Jumladan, xalqaro standart - ISO 14001:2015 ekologik menejment tizimiga hamda Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimi - ISO 45001:2018 xalqaro standartiga xalqaro sertifikat berildi.
Sertifikatlarni xalqaro sertifikalash agentligi “Cert International” MChJ direktori Marat Xabibulin OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanovga taqdim etdi.
Xalqaro standart ekologik menejment tizimi talablarini Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida joriy etish maqsadida hamda “KPMG” xalqaro konsalting kompaniyasining kombinatni transformatsiya qilish, aksiyalarini jahon bozoriga joylashtirish, IPO darajasiga tayyorligini baholash bo‘yicha tavsiyalari va Yo‘l xaritasiga asosan bir qator chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Xususan, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-avgustdagi №474-sonli “Kon-metallurgiya sanoati sohasida ekologik talablarini va atrof-muhit muhofazasi me'yorlarini xalqaro standartlar asosida belgilash chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori ijrosini ta'minlash maqsadida 22 ta xalqaro ISO standartlari (metodik qo‘llanmalar) davlat tiliga tarjima qilindi, tegishli tartibda (Oʻz DSt ISO) O‘zbekiston Respublikasining Davlat standartlari shaklida O‘zstandart agentligi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazildi va amalga kiritildi.
“ARK System Lab” MChJ malakali mutaxassislari jalb etilib xalqaro standart ISO 14001:2015 ekologik menedjment tizimi talablari asosida barcha talab etilgan hujjatlar ishlab chiqilib, ishlab chiqarishga joriy etildi. Soha hamda muhandis texnik xodimlar uchun kombinat o‘quv markazida 2022-yil 5-13 sentyabr kunlari o‘quv treninglari tashkil etildi.
Bundan tashqari, O‘quv markazida “Cert academy” xalqaro trening kompaniyasi jalb etilib korxonalardagi 24 nafar mas'ul soha mutaxassislari ekologik menejment tizimi bo‘yicha o‘qitilib tegishli sertifikatlar olindi.
2023-yil 15-19 may kunlari kombinatda ISO 14001:2015 talablari asosida joriy etilgan tizim “Cert International” xalqaro sertifikatlash tashkiloti tomonidan tashqi audit o‘tkazilib, audit natijalariga ko‘ra sertifikat berishga qaror qilindi.
Shuningdek, “Olmaliq KMK” AJning 2021-yil 1-iyundagi 723-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Kombinatni transformatsiya qilish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” doirasida kombinatda ISO 45001:2018 xalqaro standartiga asoslangan Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimini joriy etish belgilab qo‘yilgan. Mazkur chora-tadbirlar ijrosini ta'minlash maqsadida ham kombinatda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, Kombinatning 2021-yil 7-dekabrdagi 1530-son buyrug‘i bilan “Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash sohasidagi Siyosati” davlat, rus va ingliz tillarida ishlab chiqilib, amaliyotga tatbiq etildi va Kombinatning rasmiy veb-saytiga elektron shaklda joylashtirildi.
Kombinatga ISO 45001:2018 xalqaro standartini tatbiq etish, mazkur sohadagi hujjatlarni ishlab chiqish va xodimlarni o‘qitish maqsadida “Global Management Consult” MChJ konsalting tashkiloti jalb etilib, ular bilan hamkorlikda Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimi sohasidagi hujjatlar ishlab chiqildi.
Kombinatning 2022-yil 11-fevraldagi 153-son buyrug‘iga asosan Kombinat tarkibiy bo‘linmalarida xatarlarni aniqlash, baholash va boshqarish usullarini joriy etish bo‘yicha ishchi guruhlar tuzildi. Ishchi guruhlar tomonidan xavflarni aniqlash, xatar va imkoniyatlarni baholash, boshqarish uslubiyotiga muvofiq tarkibiy bo‘linmalarda xavf va xatarlar aniqlandi.
Kombinatning 2022-yil 7-apreldagi 383-son buyrug‘iga asosan ISO 45001:2018 xalqaro standartiga muvofiq Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejmenti tizimi amaliyotga tatbiq etildi.
O‘quv markazida “Cert management” xalqaro trening kompaniyasi bilan hamkorlikda ISO 45001:2018 xalqaro standarti kursi bo‘yicha 120 nafar, “Ichki auditor” kursi bo‘yicha esa 40 nafar xodim o‘qitildi va tegishli sertifikatlar topshirildi.
Kombinatda tatbiq etilgan Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimi faoliyatining xolisligi va samaradorliligi ta'minlanishi yuzasidan Kombinat rahbariyati tomonidan tahlil o‘tkazilib, tegishli hisobot shakllantirildi.
