OKMK delegatsiyasi «Euromoney 2022»
Joriy yilning 24-25 may kunlari O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Vena shahrida bo‘lib o‘tgan «Euromoney 2022» - Markaziy va sharqiy Yevropa forumida ishtirok etdi. Delegatsiya tarkibida “Olmaliq KMK” AJ rahbariyati ham bor.
Ma'lumot uchun, nufuzli «Euromoney» nashri tomonidan 27 yildan beri tashkil etiladigan Markaziy va sharqiy Yevropa forumi ushbu mintaqaga qiziqqan moliya bozori ishtirokchilari va investorlar uchun eng muhim yig‘ilish platformasi hisoblanadi.
Forum dunyoning 50 dan ortiq mamlakatlaridan tashrif buyurgan 1200 ga yaqin delegatlar, 600 dan ortiq xalqaro banklar, investorlar va kompaniyalar hamda 100 dan ortiq spikerlar ishtirokidagi panel' sessiyalar, muhokamalar va taqdimotlarni o‘z ichiga oldi.
- 12 ta turli fondlar, banklar va konsalting kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlarda hamda panel muhokamalarida kombinat rahbariyati tomonidan OKMKning moliyaviy holati va rejalari bo‘yicha ma'lumot berildi. Xalqaro investorlar kombinat bilan hamkorlikni juda istiqbolli deb topdilar.
Xalqaro kapitalni o‘zimizga jalb qilgan holda investision loyihamizni jadallashtirish maqsadida  biz ilk navbatda moliyaviy natijalarimizni to‘g‘irlab, ESG-auditni amalga oshirish, IPOga chiqish va Yevrobondni chop etishni rejalashtirganmiz, deydi OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov.
Uchrashuvlar davomida xalqaro investorlarga O‘zbekiston Respublikasida makroiqtisodiy barqarorlikni ta'minlashga qaratilgan samarali choralar, davomli islohotlar, 2022 - 2023 yillarda aksiyalarni mahalliy va xorijiy fond bozorlarida ommaviy joylashtirilishi rejalashtirilgan «O‘zavto Motors» AJ, «O‘zmetkombinat» AJ va «Olmaliq KMK» AJlarning moliyaviy holati va rejalari, shuningdek, davlatimizda investorlar manfaatini himoya qilishga qaratilgan amaldagi qonunchilikdagi o‘zgarishlar bo‘yicha ma'lumotlar berildi.
O‘zbekiston delegatsiyasining Yevropaning qator davlatlari bo‘ylab tashkil etilgan “roadshow” uchrashuvlari davom etmoqda.

+998 71 619 23 33On May 24-25 of this year, the delegation of the Republic of Uzbekistan took part in the "Euromoney 2022" - Central and Eastern European forum, which was held in Vienna. The delegation also includes the leadership of "Almalyk MMC" JSC.
For information, the Central and Eastern European Forum, which has been organized by the prestigious Euromoney publication for 27 years, is the most important meeting platform for financial market participants and investors interested in this region.
The forum included panel sessions, discussions and presentations with the participation of about 1,200 delegates from more than 50 countries, more than 600 international banks, investors and companies, and more than 100 speakers.
- In meetings and panel discussions with representatives of 12 different funds, banks and consulting companies, the management of the complex provided information on the financial status and plans of Almalyk Mining and Metallurgical Complex. International investors found cooperation with the complex to be very promising.
In order to accelerate our investment project by attracting international capital, we first plan to correct our financial results, carry out an ESG audit, launch an IPO and issue a Eurobond, says Abdulla Azizov Deputy Chairman of the Board of Almalyk Mining and Metallurgical Complex for Digitization.
During the meetings, international investors were informed about effective measures aimed at ensuring macroeconomic stability in the Republic of Uzbekistan, ongoing reforms, public placement of shares in local and foreign stock markets in 2022-2023. Information was provided on the financial status and plans of MMC JSCs, as well as changes in the current legislation aimed at protecting the interests of investors in our country.
The "roadshow" meetings organized by the delegation of Uzbekistan in a number of European countries continue.