OKMK delegatsiyasi «Euromoney 2022»
Joriy yilning 24-25 may kunlari O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Vena shahrida bo‘lib o‘tgan «Euromoney 2022» - Markaziy va sharqiy Yevropa forumida ishtirok etdi. Delegatsiya tarkibida “Olmaliq KMK” AJ rahbariyati ham bor.
Ma'lumot uchun, nufuzli «Euromoney» nashri tomonidan 27 yildan beri tashkil etiladigan Markaziy va sharqiy Yevropa forumi ushbu mintaqaga qiziqqan moliya bozori ishtirokchilari va investorlar uchun eng muhim yig‘ilish platformasi hisoblanadi.
Forum dunyoning 50 dan ortiq mamlakatlaridan tashrif buyurgan 1200 ga yaqin delegatlar, 600 dan ortiq xalqaro banklar, investorlar va kompaniyalar hamda 100 dan ortiq spikerlar ishtirokidagi panel' sessiyalar, muhokamalar va taqdimotlarni o‘z ichiga oldi.
- 12 ta turli fondlar, banklar va konsalting kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlarda hamda panel muhokamalarida kombinat rahbariyati tomonidan OKMKning moliyaviy holati va rejalari bo‘yicha ma'lumot berildi. Xalqaro investorlar kombinat bilan hamkorlikni juda istiqbolli deb topdilar.
Xalqaro kapitalni o‘zimizga jalb qilgan holda investision loyihamizni jadallashtirish maqsadida  biz ilk navbatda moliyaviy natijalarimizni to‘g‘irlab, ESG-auditni amalga oshirish, IPOga chiqish va Yevrobondni chop etishni rejalashtirganmiz, deydi OKMK boshqaruvi raisining Raqamlashtirish bo‘yicha o‘rinbosari Abdulla Azizov.
Uchrashuvlar davomida xalqaro investorlarga O‘zbekiston Respublikasida makroiqtisodiy barqarorlikni ta'minlashga qaratilgan samarali choralar, davomli islohotlar, 2022 - 2023 yillarda aksiyalarni mahalliy va xorijiy fond bozorlarida ommaviy joylashtirilishi rejalashtirilgan «O‘zavto Motors» AJ, «O‘zmetkombinat» AJ va «Olmaliq KMK» AJlarning moliyaviy holati va rejalari, shuningdek, davlatimizda investorlar manfaatini himoya qilishga qaratilgan amaldagi qonunchilikdagi o‘zgarishlar bo‘yicha ma'lumotlar berildi.
O‘zbekiston delegatsiyasining Yevropaning qator davlatlari bo‘ylab tashkil etilgan “roadshow” uchrashuvlari davom etmoqda.

+998 71 619 23 33Делегация Республики Узбекистан приняла участие в работе Форума «Euromoney 2022» по странам Центральной и Восточной Европы, организованной в столице Австрии 24-25 мая 2022 года.
Данный форум, организуемый авторитетным изданием «Euromoney» вот уже 27 лет, является важнейшей площадкой для встреч участников финансового рынка и инвесторов.
В форуме приняли участие около 1200 делегатов из более чем 50 стран мира, более 600 международных банков, инвесторов и компаний, а также более 100 спикеров.
На встречах и панельных обсуждениях с представителями 12 различных фондов, банков и консалтинговых компаний руководство комбината представила информацию о финансовом состоянии и планах АГМК. Международные инвесторы сочли сотрудничество с комбинатом очень перспективным.
«Чтобы ускорить наш инвестиционный проект за счет привлечения международного капитала, мы в первую очередь планируем скорректировать финансовые результаты, провести ESG-аудит, выйти на IPO и выпустить еврооблигации», - заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по цифровизации Абдулла Азизов.
В ходе встреч были представлены эффективные меры, направленные на обеспечение макроэкономической стабильности в Республике Узбекистан, экономические показатели и планы по размещению первичных акций на местных и зарубежных фондовых рынках в 2022-2023 годах таких компаний, как АК «Узавтосаноат», АО «Узметкомбинат» и АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат».