+998 71 619 23 33Sanoat va ta’lim integratsiyasi bu - oʻquv dasturlarini real ehtiyojlarga moslashtirish, talabalarning nazariy bilimlarini ishlab chiqarishda mustahkamlash, korxonalar uchun oʻzlariga zarur boʻlgan mutaxassislarni tayyorlash jarayonida bevosita ishtirok etish imkoniyatidir. Har qanday tashkilotning ertangi taraqqiyotini belgilovchi mazkur strategik yoʻnalish OKMKda ham keng koʻlamda amalga oshirilib kelinmoqda. Xususan, kombinat tarkibiy boʻlinmalarida Respublikaning nufuzli oliy ta’lim muassasalari filiallari ochilib, talabalar hamda ishchi-xodimlar uchun yangi imkoniyatlar yaratilyapti. Joriy yilning 18-aprel kuni OKMK Muhandislik maktabi ham Toshkent davlat texnika universiteti Olmaliq filiali yoshlari uchun oʻz eshiklarini ochdi.
Energetika va mashinasozlik fakulteti Texnologik mashinalar va jihozlar hamda Mashinasozlik texnologiyasi kafedralari filialining ochilish marosimida OKMK muhandislik maktabi va TDTU Olmaliq filiali rahbariyati, professor-oʻqituvchilar hamda talabalar ishtirok etishdi.
Endilikda mazkur kafedralarning filiali mehnat bozorida raqobatbardosh sifatli kadrlar tayyorlash, korxonaning dolzarb muammolarini ilmiy-tadqiqot ishlari yordamida hal etish, professor-oʻqituvchilarning malakalarini oshirish hamda talabalar oʻquv jarayonini bevosita texnologik amaliyot bilan birga olib borish imkoniyatini beradi.
Oliy ta’lim bilan manfaatli hamkorlik doirasida Muhandislik maktabi tinglovchilari uchun TDTU Olmaliq filiali professor-oʻqituvchilari tomonidan seminar mashgʻulotlarini tashkil etish ham rejalashtirildi. OKMKda ta’lim va sanoat integratsiyasi orqali bilim va amaliyot uyg‘unligi ta’minlanmoqda. Bu nafaqat korxonaning, balki hudud sanoatining barqaror rivojlanishi uchun muhim poydevor hisoblanadi. Ushbu tajriba esa butun respublika uchun namunaviy model bo‘lishi shubhasiz.

На базе инженерной школы АГМК открылись кафедры факультета энергетики и машиностроения
Развитие интеграции образования и промышленности позволяет не только адаптировать учебные программы к реальным потребностям производства, но и обеспечить студентам возможность применять теоретические знания на практике. Для предприятий это шанс напрямую участвовать в подготовке востребованных специалистов. Это стратегическое направление активно развивается и на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате.
В рамках сотрудничества с ведущими вузами страны на базе подразделений комбината открываются филиалы университетов, что открывает новые горизонты как для студентов, так и для работников. Так, 18 апреля инженерная школа АГМК официально открыла свои двери для студентов филиала Ташкентского государственного технического университета в Алмалыке.
В рамках этого проекта состоялось торжественное открытие кафедр «Технологические машины и оборудование» и «Технология машиностроения» факультета энергетики и машиностроения. В мероприятии приняли участие руководство инженерной школы АГМК, администрация филиала ТашГТУ, преподаватели и студенты.
Работа новых кафедр будет направлена на подготовку конкурентоспособных специалистов, способных эффективно решать производственные задачи, проводить научные исследования, а также позволит преподавателям повышать квалификацию. Учебный процесс студентов будет тесно интегрирован с практической деятельностью в структурных подразделениях комбината.
Кроме того, для слушателей инженерной школы планируется проведение семинаров и практических занятий с участием преподавателей филиала ТашГТУ. Интеграция образования и производства на АГМК создает прочную связь между теорией и практикой, что является важной основой для устойчивого развития не только предприятия, но и промышленного потенциала всего региона. Этот опыт по праву может служить моделью для внедрения на национальном уровне.