“Ochiqlik indeksi-2024” bo‘yicha OKMK Respublikada 1-oʻrinda!
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida ochiqlikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-154-son Farmoniga muvofiq, 2024-yil yakunlariga ko‘ra davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi asosida to‘plangan barcha ko‘rsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar ko‘rib chiqildi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, "Ochiqlik indeksi-2024" eng yuqori samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan holda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 91,8 ball bilan Respublikada 1-o‘rinni egalladi.
Shuningdek, OKMK bu yil yana bir bor aksiyadorlik jamiyatlari oʻrtasida ham 1-oʻrinni oldi.
Maʼlumot o‘rnida: Indeks 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirilib kelinmoqda. Bu yilgi baholashda jami 98 ta ta respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari – vazirlik, qo‘mita, agentlik, inspeksiyalar va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati qamrab olindi.
Baholash natijalariga ko‘ra, 50 ta davlat organi “yashil” (2023-yilda 31 ta), 35 tasi “sariq” (43 ta) va 13 tasi “qizil” (29 ta) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, “Ochiqlik indeksi-2023”da Olmaliq kon-metallurgiya kombinati aksiyadorlik jamiyatlari o'rtasida maksimum 88,7 balldan  86,8 ball olib, 1-oʻrinni egallagan edi.
Shuningdek, Respublika davlat organlari va tashkilotlari orasida esa OKMK 2-oʻringa loyiq koʻrilgandi.

АГМК – на первом месте в Республике по «Индексу открытости – 2024»
В Агентстве по борьбе с коррупцией состоялось заседание комиссии по оценке эффективности и результативности работы в сфере обеспечения открытости.
На встрече подробно обсуждались все показатели, собранные по результатам 2024 года в рамках «Индекса открытости», разработанного в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № УП-154. Рассматривались итоги деятельности государственных органов и организаций по обеспечению прозрачности.
По итогам оценки, акционерное общество «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» показало самые высокие результаты и с 91,8 балла занял 1-е место в республике.
Кроме этого, АГМК вновь стал лидером среди всех акционерных обществ страны.
Для справки: Индекс формируется на основе 8 индикаторов и 84 оценочных критериев. В этом году в процессе оценки были охвачены 98 исполнительных органов республиканского уровня — министерства, комитеты, агентства, инспекции и местные органы власти.
Согласно результатам:
• 50 госорганов получили статус «зелёный» (в 2023 году — 31),
• 35 — «жёлтый» (в 2023 году — 43),
• 13 — «красный» (в 2023 году — 29).
Напомним, что акционерное общество «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» с 86,8 баллами (максимальный показатель — 88,7) заняло 1-е место в Индексе открытости-2023 среди других акционерных обществ страны.