26 Yanvar 2026, 9:48 1234
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tarkibiy bo‘linmalarida Prezidentimizning Oliy Majlisga va O‘zbekiston xalqiga yo‘llangan Murojaatnomasi mazmun-mohiyatini o‘rganishga bag‘ishlangan tadbirlar izchil davom ettirilmoqda.
Mana shunday targ‘ibot tadbirlari kuni kecha Texnologik transport boshqarmasi hamda Chodak kon boshqarmasi kabi tarkibiy bo‘linmalarda o‘tkazildi.
Targ‘ibot tadbirlarida Murojaatnoma mamlakatimizning yaqin istiqboldagi rivojlanish strategiyasini belgilab beruvchi muhim dasturilamal hujjat ekanligi alohida ta’kidlandi. Unda belgilangan ustuvor vazifalar mamlakatda “Inson qadri uchun” tamoyilini qaror toptirishga xizmat qilishi tushuntirildi.
Murojaatnomada sanoat sohasiga, xususan, metallurgiya va tog‘-kon sanoatini yangi bosqichga olib chiqish, ishlab chiqarishga innovasion texnologiyalarni joriy etish borasidagi vazifalar ham belgilab berilgani aytib o‘tildi.
Jumladan, Prezidentimiz tomonidan 2026-yil O‘zbekistonda “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb e’lon qilingani, bunda asosiy e’tibor islohotlarni bevosita mahalla darajasiga tushirish, “ettilik” tizimining samaradorligini oshirish va aholi muammolarini joyida hal etishga qaratilgani ta’kidlandi.
Shuningdek, 2026-yil korrupsiyaga qarshi kurashda “favqulodda holat” yili sifatida belgilangani, bu yo‘nalishda davlat organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini kuchaytirish vazifasi qo‘yilgani aytildi.
Bundan tashqari, jamiyatda ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikka barham berish, bu masalani “butun jamiyatga tegishli masala” deb hisoblash va aybdorlarga nisbatan jazo muqarrarligini ta’minlash zarurligi qayd etildi.

+998 71 619 23 33В структурных подразделениях Алмалыкского горно-металлургического комбината продолжается системная работа по разъяснению содержания и ключевых положений Послания Президента Республики Узбекистан Олий Мажлису и народу страны.
Очередные информативно-агитационные мероприятия на днях прошли в управлении технологического транспорта и Чадакском рудоуправлении.
В ходе встреч было подчеркнуто, что Послание является важнейшим программным документом, определяющим стратегию социально-экономического развития страны на ближайшие годы. Особое внимание уделялось тому, что поставленные в нём приоритетные задачи направлены на практическую реализацию принципа «Во имя человеческого достоинства».
Также отмечалось, что в документе обозначены конкретные направления развития промышленности, в том числе задачи по модернизации металлургической и горнодобывающей отраслей, внедрению инновационных технологий и выводу производства на качественно новый уровень.
Отдельно было акцентировано внимание на решении Президента объявить 2026 год в Узбекистане «Годом развития махалли и всего общества». При этом ключевыми направлениями названы доведение реформ до уровня махалли, повышение эффективности системы «семёрки» и оперативное решение насущных проблем населения на местах.
Кроме того, было отмечено, что 2026 год определён как год решительных мер по противодействию коррупции, в рамках которых предусматривается усиление общественного контроля за деятельностью государственных органов.
Наряду с этим подчёркивалась необходимость искоренения насилия в отношении женщин и детей, признания данной проблемы общенациональной задачей и обеспечения неотвратимости наказания для виновных.