+998 71 619 23 33Xabaringiz bor, ayni kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Germaniya davlatida bo‘lib turibdi.
Tashrif doirasida bo‘lib o‘tgan qo‘shma biznes-forumda "Yashil" energetika, qazib chiqarish, kimyo, farmatsevtika tarmoqlarida, transport infratuzilmasini rivojlantirish, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, innovatsiya va boshqa sohalardagi kooperatsiya loyihalari bo‘yicha umumiy qiymati 9 milliard dollarlik savdo, investitsiyaviy va texnologik loyihalarni amalga oshirish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Jumladan, “KfW” banki va Olmaliq kon-metallurgiya kombinati o‘rtasida 1,4 mlrd yevro kredit ajratish bo‘yicha kelishuv shartnomasi imzolandi.
Shuningdek, Fiberpipe kompaniyasi bilan birgalikda Germaniya texnologiyalari asosida kompozit quvurlar, sig‘imlar ishlab chiqarish bo‘yicha ham kelishuvga erishildi.
Umuman, tashrif doirasida iqtisodiyot, savdo, moliya, ta'lim, fan va innovatsiya sohalarida 16 ta hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi.
O‘zbekiston va Germaniya o‘rtasida o‘zaro tovar ayirboshlash va qo‘shma loyihalar soni ikki barobar ortib, Germaniyadan O‘zbekistonga investitsiyalar hajmi 5,5 milliard dollarga yetdi, shundan 4 milliard dollar oxirgi 6 yilda jalb qilingan.
Ma'lumot uchun: hamkorlik aloqalari doirasida 2022 yilda Samarqandda bo‘lib o‘tgan xalqaro iqtisodiy forumda Germaniyaning BASF konserni, Helaba banki, “Menzel”, Takraf GmbH kabi kompaniyalari bilan OKMK o‘rtasida bir qator manfaatli shartnomalar imzolandi.
Shuningdek, Chirchiq shahrida kombinat va Germaniya davlati bilan hamkorlikda "Deutsche IT-AGMK" qo‘shma korxonasi ham tashkil etilgan.

АГМК-Германия: достигнуты выгодные соглашения
Как сообщалось ранее, в настоящее время глава нашего государства находится с официальным визитом в Федеративной Республике Германия.
В рамках визита состоялся совместный бизнес-форум, по итогам которого достигнуты договоренности о реализации новых торговых, инвестиционных и технологических проектов на 9 миллиардов долларов.
Это кооперации в области «зеленой» энергетики, добывающей, химической, фармацевтической отраслях, модернизации транспортной инфраструктуры, цифровизации сельского хозяйства, инноваций и других приоритетных направлениях.
В частности, подписано соглашение с банком «KfW» о предоставлении кредита Алмалыкскому горно-металлургическому комбинату в размере 1,4 млрд евро.
Кроме этого, достигнута договоренность с компанией «Fiberpipe» об организации совместного производства композитных труб и емкостей на основе немецких технологий.
В рамках визита подписано 16 межгосударственных и межведомственных документов в сферах экономики, торговли, финансов, образования, науки и инноваций.
Также отмечен двукратный рост взаимного товарооборота и числа совместных проектов. Объем германских инвестиций в экономику Узбекистана достиг 5,5 миллиарда долларов, из них 4 миллиарда были привлечены за последние 6 лет.