Reytingga ko‘ra, jami 97 ta vazirlik, idora, muassasa va mahalliy davlat hokimiyati organlari faoliyati baholandi. Baholash 84 ta mezonni o‘z ichiga olgan 8 ta indikator asosida amalga oshirildi.
Yakuniy natijalarga ko‘ra, 66 ta davlat organi “yashil”, 22 tasi “sariq” va 9 tasi “qizil” toifaga kiritildi. 2022-yildagi ilk natijalar bilan solishtirilganda, “yashil” toifadagi tashkilotlar soni 3,5 barobarga oshgan. Shu bilan birga, “sariq” toifadagilar 2 barobarga, “qizil” toifadagilar esa 3 barobarga kamaygan.
E’tiborlisi, ochiqlik bo‘yicha eng yuqori samaradorlik ko‘rsatkichini qayd etgan yashil toifadagi tashkilotlar orasida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ 93,3 ball bilan yuqori o‘rinni band etdi.
2024-yil yakuni bo‘yicha ham “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ 91,8 ball bilan yuqori o‘rinni egallagandi.
Ma’lum qilinishicha, mazkur reyting davlat organlari faoliyatida ochiqlik va shaffoflikni oshirish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish hamda hisobdorlikni ta’minlashga qaratilgan “Ochiqlik indeksi” baholash tizimi doirasida shakllantirilgan.
2025-yil yakunlari bo‘yicha aksiyadorlik jamiyatlari kesimida jami 20 ta tashkilot baholanib, 13 tasi “yashil”, 5 tasi “sariq” va 2 tasi “qizil” toifaga kiritildi.
Ma’lumot uchun PF-154-son Prezident Farmoniga muvofiq, davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlik bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarning samaradorligi va natijadorligi 2022-yildan boshlab har yili "Ochiqlik indeksi" asosida baholab kelinmoqda.

+998 71 619 23 33Агентство по противодействию коррупции опубликовало рейтинг министерств и ведомств по итогам 2025 года, основанный на оценке уровня открытости государственных органов и организаций.
Согласно представленным данным, в оценке приняли участие 97 министерств, ведомств, учреждений и органов местной государственной власти. Анализ проводился по 8 индикаторам, включающим в общей сложности 84 критерия.
По итогам оценки 66 государственных органов были отнесены к «зелёной» категории, 22 – к «жёлтой» и 9 – к «красной». По сравнению с первыми результатами 2022 года количество организаций в «зелёной» зоне увеличилось в 3,5 раза. При этом число организаций в «жёлтой» категории сократилось вдвое, а в «красной» – в три раза.
Отдельно стоит подчеркнуть, что среди организаций «зелёной» категории, продемонстрировавших наилучшие показатели открытости, акционерное общество «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» заняло одну из лидирующих позиций, получив 93,3 балла. Для сравнения: по итогам 2024 года АГМК набрал 91,8 балла.
Данный рейтинг формируется в рамках системы оценки «Индекс открытости», направленной на повышение прозрачности деятельности государственных органов, усиление общественного контроля и обеспечение подотчётности.
По итогам 2025 года среди акционерных обществ было оценено 20 организаций: 13 из них вошли в «зелёную» категорию, 5 – в «жёлтую» и 2 – в «красную».
Для справки: в соответствии с Указом Президента № УП-154, с 2022 года эффективность и результативность работы по обеспечению открытости в государственных органах и организациях ежегодно оценивается на основе «Индекса открытости».