OKMK: Barqaror rivojlanish va ekologik mas’uliyat bosh mezon
Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida atrof-muhitni muhofaza qilish va ishlab chiqarish samaradorligini oshirish strategiyasi yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Xususan, kombinat texnologik zanjirining yakuniy bo‘g‘ini bo‘lgan Mis eritish zavodida amalga oshirilayotgan texnologik modernizatsiya ishlari nafaqat iqtisodiy samara keltirmoqda, balki ekologik barqarorlikni ta’minlashda ham muhim rol o‘ynamoqda.
Xususan, zavodning Metallurgiya sexi konverter anod bo‘limida 1-sonli konverter agregati kapital ta’mirlandi. Bu jarayonda MEZ mutaxassislari bilan bir qatorda Ixtisoslashtirilgan ta’mirlash ishlari boshqarmasi va "Olmaliq yig‘ish ta’mirlash ixtisoslashtirilgan boshqarmasi" kabi korxonalar ishtirok etdi. Ta’mirlash davomida agregatning olovbardosh g‘ishtlari to‘liq yangilanib, mexanik va energetika uskunalari qayta texnik ko‘rikdan o‘tkazildi.
Rekonstruksiyaning asosiy ekologik yechimi — issiqlik utilizatsiyasi uskunalarini takomillashtirish bo‘ldi. Jumladan, ta’mir jarayonida chang kameralari 4 qismdan 3 taga qisqartirildi, tutun so‘rg‘ichlar tizimi maqbullashtirildi. Natijada texnologik gazlar harorati 160°C dan 230°C gacha ko‘tarildi. Bu harorat ko‘tarilishi elektrofiltrlarning bir maromda ishlashini ta’minlab, sulfat kislotasi ishlab chiqarish sexida gazlarni to‘liq tutib qolish va qayta ishlash samaradorligini oshirdi.
Konverter agregatining havo berish tizimidagi o‘zgarishlar (furmalar soni 6 taga koʻpaytirilishi) mis shteynlarini konverter jarayonini 10-15 foizga qisqartirib, quvvatini 10 foizga oshirdi. Bu nafaqat xomaki mis ishlab chiqarish hajmini oshirdi, balki yoqilg‘i va energiya resurslari sarfini sezilarli darajada kamaytirish imkonini berdi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida zavod hududi va tutash hududlarda daraxt, buta ko‘chatlarini ekish ishlari doimiy tarzda amalga oshirilmoqda. Shuningdek, ekilgan daraxt va buta ko‘chatlarini sug‘orish, parvarish qilish hamda ularni qo‘riqlash maqsadida korxona tomonidan mas’ul xodimlar biriktirilgan holda ishlar tashkil etilgan.
Xulosa qilib aytganda, OKMKda amalga oshirilayotgan bunday tizimli islohotlar 2026-yilda O‘zbekistonning "yashil iqtisodiyot"ga o‘tish strategiyasi doirasida metallurgiya sanoatining ekologik toza va yuqori texnologiyali sohaga aylanishiga xizmat qiladi.
Ma’lumot uchun 2025-yil OKMK xalqaro e’tirofga - Sustainable Fitch agentligining 3 darajali ESG reytingi va 56 ballga sazovor bo‘ldi. Bu kompaniyaning barqaror rivojlanish va ekologik siyosatga e’tibor qaratishini aks ettiruvchi yaxshi ko‘rsatkich hisoblanadi.

Устойчивое развитие и экологическая ответственность – стратегический приоритет
На Алмалыкском горно-металлургическом комбинате последовательно реализуется стратегия, направленная на охрану окружающей среды и повышение производственной эффективности.
Очередной этап этой работы связан с технологической модернизацией медеплавильного завода (МПЗ) – завершающего звена технологической цепочки комбината. Проводимые здесь преобразования обеспечивают не только ощутимый экономический эффект, но и вносят существенный вклад в повышение экологической устойчивости производства.
В частности, в конвертерно-анодном отделении металлургического цеха МПЗ выполнен капитальный ремонт конвертерного агрегата №1. В реализации проекта были задействованы специалисты завода, а также управления специализированных ремонтных работ и «Алмалыкского специализированного управления сборочно-ремонтных работ». В ходе капитального ремонта полностью обновлена огнеупорная футеровка агрегата, проведён комплексный технический осмотр и восстановление механического и энергетического оборудования.
Ключевым экологическим элементом реконструкции стало совершенствование системы утилизации тепла технологических газов. В процессе модернизации количество пылевых камер было оптимизировано – с четырёх до трёх единиц, а система дымоудаления приведена к более эффективной схеме работы. В результате температура технологических газов повысилась со 160° C до 230° C, что обеспечило стабильную и равномерную работу электрофильтров, а также повысило эффективность улавливания и последующей переработки газов в сернокислотном производстве.
Одновременно внесены изменения в систему подачи воздуха конвертерного агрегата: количество фурм увеличено с 40 до 46. Это позволило сократить продолжительность процесса конвертирования медных штейнов на 10-15%, а также увеличить производственную мощность агрегата на 10%. Данные меры способствовали росту объёмов выпуска черновой меди и одновременно обеспечили существенное снижение расхода топлива и энергетических ресурсов.
В рамках общенационального проекта «Яшил макон» («Зелёный край») на территории МПЗ и прилегающих участках на постоянной основе ведутся работы по озеленению. Посадка деревьев и кустарников сопровождается системной организацией их полива, ухода и охраны – за каждым участком закреплены работники предприятия.
Таким образом, комплексные и последовательные меры, реализуемые на АГМК, формируют прочную основу для развития металлургического производства с учётом современных экологических требований. В 2026 году эти преобразования станут важной частью реализации стратегии перехода Узбекистана к «зелёной экономике» и будут способствовать развитию экологически безопасной и высокотехнологичной металлургической отрасли.
Для справки: по итогам 2025 года Алмалыкский горно-металлургический комбинат получил международное признание, удостоившись ESG-рейтинга 3-го уровня агентства Sustainable Fitch с результатом 56 баллов, что подтверждает системный подход предприятия к вопросам устойчивого развития и экологической ответственности.