day long receive products used in a number of technological processes, such as mill balls, reagents for enrichment processes, zinc and copper oxides, lime, and send concentrates to their addresses.
Head of the base Shukhrat Sharipov states that today a number of projects are being worked on at the base. In particular, modern electronic scales of 150 tons are being installed on the railway. This ensures accurate accounting and eliminates bureaucracy. Previously, each load was passed through individual auto scales, but in the near future they will be replaced by modern equipment.
Also, reconstruction works were carried out on the railway, and 2 opposing conductors were replaced. This increases the safety of the wagons and ensures that they reach their destination without incident.
Each enterprise has its own role in the production chain. Because if they work continuously, the chain will be complete. The small section that I told about today also has an impact on the continuous operation of the Khondiza Mining administration.