Nodir metallar va mis sanoati ikki tomonlama xalqaro seminari
Joriy yilning 25-26 oktyabr kunlari “Nodir metallar va mis sanoati” mavzusida Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish ilmiy birlashmasida VII O‘zbekiston-Koreya nodir metallar va mis sanoati ikki tomonlama xalqaro seminari bo‘lib o‘tdi.
Tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati, Koreya davlatining KITECH hamda KIRAM institutlari hamkorligida tashkil etilgan seminarda sohaning yetakchi ekspertlari, olimlar, professor va mutaxassislar, tadqiqotchilar ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida so‘z olgan OKMK bosh muhandisining ilm-fan bo‘yicha o‘rinbosari Abdurashid Hasanov kombinat faoliyati haqida ma'lumot berib o‘tdi.
Seminarda sohada erishilgan yutuqlar bo‘yicha turli mavzularda mutaxassislar tomonidan ma'ruzalar, stendli ma'ruzalar ishtirokchilar hukmiga havola etildi.
Seminar ishtirokchilari uchun sanoat-tur tashkil etilib, ular Nodir metallar va qattiq qotishmalar ishlab chiqarish ilmiy birlashmasi qoshidagi O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazi, ilmiy texnik kutubxona faoliyati bilan ham tanishishdi.
Shuningdek, birlashma sexlarida ilm-fanning sanoatga integratsiyasi natijasida ishlab chiqarishi o‘zlashtirilgan mahsulot turlari bilan ham seminar ishtirokchilari tanishtirilib,  ishlab chiqarish jarayoniga guvoh bo‘lishdi.
Seminarda aynan mis va nodir metallarni chuqur qayta ishlash yo‘li bilan yuqori qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha o‘zaro fikr-mulohazalar almashildi. Masalan, Koreya sanoat texnologiyalari institutidan Dr. Kyung Tae KANG tomonidan taqdim etilgan “Displeylar ishlab chiqarishda nodir metallarni qo‘llash” mavzusidagi ma'ruza barchada katta qiziqish uyg‘otdi.
Jumladan, Koreya davlati bilan hamkorlik natijasida O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazida olib borilgan tajriba tadqiqot ishlari natijasida  nodir metallarning nanokukunlari, qattiq qotishmalar, purkash uchun nishonlar,  mustahkamlash va kesish asboblari uchun funksional qoplamalar, Funksional gradient materiallari, plazma yo‘naltirilgan mahsulotlar, yuqori haroratli issiqlik o‘tkazuvchi materiallar, elektr jihozlari uchun kontaktlar, burg‘ulash asboblari kabi istiqbolli mahsulotlarning ishlab chiqarilishi o‘zlashtirildi.
Seminar ishtirokchilarining fikr-mulohazalari bilan qiziqdik.
Koreya sanoat texnologiyalari instituti hamda ODA dasturining O‘zbekistondagi vakili Kim Bum Sung: Seminar har ikki tomon uchun ham juda foydali bo‘ldi. Seminar davomida o‘zaro hamkorlikda erishilgan bir qator loyihalarimiz e'tirof etildi. Bunda albatta kombinat olimlari va mutaxassislari menda ijobiy taassurot qoldirishdi. Ular o‘zlariga yuklatilgan vazifalarga sidqidildan yondashishadi. Ularning erishayotgan natijalaridan ham fikrlarimni yorqin isbotini ko‘rishimiz mumkin. Seminar har ikki tomon uchun ham juda foydali bo‘ldi.
O‘quv markazi rahbari Doniyor Karimov: -Ushbu seminar doirasida koreyalik olimlar kombinatning O‘quv markazi bilan hamkorlikda yosh olim va muhandislar uchun maxsus o‘quv seminari va master klasslar o‘tkazishdi. Talabalar tomonidan stend hisobotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi.  2024-yilda 10 nafar kombinatning  yosh mutaxassislari Koreyada stajirovka o‘tashi rejalashtirildi.
O‘zbek-Koreys nodir metallar dasturining koordinatori Amir Obidov: - Seminarning asosiy maqsadi Nodir metallar va mis sanoati bo‘yicha O‘zbekiston va Koreya  olimlari o‘rtasida innovasion va ilmiy ishlanmalarning, kelajakda qo‘llaniladigan texnologiyalarning joriy etish bo‘yicha muhokama etishdan iborat bo‘ldi.
