+998 71 619 23 33Ma'lumki, Prezidentimizning 2024-yil 4-dekabrdagi “Jamoaviy sport turlarini rivojlantirish va iqtidorli yoshlarni saralab olish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga ko‘ra, Jamoaviy sport turlari bilan muntazam shug‘ullanishni tashkil qilish hamda ushbu sport turlarini yanada rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi” tasdiqlangan. Yo‘l xaritasida korxona-tashkilotlarda xodimlar o‘rtasida jamoaviy sport turlari bo‘yicha “Rahbar kubogi” musobaqasini tashkil etish belgilangan. Mazkur qaror ijrosini ta'minlash maqsadida hamda 30-iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan kombinatda mehnat qilayotgan yoshlar o‘rtasida sportning mini futbol turi bo‘yicha “Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisi kubogi uchun musobaqa tashkil etildi.
Musobaqada jami bo‘lib 29 jamoa ikkita ligaga bo‘lingan holda bahs olib borishdi.
Jumladan, 1-liga bahslarida yuqori natijalarni qayd etgan holda finalga yetib kelgan Qalmoqqir kon boshqarmasi hamda Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash xizmati jamoalari o‘rtasidagi yakuniy uchrashuv shiddatli bahslarga boy bo‘ldi. O‘yinning asosiy vaqtida hisob ochilmadi. Penaltilar seriyasida esa kombinat posbonlari zafar quchishdi va kubokni qo‘lga kiritishdi.
2-liga bahslarining finalida Markaziy apparat va Portlatish materiallari zavodi jamoalari ro‘baro‘ kelishdi. Uchrashuvda Markaziy apparat jamoasi to‘liq ustunlik bilan 4-1 hisobida g‘alaba qozonib, kubok sohibiga aylandi.
Musobaqa g‘oliblarini taqdirlash marosimida so‘z olgan “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ boshqaruv raisi Abdulla Xursanov, yurtimizda, shu jumladan kombinatda ham ommaviy sport turlarini rivojlantirish bo‘yicha samarali va tizimli ishlar amalga oshirilayotganini, mazkur musobaqa ham kombinat yoshlarining shijoatini, sportga bo‘lgan qiziqishlari yuqori ekanligini ta'kidlab, o‘zining samimiy tilaklarini bildirib o‘tdi.
1-liga jamoalari o‘rtasidagi bahslarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan Idoraviy harbiylashtirilgan qo‘riqlash xizmati jamoasiga tantanali ravishda OKMK boshqaruv raisi kubogi topshirildi.
Shuningdek, ushbu guruhda Salim Mamajonov(IHQX) - “Eng yaxshi darvozabon”, Ozod Omonov(Qalmoqqir KB) - Eng yaxshi himoyachi”, Fozil O‘rinboyev(Ixtisoslashtirilgan ta'mirlash ishlari boshqarmasi) - “Eng yaxshi hujumchi” deya topildi.
Musobaqada 2-liga g‘olibi bo‘lgan Markaziy apparat jamoasi a'zolariga oltin medal va kubok tantanali ravishda topshirildi.
Shuningdek, 2-liga jamoalari o‘rtasida “Eng yaxshi darvozabon” nominatsiyasiga Doniyor Qurbonboyev(Markaziy apparat) loyiq ko‘rildi. “Eng yaxshi hujumchi” Oybek Qurbonboyev(Loyiha ishlari boshqarmasi), “Eng yaxshi himoyachi” -Elyor Shaxanov(Portlatish materiallari zavodi) bo‘ldi.
Bundan tashqari, tadbirda may oyida o‘tkazilgan futzal bo‘yicha Tog‘-kon sanoati va geologiya vaziri kubogi musobaqasida ikkinchi o‘rinni egallagan OKMK jamoasi a'zolari ham taqdirlanishdi.

+998 71 619 23 33В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 декабря 2024 года «О мерах по развитию командных видов спорта и совершенствованию системы отбора талантливой молодежи» была утверждена дорожная карта, направленная на активное развитие командных видов спорта и вовлечение сотрудников предприятий в регулярные спортивные занятия. Одним из ключевых пунктов этой программы стало проведение турниров на Кубок руководителя среди трудовых коллективов.
В рамках реализации этого постановления, а также в честь Дня молодежи, на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате состоялся турнир по мини-футболу на Кубок председателя правления АО «АГМК» среди молодых работников предприятия.
В соревнованиях приняли участие 29 команд, которые были разделены на две лиги.
В 1-й лиге в финальном поединке сошлись команды рудоуправления «Кальмакыр» и ведомственной военизированной охраны. Игра выдалась напряжённой и завершилась в основное время с нулевым счётом. Судьба матча решилась в серии пенальти, где победу одержала команда охраны, вырвав кубок у своих соперников.
Финал 2-й лиги свёл команды центрального аппарата и завода взрывчатых материалов. Уверенную победу со счётом 4:1 одержала команда центрального аппарата, став заслуженным обладателем трофея.
На торжественной церемонии награждения председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов поздравил участников турнира, выразив признательность за проявленный спортивный дух, целеустремлённость и командную сплочённость. Он отметил, что развитие массового спорта в стране и на предприятии — это важное направление, которое способствует укреплению здоровья, формированию корпоративной культуры и поддержке активной молодёжи.
Победителю первой лиги — команде ведомственной военизированной охраны — был вручён Кубок председателя правления АГМК.
По итогам турнира были также определены лучшие игроки первой лиги:
Команда центрального аппарата — победитель 2-й лиги — была награждена золотыми медалями и Кубком. В этой лиге индивидуальные награды получили:
Также в рамках церемонии были отмечены игроки команды АГМК, занявшие почётное второе место на Кубке Министра горнодобывающей промышленности и геологии по футзалу, прошедшем в мае текущего года.