FIFA standartidagi yangi maydonlar — akademiya futbolchilari uchun munosib tuhfa!
Bugungi kunda futbol millionlar emas, balki milliardlar o‘yiniga aylanib ulgurdi. Davlat rahbari tomonidan yurtimizda futbolni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Buning natijasida turli yosh toifasidagi terma jamoalarimiz dunyo yashil maydonlarida o‘tkazilayotgan nufuzli musobaqalarda qatnashib, O‘zbekiston nomini jahonga tanitmoqda. Xususan, mamlakatimiz milliy terma jamoasi ham mundial yo‘llanmasini qo‘lga kiritib, tarix yaratdi. Natijada dunyoning top-klublari yurtimiz futbolchilariga jiddiy e’tibor qarata boshlashdi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati rahbariyati tomonidan ham futbolni, ayniqsa, bolalar futbolini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgan. OKMK FK akademiyasi tarbiyalanuvchilari uchun yildan-yilga barcha sharoitlar yaratib kelinmoqda. Bugungi kunda akademiya ixtiyorida 3ta standart (1ta sun’iy qoplamali, 2ta tabiiy chimli) va 2ta kichik o‘lchamli (sun’iy qoplamali) maydon bor. Endi ularning soni yana 3ta standart maydonga oshadi.
OKMK FK bosh direktori Bahodir Mirzayevning ma’lum qilishicha, ayni kunlarda “Metallurg” stadionida keng qamrovli rekonstruksiya ishlari amalga oshirilmoqda. Xalq tilida “eski stadion” deb nomlanuvchi majmua o‘rnida FIFA standartlariga mos, o‘lchami 105x68 metr bo‘lgan 2 ta tabiiy chimli hamda 1 ta sun’iy qoplamali zamonaviy maydon qad rostlaydi.
Mazkur maydonlarning ikki tomonida ota-onalar uchun 400 o‘rinli kichik tribuna quriladi. Bundan tashqari, maydonning yuqori qismida ota-onalar farzandlarining mashg‘ulotlarini bevosita kuzatib turishlari uchun alohida maydoncha barpo etiladi. Hududda bolajonlarning kiyim almashtirish va yuvinish xonalari ham bunyod etilishi ko‘zda tutilgan.
Hozirda pudratchi qurilish tashkiloti tomonidan maydonlarga chim yotqizish ishlari olib borilmoqda. Bundan avval esa chim ostiga 1 metrga yaqin maxsus qoplamalar o‘rnatilib, zamonaviy drenaj va sug‘orish tizimlari joylashtirildi. Ushbu tizimlar sinovdan o‘tkazilib, foydalanishga tayyor holatga keltirildi. Maydondagi 20 metr balandlikdagi machtalarga zamonaviy yoritish tizimlari ham o‘rnatiladi. Qurilish ishlari joriy yilning fevral oyida boshlangan bo‘lib, yaqin oylarda yakunlanishi rejalashtirilgan.
OKMK rahbariyati tomonidan ko‘rsatilayotgan bunday yuksak e’tibor natijasida OKMK FK akademiyasining turli yosh toifasidagi jamoalari ko‘plab musobaqalarda g‘alabalarni qo‘lga kiritmoqda. Akademiyaning bolalar va o‘smirlar futbolini rivojlantirish dasturi rahbari Denis Xomutov boshchiligidagi jamoalar 2026-yilning o‘tgan davri mobaynida bir qator muvaffaqiyatlarga erishishdi. Jumladan, akademiyaning U-13, U-14, U-15 hamda U-16 jamoalari O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi (O‘FA) futbol akademiyalari o‘rtasida o‘tkazilgan O‘zbekiston chempionatida sovrinli o‘rinlarni egallashdi.

Новые поля, соответствующие стандартам FIFA, – достойный подарок воспитанникам академии
По инициативе главы нашего государства развитию футбола в стране уделяется особое внимание. Благодаря этому сборные Узбекистана различных возрастных категорий успешно выступают на престижных международных турнирах, достойно представляя страну на мировой арене.
Историческим достижением стал и выход национальной сборной на чемпионат мира, после чего ведущие футбольные клубы мира начали проявлять всё больший интерес к узбекским игрокам.
Руководство Алмалыкского горно-металлургического комбината также уделяет большое внимание развитию футбола, особенно детско-юношеского. Для воспитанников академии футбольного клуба АГМК из года в год создаются всё более комфортные условия для тренировок и профессионального роста. Сегодня в распоряжении академии находятся три полноразмерных футбольных поля (одно с искусственным покрытием и два с натуральным газоном), а также два мини-поля с искусственным покрытием. В ближайшее время к ним добавятся ещё три полноразмерных поля.
Как сообщил генеральный директор ФК «ОКМК» Баходир Мирзаев, в настоящее время на стадионе «Металлург» ведётся масштабная реконструкция. На месте комплекса, известного среди жителей как «старый стадион», строятся три современные площадки, полностью соответствующие стандартам FIFA: два поля с натуральным газоном и одно с искусственным покрытием размером 105×68 метров.
По обеим сторонам новых полей будут оборудованы небольшие трибуны на 400 мест. Кроме того, появится специальная смотровая зона, откуда родители смогут наблюдать за тренировками своих детей. Также на территории комплекса предусмотрено строительство современных раздевалок и душевых для юных футболистов.
В настоящее время подрядная организация ведет работу по укладке газона. Ранее под покрытием была создана специальная многослойная конструкция глубиной около одного метра, смонтированы современные дренажная и автоматическая системы полива. Все инженерные системы уже прошли необходимые испытания и полностью готовы к эксплуатации. На 20-метровых осветительных мачтах также будет установлено современное световое оборудование. Строительство началось в феврале текущего года, а завершить работы планируется в ближайшие месяцы.
Благодаря всесторонней поддержке руководства АГМК команды академии различных возрастных категорий регулярно добиваются высоких результатов на соревнованиях. Под руководством Дениса Хомутова, возглавляющего программу развития детско-юношеского футбола академии, в 2026 году воспитанники уже добились ряда значимых успехов. В частности, команды U-13, U-14, U-15 и U-16 стали призёрами чемпионата Узбекистана среди футбольных академий, организованного Ассоциацией футбола Узбекистана.
Новые футбольные поля станут прочной основой для дальнейшего развития молодых игроков академии и помогут им в будущем покорять новые спортивные вершины.