+998 71 619 23 33Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Qurolli Kuchlar Oliy Bosh Qo‘mondoni Shavkat Mirziyoyev raisligida 13-yanvar kuni o‘tkazilgan Xavfsizlik kengashining mamlakatimiz harbiy xavfsizligi va mudofaasini mustahkamlash masalalari bo‘yicha kengaytirilgan yig‘ilishida tinchlik va xotirjamlik eng qimmat boylikka aylanayotganini bir daqiqa ham unutmaslik lozimligi, bu boylikni asrab-avaylash uchun esa har bir soha va tarmoq xavf-xatarlarga oldindan javob qaytarish bo‘yicha “proaktiv ish rejimi”ga o‘tishi shartligi ko‘rsatib o‘tilgan edi.
Shuningdek, yig‘ilishda Oliy bosh qo‘mondon kelgusi istiqbolga mo‘ljallangan eng muhim vazifalarni belgilab berdi.
Yig‘ilishda harbiy kadrlar tayyorlash tizimini yana-da takomillashtirishga ustuvor e’tibor qaratilishi ta’kidlandi.
Mazkur tadbirda belgilangan vazifalarni ijrosi ijrosini ta’minlash yuzasidan OKMK rahbariyati Mudofaa vazirligi Toifalangan obyektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi tasarrufidagi harbiy qismga tashrif buyurishdi.
OKMK rahbariyati tashrif davomida joriy yilda kombinat homiyligida zamonaviy loyiha asosida barpo etilgan o‘quv binosining xizmat xonalarini ko‘zdan kechirishdi, harbiy xizmatchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishishdi.
Tashrif davomida kombinat rahbariyati harbiy xizmatchilar uchun qulay mehnat sharoitlarini yana-da yaxshilash, bugungi kun talablariga mos barcha infratuzilmani yaratish bo‘yicha aniq, manzilli rejalarni belgilab olishdi.
Shu kuni harbiy qismga zamonaviy OKMK tomonidan JAC rusumli avtomobil ham tuhfa etildi.
Eslatib o‘tamiz, Mudofaa vazirligining Toifalangan obyektlarni qo‘riqlash qo‘shinlari qo‘mondonligi tasarrufidagi ushbu harbiy qism Olmaliq shahrida joylashgan bo‘lib, Mis kompleksini qo‘riqlaydi. 2025-yil yanvar oyida ushbu harbiy qism hududida OKMK homiyligida barpo etilgan zamonaviy o‘quv binosi foydalanishga topshirilgan. OKMK rahbariyati tomonidan harbiy qismga qaratilayotgan doimiy e’tibor kombinat va harbiy qism o‘rtasidagi mustahkam hamkorlikning amaliy namunasi desak mubolag‘a bo‘lmaydi.

+998 71 619 23 3313 января под председательством Президента, Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось расширенное заседание Совета безопасности, посвящённое вопросам укрепления военной безопасности и обороноспособности страны.
В ходе заседания было особо подчеркнуто, что мир и спокойствие сегодня являются одной из важнейших национальных ценностей и об этом нельзя забывать ни на минуту. Для их надёжного сохранения всем секторам и отраслям необходимо перейти к проактивному режиму работы, предусматривающему заблаговременное реагирование на возможные угрозы и риски.
В рамках заседания Верховный Главнокомандующий также обозначил ключевые задачи, рассчитанные на перспективу. Отдельный акцент был сделан на необходимости дальнейшего совершенствования системы подготовки военных кадров.
В целях практической реализации поставленных задач руководство АО «Алмалыкский ГМК» посетило воинскую часть командования войск по охране категорированных объектов Министерства обороны. Учебный корпус части был построен и введён в эксплуатацию в текущем году при спонсорской поддержке АГМК. В ходе визита представители руководства комбината осмотрели служебные помещения и подробно ознакомились с условиями, созданными для военнослужащих.
По итогам посещения были определены конкретные и адресные планы, направленные на дальнейшее улучшение условий службы и труда личного состава, а также на развитие инфраструктуры с учётом современных требований. В этот же день воинской части был передан в дар современный автомобиль марки JAC, приобретённый за счёт средств АГМК.
Следует отметить, что военнослужащие данной части обеспечивают охрану медного комплекса, имеющего стратегическое значение.
Постоянное внимание, оказываемое руководством АГМК воинской части, по праву можно считать наглядным и практическим примером крепкого и устойчивого сотрудничества между промышленным предприятием и военными структурами.