+998 71 619 23 33Prezident Shavkat Mirziyoyev 2024-yil 20-iyundagi videoselektor yig‘ilishida “Tezkor iqtisodiy rivojlanish uchun bizga yuqori malakali muhandislar havodek zarur” deya ta’kidlagan edilar. Shu bois yurtimizda har bir sohani ilmiy asosda rivojlantirishda, amaliy bilimga ega yosh mutaxassislar tayyorlash dolzarb masala sifatida belgilangan. Bu vazifalar ijrosi OKMKda ham izchil yo‘lga qo‘yilgan boʻlib, Muhandislik maktabi ana shunday tashabbusning natijasi hisoblanadi. Bu yerda ishchi xodimlarning ta’lim jarayonlari nafaqat nazariy balki amaliyot bilan uzviy bogʻliqlik asosida olib boriladi.
Kuni kecha mana shunday zamonaviy sharoitlarga ega boʻlgan ushbu maktabning metallurgiya, kon ishi, mexanika va energetika yo‘nalishlarida 10 oylik malaka oshirish oʻquv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan tinglovchilarga diplomlar topshirildi.
OKMKning barcha tarkibiy boʻlinmalaridan saralab olingan 42 nafar oliy ma’lumotli xodimlar 2024-yilning may oyidan boshlab joriy yilning mart oyiga qadar malakali mutaxassislardan ta’lim olishdi.
Yakuniy sinov jarayonlari 3 bosqichda tashkil etilib, tinglovchilar yoʻnalishiga oid test savollariga javob berish, bitiruv malakaviy ishi boʻyicha belgilangan mavzular asosida taqdimot tayyorlash hamda mutaxassislar tomonidan mehnat muhofazasi va ish faoliyatiga oid berilgan savollarga javob topish orqali Muhandislik maktabida olgan bilimlarini namoyish etishdi.
Imtihonlardan muvaffaqiyatli oʻtgan barcha xodimlar kombinatning istiqbolli zaxira kadrlari roʻyxatiga kiritildi. Bu esa ularning kelgusidagi kasbiy rivojlanishlariga mustahkam asos boʻladi.
Yurtimizda muhandis-texnik mutaxassislarga bo‘lgan talab tobora ortib borayotgan bir pallada, shahrimizning ushbu bilim dargohi — ilm, amaliyot va innovatsiyaning birlashgan maskani sifatida kelajakni bugundan qurmoqda.
Zero, Yangi O‘zbekistonning poydevori bu yuksak tafakkurga ega, amaliy ko‘nikmalarga boy, raqobatbardosh mutaxassislardir.

+998 71 619 23 33Президент Шавкат Мирзиёев, выступая на видеоселекторном совещании 20 июня 2024 года, подчеркнул: «Для ускоренного развития экономики нам как воздух нужны высококвалифицированные инженеры-технологи».
В связи с этим подготовка молодых специалистов, обладающих практическими знаниями и научным подходом, была определена как одна из приоритетных задач в различных отраслях страны.
В рамках этой государственной стратегии в АО «Алмалыкский ГМК» успешно функционирует инженерная школа, ставшая результатом инициатив по развитию кадрового потенциала. Здесь обучение строится на сочетании теории и практики, максимально приближенной к производственной среде.
На днях выпускники школы, прошедшие 10-месячные курсы повышения квалификации по направлениям металлургия, горное дело, механика и энергетика, получили дипломы об окончании. Обучение проходили 42 сотрудника с высшим образованием, отобранные из различных структурных подразделений комбината. Курсы стартовали в мае 2024 года и завершились в марте 2025 года.
Итоговая аттестация проходила в три этапа:
1. Тестирование по профилю обучения;
2. Защита выпускной квалификационной работы;
3. Ответы на практические вопросы, связанные с охраной труда и профессиональной деятельностью.
Все успешно прошедшие экзамены включены в кадровый резерв комбината, что создаёт прочную основу для их дальнейшего профессионального роста.
В условиях растущей потребности в инженерно-технических кадрах, инженерная школа становится не просто образовательной площадкой, а центром, объединяющим знания, практику и инновации, формируя специалистов, способных строить будущее уже сегодня.
Ведь фундамент Нового Узбекистана — это высокообразованные, практикоориентированные и конкурентоспособные кадры.