“Ochiqlik indeksi-2024” bo‘yicha OKMK Respublikada 1-oʻrinda!
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligida ochiqlikni taʼminlash sohasida amalga oshirilayotgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholash komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PF-154-son Farmoniga muvofiq, 2024-yil yakunlariga ko‘ra davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligini baholashga qaratilgan Ochiqlik indeksi asosida to‘plangan barcha ko‘rsatkichlar atroflicha muhokama qilinib, yakuniy natijalar ko‘rib chiqildi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, "Ochiqlik indeksi-2024" eng yuqori samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan holda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati 91,8 ball bilan Respublikada 1-o‘rinni egalladi.
Shuningdek, OKMK bu yil yana bir bor aksiyadorlik jamiyatlari oʻrtasida ham 1-oʻrinni oldi.
Maʼlumot o‘rnida: Indeks 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirilib kelinmoqda. Bu yilgi baholashda jami 98 ta ta respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari – vazirlik, qo‘mita, agentlik, inspeksiyalar va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati qamrab olindi.
Baholash natijalariga ko‘ra, 50 ta davlat organi “yashil” (2023-yilda 31 ta), 35 tasi “sariq” (43 ta) va 13 tasi “qizil” (29 ta) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, “Ochiqlik indeksi-2023”da Olmaliq kon-metallurgiya kombinati aksiyadorlik jamiyatlari o'rtasida maksimum 88,7 balldan  86,8 ball olib, 1-oʻrinni egallagan edi.
Shuningdek, Respublika davlat organlari va tashkilotlari orasida esa OKMK 2-oʻringa loyiq koʻrilgandi.

AMMC – in first place in the republic in “Openness index – 2024”
The Anti-Corruption Agency held a meeting of the commission to assess the effectiveness and efficiency of work in the field of ensuring openness.
At the meeting, all indicators collected based on the results of 2024 within the framework of the "Openness Index", developed in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. UP-154, were discussed in detail. The results of the activities of government agencies and organizations to ensure transparency were considered.
Based on the assessment results, Joint-Stock Company “Almalyk Mining and Metallurgical Complex ” showed the highest results and took 1st place in the republic with 91.8 points.
In addition, AMMC once again became the leader among all joint-stock companies in the country.
For information: The index is formed on the basis of 8 indicators and 84 evaluation criteria. This year, the assessment process covered 98 executive bodies of the republican level - ministries, committees, agencies, inspections and local authorities.
According to the results:
50 government agencies received the status of "green" (in 2023 - 31),
35 – "yellow" (in 2023 - 43),
13 – "red" (in 2023 - 29).
We remind that "Almalyk Mining and Metallurgical Complex " with 86.8 points (the maximum indicator is 88.7) took 1st place in the Openness Index-2023 among other joint-stock companies of the country.