+998 71 619 23 33Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida joriy yilning 16-17-mart kunlari Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Sirdaryo viloyati hokimligi va Savdo-sanoat palatasi hamkorligida "Made in Uzbekistan" xalqaro sanoat kooperatsiyasi yarmarkasi o‘tkazildi. Unda viloyat hokimligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati hamda mamlakatimizning turli hududlaridan kelgan tadbirkorlar, ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar ishtirok etdi. Jumladan, mazkur xalqaro yarmarkada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham qatnashdi.
Yarmarkada jami 685 ta tarmoq va hududiy korxonalar qatnashib, tadbir ishtirokchilariga energetika, elektrotexnika, metallurgiya, yengil sanoat va farmasevtika, shuningdek, qurilish materiallari sanoati uchun 2 mingdan ortiq turdagi ichki import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni taqdim qildi. Yarmarkada 196 nafar tadbirkorlik sub'yekti birinchi marta ishtirok etdi va o‘zlarining 1236 turdagi mahsulotini taqdim etdi.
OKMK tomonidan mazkur yarmarkada 400 turdan oshiq import mahsulotlari(kimyoviy mahsulotlar, portlatish jihozlari va vositalari, metalloprokat, ferroqotishmalar va boshqalar) hamda120 turdan ortiq ishlab chiqarilayotgan mahsulot(mis va rux mahsluotlari, sement, fosforit mahsulotlari, sulfat kislotasi, nodir metallar va qattiq qotishmalari buyumlar)lar namoyish etildi.
Yarmarkada kombinat faoliyati, mahalliylashtirish va kopperatsiya bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, import o‘rnini bosuvchi ko‘rsatgichlar, sanoat kooperatsiyasi hisobiga o‘zlashtirilayotgan mahsulotlar haqida taqdimot o‘tkazildi. Shuningdek, 2026-yilgacha OKMK rivojlanish konsepsiyasi ham yarmarka ishtirokchilariga tanishtirib o‘tildi.
Sanoat yarmarkasida OKMK o‘z stendida ishtirok etib, unda ishlab chiqarilgan mahsulotlar taqdim qilindi 2500 turdan ortiq import qilinadigan mahsulotlar katalogi Respublikada ishlab chiqarishni o‘zlashtirish uchun tarqatildi.
Yarmarka doirasida mahalliylashtirish va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishni o’zlashtirish bo’yicha barcha viloyat hokimlarining o‘rinbosarlari bilan muhokamalar o’tkazildi.
Uchrashuvlar va muhokamalar yakuniga ko‘ra, Andijon, Namangan, Navoiy, Farg‘ona va Xorazm viloyatlari hokimliklari vakillari kombinat import mahsulotlarini ishlab chiqarishni o‘zlashtirishga qiziqish bildirib, hamkorlikka tayyor ekanliklarini ma'lum qilishdi.
Jumladan, Namanganning «INTER TEXNO-PROM» korxonasi bilan EKG ekskovatorlari uchun kovsh tishlarini, SP-328 rezina tagliklarini, relslar uchun qo‘yilmalarni ishlab chiqarish bo‘yicha muhokama qilindi.
Shuningdek, Farg‘onaning «OIL FILTR TECHNOLOGY», «QUVASOY PLAST», «ShTURVAL» korxonalari bilan yuk mashinalari uchun filtrlar tayyorlash, polietilen quvurlar, faol ko‘mir, seolit ishlab chiqarish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Yarmarkada mahalliy ishlab chiqaruvchilar va kombinat o‘rtasida muzokaralar natijasida jami bo‘lib 46,7 mlrd so‘mlik 45ta shartnoma imzolandi. Ushbu shartnomalarga ko‘ra, 41 mlrd so‘mga d.40 yanchuvchi zoldirlar xarid qilinadigan bo‘ldi.
Ishlab chiqaruvchilar bilan o‘tkazilgan muzokaralar natijasiga ko‘ra, mahsulotlari xaridi uchun jami bo‘lib 15,8 mlrd so‘mlik 6ta memorandum ham imzolandi.
Ma'lumot o‘rnida shuni aytish mumkinki, OKMK tomonidan joriy yilning yanvar oyida shu paytgacha ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun kooperatsion portal orqali 107,6 mlrd so‘mlik shartnomalar tuzilgan.

На международной ярмарке промышленной кооперации подписаны контракты на 46,7 млрд сумов
16-17 марта текущего года в городе Гулистан (Сырдарьинская область) прошла международная промышленная кооперационная ярмарка, организованная Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с хокимиятом Сырдарьинской области и Торгово-промышленной палатой.
В ярмарке участвовали руководство администрации области, Министерства инвестиций и внешней торговли, а также предприниматели, производители и экспортёры из различных регионов страны. В частности, в ней принял участие Алмалыкский горно-металлургический комбинат.
Свыше 685 предприятий представили более 2 000 видов своей продукции. В свою очередь АО «Алмалыкский ГМК» представил свыше 400 видов импортируемой продукции (химическая продукция, средства и принадлежности взрывания, металлопрокат, ферросплавы и др.), также свыше 120 видов производимой продукции (медная и цинковая продукция, цемент, фосфоритная продукция, серная кислота, редкоземельные металлы и твердосплавные изделия и др.).
В данной ярмарке проведена презентация о проводимой работе по локализации и кооперации на АО «Алмалыкский ГМК» об основной деятельности, показатели импортозамещения, осваиваемые продукции комбинатом и за счёт промышленной кооперации, а также программа развития комбината до 2026 года.
На промышленной ярмарке АО «Алмалыкский ГМК» принял участие в собственном стенде, где были презентованы выпускаемые продукции и раздача каталога импортных продукции свыше 2500 видов для освоения производства в республике.
В рамках ярмарки проработаны со всеми заместителями областных хакимов по локализации и импортозамещению вопросы освоения импортируемые продукции в предприятиях, находящихся в своих регионах.
По итогам встречи и обсуждении, со стороны представителей Андижанской, Наманганской, Наваинской, Ферганской, Хорезмской областей выражена заинтересованность в освоении импортируемой продукции и готовности сотрудничать с АО «Алмалыкский ГМК».
С ООО «ИНТЕР ТЕХНО-ПРОМ» (Наманган) обсуждено освоение следующей импортируемой продукции: зубьев ковша ЭКГ, резиновых прокладок ЦП-328, накладок для рельсов, горно-шахтного оборудования.
С Ферганскими предприятиями «OIL FILTR TECHNOLOGY», «КУВАСОЙ ПЛАСТ», «ШТУРВАЛ», рассмотрен вопрос производства фильтров для грузовых машин, полиэтиленовых труб, активированного угля, цеолита.
По итогам переговоров в ходе промышленной ярмарки АО «Алмалыкский ГМК» с отечественными производителями заключил 45 договоров на покупке продукции на общую сумму
46,7 млрд сумов.  В том числе на наибольшую сумму заключены договора на следующую продукцию:
- помольные шары д.40 на общую сумму 41 млрд сумов;
- коронка буровая КНШ 40х25 (укомплектованная латунной втулкой) на общую сумму 1,8 млрд сумов;
- ксантогенат калия на общую сумму 0,9 млрд сумов;
Также, по итогам переговоров с производителями заключены 6 меморандумов на покупку продукции на общую сумму 15,8 млрд сум.
Для справки, с января до текущего периода АО «Алмалыкский ГМК» для производственных нужд на кооперационном портале заключил договоров на общую сумму 107,6 млрд сумов.