Seminarning 1-kunida ilmiy texnologik markazimizning faoliyati koreyalik olimlar tomonidan yuqori baholandi. Chunki markazda innovatsion ishlanmalarni ishlab chiqarishni joriy qilish bo‘yicha ko‘rsatkich yuqori foizni ko‘rsatdi. 2023-yil sentyabr oyigacha 70dan ortiq tajribalar o‘tkazildi. Ko‘p ishlanmalarimiz ishlab chiqarishga joriy etildi. Masalan, chiqindilardan noan'anaviy usulda ferromolibden ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Bundan tashqari, qotishmalar, mis kompozitlari ishlab chiqarilmoqda. Innovatsion markazimizning tajriba boyitish fabrikasida yangi barpo etilayotgan 3-mis boytiish fabrikasi hamda qurilishi rejalashtirilgan 4-mis boyitish fabrikasining texnologiyalari bo‘yicha har xil tajribalar o‘tkazilib, qo‘llanmalar ishlab chiqildi. Texnogen chiqindilardan avval faqat volfram olingan bo‘lsa, hozirda temir kukunlar, kobalt ajratib olinmoqda. Yana bir e'tiborli jihati Ingichka boyitish fabrikasida esa volfram chiqindilaridan 55%li volfram konsentrati olinishiga erishildi. Bu ham bizning yutuqlarimiz. Hozirda Texnogen chiqindilardan, kislotali suvlardan foydali elementlar ajratib olish ustida ish olib borilmoqda.
Seminarda Dr. Kyung Tae KANGning “Displeylar ishlab chiqarishda nodir metallarni qo‘llash” mavzusidagi taqdimotida noyob metallarni displeylarga qo‘llash texnologiyasini olsak, bu  hozirda dolzarb texnologiya. Kombinatda ishlab chiqarilayotgan nodir va noyob metallar – molibden, indiy, selen ham shu texnologiya asosida displeylarga qo‘llanilayotgan bo‘lishi mumkin.
Birlashma direktorining o‘rinbosari Ulugʻbek Roʻziyev: - Yangi barpo etilgan tajriba  volfram va molibden gidrometallurgik sexi koreyalik olimlarda qattiq qiziqish uyg‘otdi. Ayniqsa, yarim o‘tkazgich sanoati uchun yuqori sof volfram va molibdenni ajratib olishda pilot texnologiyalarni qo‘llash uchun muhimligi ekanligini aytishdi. Shuningdek, ushbu sexni ODA dasturi doirasida ilmiy izlanishlarni kengaytirish uchun katta rol o‘ynashi ta'kidlandi.
Xabaringiz bor, 2022-yilning 25-dekabr kuni Koreya Milliy Assambleyasi tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga ODA dasturiga ko‘ra, 15 mlrd von(12 mln AQSh dollari atrofida) miqdoridagi grant ajratilishi bo‘yicha qaror qabul qilingan edi. Seminar doirasida ODA dasturi qo‘shma qo‘mitasining yig‘ilishi ham bo‘lib o‘tdi. Unda dasturda belgilangan yo‘nalishlar, ishlanmalarning tijoratlashtirish, aniqlangan yo‘nalish va uskunalarni tasdiqlash bo‘yicha bayonnoma imzolandi. Unda 2023-yilning oxirigacha O‘zbek-Koreys ilmiy texnologik markazining tajriba sexiga taxminan 750 000 AQSh dollarlik uskunalar o‘rnatiladi.
Dasturda nodir metallarni – volfram, molibden, tellur, selen, reniy, osmiyni qayta ishlab, yarim o‘tkazgich sanoati uchun sof holda ajratib olish, qattiq qotishmali uskunalarga qattiq baryer qoplamalarni qoplash, yarimo‘tkazgich sanoati uchun kislorodsiz mis mahsulotini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish  ham o‘rin olgan.

VII Узбекско-Корейский двусторонний семинар по редким металлам и медной промышленности
25-26 октября текущего года в научно-производственном объединении по производству редких металлов и твердых сплавов АГМК состоялся VII Узбекско-Корейский двусторонний международный семинар по редким металлам и медной промышленности на тему «Редкие металлы и медная промышленность».
