OKMK geologlari e'tirof etildi
Xabaringiz bor, mamlakatimizda aprelning birinchi yakshanbasi geologlar kuni sifatida keng nishonlanib kelinadi. Ushbu sana munosabati bilan joriy yilning 4-aprel kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida mehnat qilib kelayotgan soha vakillarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda ishtirok etgan OKMK Boshqaruvi raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov kombinat texnologik ishlab chiqarish zanjirida geologlar muhim ahamiyat kasb etishini ta'kidlab, ularni kasb bayramlari bilan samimiy muborakbod etdi.
Shundan so‘ng, sohaning bir guruh ilg‘orlari Faxriy Yorliq va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanishdi.
Ma'lumki, kombinat tarkibiy bo‘linmalaridan mehnat qilayotgan soha xodimlari o‘rtasida “Eng yaxshi geologiya xizmati xodimlari-2023” kasb mahorati tanlovi o‘tkazilgan edi. Tadbirda ushbu tanlov g‘oliblari ham rag‘batlantirildi.
Jumladan, tanlovning “Eng yaxshi yosh geolog” nominatsiyasiga Qalmoqqir kon boshqarmasi uchastka geologi Doston Abdusamatov loyiq ko‘rildi.
Angren kon boshqarmasi Ko‘chbuloq koni namuna oluvchisi Mirg‘olib Iymazov hamda Ohak zavodi Sovuq-buloq koni namuna oluvchi Barno Aralboyeva “Eng yaxshi namuna oluvchi nominatsiyasi” g‘olibi bo‘lishdi.
“Me'yoriy hujjatlar va JORC kodeksi talablari bilan ishlovchi eng yaxshi yosh geolog” nominatsiyasiga esa Qalmoqqir KB geologiya razvedka partiyasi xodimi Hayotxon Xolqulova munosib deb topildi.
Qalmoqqir KB Markaziy karyer uchastka geologi Daler Yuldashev esa “Eng yaxshi IT (axborot texnologiyalar)dan foydalanuvchi geolog" nominatsiyasi g‘olibiga aylandi.
Qalmoqqir KB Sharqiy uchastka geologi Dilnoza Xamrayeva "Chet tilini bilish darajasi bo‘yicha eng yaxshi geolog" nominanti bo‘ldi.

AMMC geologists were awarded
Traditionally, every year on the first Sunday of April, our country celebrates the Day of Workers in the Sphere of Geology of the Republic of Uzbekistan. In connection with this date, on April 4 this year, representatives of the sphere working in the structural divisions of the Almalyk Mining and Metallurgical Combine had been awarded.
At the event, Deputy Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC for personnel and social issues Sady Shermatov congratulated the geologists of the plant on their professional holiday, noted their fruitful and selfless work. S. Shermatov also stressed that the exploration of reserves, the discovery of mineral deposits is an undoubted merit of geologists.
The management of the plant awarded a group of production leaders with certificates of honor and valuable gifts.
After that, the winners of various nominations of the professional skills competition "The Best Employees of the Geological Service-2023", held among geologists working in the structural divisions of the AMMC, were awarded with valuable and memorable gifts.
In particular, Doston Abdusamatov (local geologist of the “Kalmakyr” Central Mining Administration) won in the Best Young Geologist nomination.
“The best sampler” – Mirgolib Iymazov (sampler of the Kochbulak mine of the Angren Mining Administration) and Barno Aralboeva (sampler of the “Sauk-Bulak” quarry of the lime plant).
“The best young geologist according to the normative documents and requirements of the JORC Code” - Khayotkhon Holkulova (mineralist of the exploration party of the “Kalmakyr” Mining Administration).
“The best geologist working with information technologies” – Daler Yuldashev (district geologist of the Central Quarry of the “Kalmakyr” Mining Administration).
"The best geologist in terms of foreign language proficiency" – Dilnoza Khamrayeva (geologist of the Eastern Quarry of the “Kalmakyr” Mining Administration)
"Best Geological Service" – the geological department of the “Kauldy” mine (chief geologist of the mine Vadim Kosov).