Jumladan, xalqaro standart - ISO 14001:2015 ekologik menejment tizimiga hamda Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimi - ISO 45001:2018 xalqaro standartiga xalqaro sertifikat berildi.
Sertifikatlarni xalqaro sertifikalash agentligi “Cert International” MChJ direktori Marat Xabibulin OKMK boshqaruvi raisi Abdulla Xursanovga taqdim etdi.
Xalqaro standart ekologik menejment tizimi talablarini Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida joriy etish maqsadida hamda “KPMG” xalqaro konsalting kompaniyasining kombinatni transformatsiya qilish, aksiyalarini jahon bozoriga joylashtirish, IPO darajasiga tayyorligini baholash bo‘yicha tavsiyalari va Yo‘l xaritasiga asosan bir qator chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Xususan, Vazirlar Mahkamasining 2022-yil 25-avgustdagi №474-sonli “Kon-metallurgiya sanoati sohasida ekologik talablarini va atrof-muhit muhofazasi me'yorlarini xalqaro standartlar asosida belgilash chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi qarori ijrosini ta'minlash maqsadida 22 ta xalqaro ISO standartlari (metodik qo‘llanmalar) davlat tiliga tarjima qilindi, tegishli tartibda (Oʻz DSt ISO) O‘zbekiston Respublikasining Davlat standartlari shaklida O‘zstandart agentligi tomonidan ro‘yxatdan o‘tkazildi va amalga kiritildi.
“ARK System Lab” MChJ malakali mutaxassislari jalb etilib xalqaro standart ISO 14001:2015 ekologik menedjment tizimi talablari asosida barcha talab etilgan hujjatlar ishlab chiqilib, ishlab chiqarishga joriy etildi. Soha hamda muhandis texnik xodimlar uchun kombinat o‘quv markazida 2022-yil 5-13 sentyabr kunlari o‘quv treninglari tashkil etildi.
Bundan tashqari, O‘quv markazida “Cert academy” xalqaro trening kompaniyasi jalb etilib korxonalardagi 24 nafar mas'ul soha mutaxassislari ekologik menejment tizimi bo‘yicha o‘qitilib tegishli sertifikatlar olindi.
2023-yil 15-19 may kunlari kombinatda ISO 14001:2015 talablari asosida joriy etilgan tizim “Cert International” xalqaro sertifikatlash tashkiloti tomonidan tashqi audit o‘tkazilib, audit natijalariga ko‘ra sertifikat berishga qaror qilindi.
Shuningdek, “Olmaliq KMK” AJning 2021-yil 1-iyundagi 723-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Kombinatni transformatsiya qilish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” doirasida kombinatda ISO 45001:2018 xalqaro standartiga asoslangan Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimini joriy etish belgilab qo‘yilgan. Mazkur chora-tadbirlar ijrosini ta'minlash maqsadida ham kombinatda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi. Xususan, Kombinatning 2021-yil 7-dekabrdagi 1530-son buyrug‘i bilan “Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash sohasidagi Siyosati” davlat, rus va ingliz tillarida ishlab chiqilib, amaliyotga tatbiq etildi va Kombinatning rasmiy veb-saytiga elektron shaklda joylashtirildi.
Kombinatga ISO 45001:2018 xalqaro standartini tatbiq etish, mazkur sohadagi hujjatlarni ishlab chiqish va xodimlarni o‘qitish maqsadida “Global Management Consult” MChJ konsalting tashkiloti jalb etilib, ular bilan hamkorlikda Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimi sohasidagi hujjatlar ishlab chiqildi.
Kombinatning 2022-yil 11-fevraldagi 153-son buyrug‘iga asosan Kombinat tarkibiy bo‘linmalarida xatarlarni aniqlash, baholash va boshqarish usullarini joriy etish bo‘yicha ishchi guruhlar tuzildi. Ishchi guruhlar tomonidan xavflarni aniqlash, xatar va imkoniyatlarni baholash, boshqarish uslubiyotiga muvofiq tarkibiy bo‘linmalarda xavf va xatarlar aniqlandi.
Kombinatning 2022-yil 7-apreldagi 383-son buyrug‘iga asosan ISO 45001:2018 xalqaro standartiga muvofiq Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejmenti tizimi amaliyotga tatbiq etildi.
O‘quv markazida “Cert management” xalqaro trening kompaniyasi bilan hamkorlikda ISO 45001:2018 xalqaro standarti kursi bo‘yicha 120 nafar, “Ichki auditor” kursi bo‘yicha esa 40 nafar xodim o‘qitildi va tegishli sertifikatlar topshirildi.