В семинаре, организованном при сотрудничестве Министерства горного дела и геологии, Министерства инвестиций, промышленности и торговли, Алмалыкского горно-металлургического комбината, институтов Корейского государства, приняли участие ведущие эксперты, ученые, профессора и специалисты отрасли, исследователи.
На семинаре были представлены лекции, выступления экспертов на различные темы о достижениях в этой области.
Для участников семинара была организована производственная экскурсия, в ходе которой была представлена деятельность Узбекско-Корейского научно-технологического центра, научно-технической библиотеки.
А также участники семинара ознакомились с видами продукции, полученной благодаря глубокой переработке меди и редких металлов, производство которой было освоено в результате интеграции науки в производство.
Отмечалось, что в результате сотрудничества с институтами Кореи, экспериментально-исследовательских работ, проведенных в Узбекско-Корейском научно-технологическом центре, налажено производство перспективных продуктов из редких металлов и твердых сплавов. Например, функциональные градиентные материалы, высокотемпературные теплопроводящие материалы, мишени для напыления, функциональные покрытия для упрочняющего и режущего инструмента, контакты для электрооборудования, буровой инструмент.
Ким Бум Сон, представитель Корейского института промышленных технологий и программы ODA в Узбекистане, сказал, что семинар был очень полезным для обеих сторон. В ходе семинара был отмечен ряд наших проектов, реализованных в сотрудничестве. Это объединение ученых и специалистов произвело на него положительное впечатление. Семинар был очень полезен для обеих сторон.
Руководитель учебного центра Дониёр Каримов: - В рамках данного семинара корейские ученые в сотрудничестве с учебным центром провели специальный учебный семинар и мастер-классы для молодых ученых и инженеров. Студенты организовали отчетную стендовую выставку. Запланирована стажировка 10 молодых специалистов комбината в Корее в 2024 году.
Координатор Узбекско-корейской программы по редким металлам Амир Обидов: «Основная цель проведения семинара являлось обсуждение между узбекскими и корейскими учеными инновационных и научных разработок в области редкоземельных металлов и медной промышленности, а также внедрение технологий, которые будут применяться в будущем».
Деятельность научно-технологического центра была высоко оценена корейскими учеными. Поскольку центр демонстрирует высокий показатель внедрения инновационных разработок. К сентябрю 2023 года проведено более 70 экспериментов. Многие разработки внедрены в производство. К примеру, налажено производство ферромолибдена из технологических отходов нетрадиционным способом. Кроме этого, производятся сплавы, медные композиты. На опытно-обогатительной фабрике нашего инновационного центра проведены различные эксперименты и разработаны руководства по технологиям строящегося медной обогатительной фабрики-3 и планируемого к строительству медной обогатительной фабрики-4. Примечательно, что на Ингичкинской обогатительной фабрике освоена технология получения 55% вольфрамового концентрата из отходов вольфрама. На сегодняшний день ведутся работы по извлечению полезных элементов из техногенных отходов и кислых вод.
Заместитель директора НПО Улугбек Рузиев: «Построенный недавно экспериментальный гидрометаллургический цех вольфрама и молибдена вызвал большой интерес у гостей из Кореи. Корейские ученые отметили, что это важно для применения пилотных технологий в полупроводниковой промышленности при извлечении вольфрама и молибдена высокой чистоты. Также подчеркнута важная важную роль данного цеха в расширении научных исследований в рамках программы ODA».
Добавим, 25 декабря 2022 года Национальным собранием Кореи было принято решение о выделении гранта в размере 15 миллиардов вон (около 12 миллионов долларов США) Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату в соответствии с программой ODA. В рамках семинара также состоялось заседание Объединенного комитета программы ODA. В нем был подписан протокол об утверждении направлений, установленных в программе, коммерциализации разработок. До конца 2023 года в экспериментальном цехе Узбекско-Корейского научно-технологического центра будет установлено оборудование стоимостью около 750 000 долларов.
Программа также включала переработку редких металлов – вольфрама, молибдена, теллура, селена, рения, осмия - для получения чистых металлов для полупроводниковой промышленности, нанесение твердых стержневых покрытий на оборудование из твердых сплавов и налаживание производства бескислородной меди для полупроводниковой промышленности.