+998 71 619 23 33Sirdaryo viloyatining Guliston shahrida joriy yilning 16-17-mart kunlari Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan Sirdaryo viloyati hokimligi va Savdo-sanoat palatasi hamkorligida "Made in Uzbekistan" xalqaro sanoat kooperatsiyasi yarmarkasi o‘tkazildi. Unda viloyat hokimligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati hamda mamlakatimizning turli hududlaridan kelgan tadbirkorlar, ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar ishtirok etdi. Jumladan, mazkur xalqaro yarmarkada Olmaliq kon-metallurgiya kombinati ham qatnashdi.
Yarmarkada jami 685 ta tarmoq va hududiy korxonalar qatnashib, tadbir ishtirokchilariga energetika, elektrotexnika, metallurgiya, yengil sanoat va farmasevtika, shuningdek, qurilish materiallari sanoati uchun 2 mingdan ortiq turdagi ichki import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni taqdim qildi. Yarmarkada 196 nafar tadbirkorlik sub'yekti birinchi marta ishtirok etdi va o‘zlarining 1236 turdagi mahsulotini taqdim etdi.
OKMK tomonidan mazkur yarmarkada 400 turdan oshiq import mahsulotlari(kimyoviy mahsulotlar, portlatish jihozlari va vositalari, metalloprokat, ferroqotishmalar va boshqalar) hamda120 turdan ortiq ishlab chiqarilayotgan mahsulot(mis va rux mahsluotlari, sement, fosforit mahsulotlari, sulfat kislotasi, nodir metallar va qattiq qotishmalari buyumlar)lar namoyish etildi.
Yarmarkada kombinat faoliyati, mahalliylashtirish va kopperatsiya bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar, import o‘rnini bosuvchi ko‘rsatgichlar, sanoat kooperatsiyasi hisobiga o‘zlashtirilayotgan mahsulotlar haqida taqdimot o‘tkazildi. Shuningdek, 2026-yilgacha OKMK rivojlanish konsepsiyasi ham yarmarka ishtirokchilariga tanishtirib o‘tildi.
Sanoat yarmarkasida OKMK o‘z stendida ishtirok etib, unda ishlab chiqarilgan mahsulotlar taqdim qilindi 2500 turdan ortiq import qilinadigan mahsulotlar katalogi Respublikada ishlab chiqarishni o‘zlashtirish uchun tarqatildi.
Yarmarka doirasida mahalliylashtirish va import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishni o’zlashtirish bo’yicha barcha viloyat hokimlarining o‘rinbosarlari bilan muhokamalar o’tkazildi.
Uchrashuvlar va muhokamalar yakuniga ko‘ra, Andijon, Namangan, Navoiy, Farg‘ona va Xorazm viloyatlari hokimliklari vakillari kombinat import mahsulotlarini ishlab chiqarishni o‘zlashtirishga qiziqish bildirib, hamkorlikka tayyor ekanliklarini ma'lum qilishdi.
Jumladan, Namanganning «INTER TEXNO-PROM» korxonasi bilan EKG ekskovatorlari uchun kovsh tishlarini, SP-328 rezina tagliklarini, relslar uchun qo‘yilmalarni ishlab chiqarish bo‘yicha muhokama qilindi.
Shuningdek, Farg‘onaning «OIL FILTR TECHNOLOGY», «QUVASOY PLAST», «ShTURVAL» korxonalari bilan yuk mashinalari uchun filtrlar tayyorlash, polietilen quvurlar, faol ko‘mir, seolit ishlab chiqarish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Yarmarkada mahalliy ishlab chiqaruvchilar va kombinat o‘rtasida muzokaralar natijasida jami bo‘lib 46,7 mlrd so‘mlik 45ta shartnoma imzolandi. Ushbu shartnomalarga ko‘ra, 41 mlrd so‘mga d.40 yanchuvchi zoldirlar xarid qilinadigan bo‘ldi.
Ishlab chiqaruvchilar bilan o‘tkazilgan muzokaralar natijasiga ko‘ra, mahsulotlari xaridi uchun jami bo‘lib 15,8 mlrd so‘mlik 6ta memorandum ham imzolandi.
Ma'lumot o‘rnida shuni aytish mumkinki, OKMK tomonidan joriy yilning yanvar oyida shu paytgacha ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun kooperatsion portal orqali 107,6 mlrd so‘mlik shartnomalar tuzilgan.

+998 71 619 23 33On March 16-17 this year, the city of Gulistan (Syrdarya region) hosted the international industrial cooperation fair, organized by the Ministry of Investments and Foreign Trade together with the Syrdarya region administration and the Chamber of Commerce and Industry.
The fair was attended by the leadership of the regional administration, the Ministry of Investment and Foreign Trade, as well as entrepreneurs, manufacturers and exporters from various regions of the country. In particular, the Almalyk Mining and Metallurgical Combine took part in it.
Over 685 enterprises presented more than 2,000 types of their products. In turn, JSC “Almalyk MMC” presented over 400 types of imported products (chemical products, blasting tools and accessories, rolled metal products, ferroalloys, etc.), as well as over 120 types of manufactured products (copper and zinc products, cement, phosphorite products, sulfuric acid, rare earth metals and hard-metal products, etc.).
At this fair, a presentation was made on the ongoing work on localization and cooperation at JSC “Almalyk MMC” on the main activities, import substitution indicators mastered by the plant's products and through industrial cooperation, as well as the plant's development program until 2026.
At the industrial fair, JSC “Almalyk MMC” took part in its own stand, where the manufactured products were presented and a catalog of imported products was distributed for more than 2500 types for development of production in the Republic.
Within the framework of the fair, the issues of mastering imported products in enterprises located in their regions were worked out with all deputy heads of region administrations for localization and import substitution.
Following the meeting and discussion, representatives of Andijan, Namangan, Navoi, Fergana, Khorezm regions expressed interest in the development of imported products and readiness to cooperate with JSC “Almalyk MMC”.
The development of the following imported products was discussed with INTER TECHNO-PROM LLC (Namangan): ECG bucket teeth, TsP-328 rubber pads, rail linings, mining equipment.
With the Ferghana enterprises "OIL FILTR TECHNOLOGY", "KUVASOI PLAST", "SHTURVAL", the issue of production of filters for trucks, polyethylene pipes, activated carbon, zeolite was considered.
Based on the results of negotiations during the industrial fair, JSC “Almalyk MMC” concluded 45 contracts for the purchase of products with domestic producers for a total amount of
46.7 billion UZS. Including contracts for the largest amount of contracts for the following products:
- grinding balls 40 for a total of 41 billion UZS;
- drilling bit KNSh 40x25 (equipped with a brass bushing) for a total of 1.8 billion UZS;
- potassium xanthate for a total amount of 0.9 billion UZS;
Also, following the results of negotiations with manufacturers, 6 memorandums were concluded for the purchase of products for a total of 15.8 billion UZS.
For reference, from January to the current period, JSC “Almalyk MMC” for production needs on the cooperation portal signed contracts for a total of 107.6 billion UZS.