Kombinatda ISO 45001:2018 xalqaro standartiga asoslangan Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimini tatbiq etish bo‘yicha amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlarni baholash maqsadida mustaqil tashkilot – “Cert International” MChJ jalb etildi. 2023-yil 15-19 may kunlari ushbu tashkilotning xalqaro auditorlari tomonidan Kombinatdagi Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimini ISO 45001:2018 xalqaro standartiga muvofiqligi yuzasidan xalqaro sertifikatlash auditi o‘tkazildi va audit yakunlari bo‘yicha xalqaro sertifikat taqdim etilishi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

АГМК выдано два международных сертификата
19 июня текущего года представители ведущей международной организации по сертификации «Cert International» вручили Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату два международных сертификата.
В ходе встречи, организованной в исполнительном аппарате АГМК, региональный директор по Центральной Азии органа по сертификации «CERT International» Марат Хабибулин вручил председателю АО «Алмалыкский ГМК» Абдулле Хурсанову два международных сертификата. Это – международный стандарт ISO 14001 «Система Экологического Менеджмента» и ISO 45001:2018 «Система менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда».
В целях внедрения требований международного стандарта системы экологического менеджмента на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате, а также на основании с рекомендациями Международной консалтинговой компании «KPMG» по трансформации комбината, размещению его акций на мировом рынке, оценке готовности к «IPO» и дорожной карты осуществлен ряд мероприятий.
В частности, во исполнение Постановления Кабинета Министров от 25 августа 2022 года №474 «О мерах по определению экологических требований и нормативов охраны окружающей среды в сфере горно-металлургической промышленности на основе международных стандартов» на государственный язык переведены 22 международных стандарта «ISO» (методические пособия).  Агентство «Узстандарт» зарегистрировало и внедрило эти стандарты в установленном порядке (УзГС «ISO») в качестве государственных стандартов Республики Узбекистан.
Квалифицированными специалистами ООО «ARK System Lab» на основе требований международного стандарта ISO 14001:2015 «Система экологического менеджмента» была разработана и внедрена в производство вся необходимая документация. С 5 по 13 сентября 2022 года в учебном центре комбината были организованы учебные тренинги для отраслевых и инженерно-технических работников.
Кроме этого, в учебном центре были организованы курсы обучения для 24 специалистов подразделений комбината по системе экологического менеджмента. Занятия вели представители международной тренинговой компания «CERT Аcademy». По окончанию обучения специалисты получили соответствующие сертификаты.
С 15 по 19 мая 2023 года международной организацией по сертификации «CERT International» был проведен внешний аудит системы, внедренной на АГМК в соответствии с требованиями ISO «14001:2015», по результатам которого было принято решение о выдаче сертификата.
В рамках «Дорожной карты по трансформации комбината», утвержденной приказом АО «Алмалыкский ГМК» от 1 июня 2021 года № 723, на комбинате намечено внедрение международного стандарта ISO 45001:2018 «Система менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасности труда». В целях выполнения этих мероприятий на АГМК были проведены масштабные работы. В частности, приказом комбината от 7 декабря 2021 года №1530 разработана «Политика в области охраны здоровья и обеспечения безопасного труда» на государственном, русском и английском языках, внедрена в практику и размещена в электронном виде на официальном сайте комбината.
В целях внедрения на комбинате международного стандарта ISO 45001:2018, разработки документов в данной сфере, обучения персонала привлечена консалтинговая организация ООО «Global Management Consult», совместно с которой разработана документация в области системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасного труда.
На основании приказа комбината от 11 февраля 2022 г. №153 организованы рабочие группы по внедрению методов выявления, оценки и управления рисками в структурных подразделениях комбината.
На основании приказа комбината от 7 апреля 2022 года №383 внедрена в практику система системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасного труда в соответствии с международным стандартом ISO 45001:2018.
Совместно с международной тренинговой компанией «CERT Management» в учебном центре были организованы курсы по обучению международному стандарту ISO «45001:2018», которое прошли 120 работников, и «Внутреннему аудиту», которое прошли 40 работников. По завершению данных курсов слушателям были вручены соответствующие сертификаты.
В целях обеспечения беспристрастности и эффективности функционирования внедренной на АГМК системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасного труда руководством комбината проведен анализ и сформирован соответствующий отчет.
Для оценки масштабной работы, проведенной на АГМК по внедрению системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасного труда на основе международного стандарта ISO 45001:2018, была привлечена независимая организация – ООО «Cert International».
С 15 по 19 мая текущего года аудиторами этой организации проведен международный сертификационный аудит системы менеджмента охраны здоровья и обеспечения безопасного труда на комбинате на соответствие международному стандарту ISO 45001:2018. По итогам проведенного аудита принято решение о предоставлении международного сертификата.