“Kaleydoskop” xalq raqs ansambli Xalqaro tanlov Gran-prisi sohibi bo‘ldi!
Joriy yilning 22-iyun kuni “Kaleydoskop” xalq raqs ansambli xoreografiya san’ati bo‘yicha o‘tkazilgan nufuzli “Ko‘chmanchilar kubogi”xalqaro tanlovining bosh sovrinini qo‘lga kiritdi.
Rossiya Federatsiyasi va Xalqaro xoreograflar ittifoqi tomonidan, O‘zbekiston “Bahor” davlat raqs ansambli ko‘magida tashkil etilgan ushbu nufuzli bellashuv Rossiya, Qozog‘iston va O‘zbekistonning eng sara raqs jamoalarini bir davraga jamladi.
Quvonarlisi, ushbu xalqaro sahnada “Metallurg” madaniyat saroyining Nasiba Mambetova boshchiligidagi “Kaleydoskop” xalq raqs ansambli ijodkorlari o‘zining yuksak mahoratini namoyish etib, muvaffaqiyat qozonishdi. Tanlovda jamoaning uchta yosh toifasidagi bir qator betakror kompozitsiyalarni taqdim etdi.
Jumladan, kichik guruh — Meksikaning sho‘xchan va jozibali “Tapatio” raqsini, o‘rta guruh — sirli va o‘ziga xos “Shimol nafasi” kompozitsiyasini, katta guruh —  “Qadimgi Misr” raqsini mahorat bilan ijro etib, tomoshabinlarning davomli olqishlariga sazovor bo‘ldi.
Hakamlar hay’atining yuqori bahosiga ko‘ra, ansamblning har uchala guruhi I darajali diplomlar bilan taqdirlandi.
Tanlovning eng hayajonli lahzasida hakamlarning bir ovozdan bergan qarori e’lon qilindi: Xalqaro tanlovning oliy mukofoti — Gran-pri va bosh “Ko‘chmanchilar kubogi” “Kaleydoskop” xalq raqs ansambliga tantanali ravishda topshirildi!
Jamoa uchun xoreografiya san’atining asl namoyandalari tomonidan bildirilgan e’tirof alohida ahamiyat kasb etdi. Xususan, Mukarrama Turgunboyeva nomidagi “Bahor” davlat raqs ansamblining sobiq badiiy rahbari va bosh baletmeysteri, O‘zbekiston xizmat ko‘rsatgan artisti, Qoraqalpog‘iston xalq artisti Ziyoda Madraximova, shuningdek, taniqli baletmeyster-sahnalashtiruvchi, rejissyor va YUNESKO Xalqaro raqs kengashi a’zosi Ravshan Choriyevlarning ansambl mehnatiga bergan yuqori bahosi ko‘p yillik zahmatli mehnatning eng oliy mukofoti bo‘ldi.

НАТ «Калейдоскоп» стал обладателем Гран-при международного конкурса
22 июня текущего года народный ансамбль танца «Калейдоскоп» завоевал главную награду престижного Международного конкурса хореографического искусства «Кубок кочевников».
Это престижное творческое мероприятие, организованное Российской Федерацией и Международным союзом хореографов при поддержке Государственного ансамбля танца Узбекистана «Бахор», объединил лучшие танцевальные коллективы России, Казахстана и Узбекистана.
Особую гордость вызывает то, что на этой международной сцене блестяще выступил народный ансамбль танца «Калейдоскоп» Дворца культуры «Металлург» под руководством Насибы Мамбетовой. Коллектив продемонстрировал высокий уровень исполнительского мастерства и добился впечатляющего успеха, представив на суд жюри и зрителей ряд ярких хореографических постановок в трёх возрастных категориях.
Так, младшая группа покорила публику задорным и темпераментным мексиканским танцем «Тапатио», средняя группа представила загадочную и самобытную композицию «Дыхание Севера», а старшая группа мастерски исполнила танцевальную постановку «Древний Египет». Все выступления были встречены продолжительными аплодисментами зрителей.
По итогам конкурса все три возрастные группы ансамбля были удостоены дипломов I степени.
Самым волнительным моментом конкурса стало единогласное решение жюри: высшая награда международного состязания – Гран-при и главный трофей «Кубок кочевников» – были торжественно вручены народному ансамблю танца «Калейдоскоп»!
Особую ценность для коллектива приобрело признание со стороны выдающихся мастеров хореографического искусства. В частности, высокую оценку многолетнему труду ансамбля дали бывший художественный руководитель и главный балетмейстер Государственного ансамбля танца «Бахор» имени Мукаррамы Тургунбаевой, заслуженная артистка Узбекистана, народная артистка Каракалпакстана Зиёда Мадрахимова, а также известный балетмейстер-постановщик, режиссёр и член Международного совета танца ЮНЕСКО Равшан Чориев. Их признание стало поистине высокой наградой за годы самоотверженного труда.
От всей души поздравляем коллектив с этой исторической победой и желаем новых творческих свершений и ярких достижений!