Kombinatda tatbiq etilgan Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimi faoliyatining xolisligi va samaradorliligi ta'minlanishi yuzasidan Kombinat rahbariyati tomonidan tahlil o‘tkazilib, tegishli hisobot shakllantirildi.
Kombinatda ISO 45001:2018 xalqaro standartiga asoslangan Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimini tatbiq etish bo‘yicha amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlarni baholash maqsadida mustaqil tashkilot – “Cert International” MChJ jalb etildi. 2023-yil 15-19 may kunlari ushbu tashkilotning xalqaro auditorlari tomonidan Kombinatdagi Sog‘liqni muhofaza qilish va xavfsiz mehnatni ta'minlash menejment tizimini ISO 45001:2018 xalqaro standartiga muvofiqligi yuzasidan xalqaro sertifikatlash auditi o‘tkazildi va audit yakunlari bo‘yicha xalqaro sertifikat taqdim etilishi to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

AMMC issued two international certificates
On June 19 this year, representatives of the leading international certification organization Cert International presented two international certificates to Almalyk Mining and Metallurgical Plant.
During the meeting, organized in the executive office of the AMMC, Marat Khabibulin, Regional Director for Central Asia of the certification body CERT International, presented Abdulla Khursanov, Chairman of JSC Almalyk MMC, with two international certificates. These are the international standard ISO 14001 "Environmental Management System" and ISO 45001:2018 "Occupational Health and Safety Management System".
In order to implement the requirements of the international standard of the environmental management system at the Almalyk Mining and Metallurgical Plant, as well as on the basis of the recommendations of the KPMG International Consulting Company on the transformation of the plant, the placement of its shares on the world market, the assessment of readiness for an IPO and the roadmap, a number of events.
In particular, in pursuance of the Decree of the Cabinet of Ministers dated August 25, 2022 No. 474 “On measures to determine environmental requirements and environmental protection standards in the mining and metallurgical industry based on international standards”, 22 international ISO standards (methodological benefits). Agency "Uzstandard" registered and implemented these standards in the prescribed manner (UzGS "ISO") as state standards of the Republic of Uzbekistan.
Based on the requirements of the international standard ISO 14001:2015 "Environmental Management System", all the necessary documentation was developed and implemented by qualified specialists of ARK System Lab LLC. From September 5 to September 13, 2022, training sessions for industry and engineering workers were organized at the plant's training center.
In addition, training courses were organized in the training center for 24 specialists of the plant's divisions on the environmental management system. The classes were conducted by representatives of the international training company "CERT Academy". At the end of the training, the specialists received the appropriate certificates.
From May 15 to May 19, 2023, the international certification organization CERT International conducted an external audit of the system implemented at AMMC in accordance with the requirements of ISO 14001:2015, as a result of which a decision was made to issue a certificate.
As part of the "Roadmap for the transformation of the plant", approved by the order of JSC Almalyk MMC dated June 1, 2021 No. 723, the plant plans to introduce the international standard ISO 45001:2018 "Health and labor safety management system". In order to carry out these activities, large-scale work was carried out at the AMMC. In particular, by the order of the plant dated December 7, 2021 No. 1530, the “Policy in the field of health protection and ensuring safe work” was developed in the state, Russian and English languages, put into practice and posted electronically on the official website of the plant.
In order to introduce the international standard ISO 45001:2018 at the plant, develop documents in this area, and train personnel, the consulting organization Global Management Consult LLC was involved, together with which documentation was developed in the field of the health protection management system and ensuring safe work.
Based on the order of the plant dated February 11, 2022 No. 153, working groups were organized to introduce methods for identifying, assessing and managing risks in the structural divisions of the plant.
Based on the order of the plant dated April 7, 2022 No. 383, a system of health protection and occupational safety management system was put into practice in accordance with the international standard ISO 45001:2018.
Together with the international training company CERT Management, the training center organized courses on training the international standard ISO 45001:2018, which was completed by 120 employees, and Internal Audit, which was completed by 40 employees. Upon completion of these courses, the trainees were awarded the relevant certificates.
In order to ensure the impartiality and efficiency of the functioning of the health protection management system implemented at AMMC and ensuring safe work, the management of the plant carried out an analysis and generated a corresponding report.
To assess the large-scale work carried out at AMMC on the implementation of a health and safety management system based on the international standard ISO 45001:2018, an independent organization, Cert International LLC, was involved.
From May 15 to May 19 of this year, the auditors of this organization conducted an international certification audit of the health and safety management system at the plant for compliance with the international standard ISO 45001:2018. Based on the results of the audit, a decision was made to issue an international certificate.