OKMK Germaniyadan konveyerlar xarid qiladi
Global Mining Reviewning xabar berishicha, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati AUMUND Fördertechnik kompaniyasiga og‘ir konveyerlar partiyasi uchun buyurtma bergan.
Shartnoma doirasida kombinatga 54 ta zanjir tasmali plastinasimon konveyer lenta(tasma)lari jamlamasi yetkazib berilishi ko‘zda tutilgan. Nashrning qayd etishicha nemis kompaniyasi tashkil etilganidan beri bu eng yirik buyurtma hisoblanadi.
3-Mis boyitish fabrikasi loyihasi bosh texnologi Muhriddin Nuriddinovning ma'lum qilishicha, mazkur zanjir tasmali plastinasimon konveyerlarning 48 tasidan 3-MBFning yirik maydalangan ruda ombori, o‘rta maydalash va g‘alvirlash uchastkalarida foydalaniladi. 6 tasi esa “Yoshlik-1” koni negizida 1-bosqich KKD 1500/180 rusumli maydalagichlari uchun mo‘ljallangan.
Dastlabki oltita konveyerlar boshlang‘ich yanchgichlar qarshisiga joylashtiriladi. Qolgan tasma(lenta)lar rudalar shtabellari, ikkilamchi yanchgichlar va ikkilamchi ekranlarga xizmat ko‘rsatishi  rejalangan.
Mo‘ljallanishiga bog‘liq holda tasmalarning eni 1,6 m dan 2,4 metrgachani tashkil qiladi. Ushbu konveyerlardan eng kichigi soatiga 714 tonnadan ziyod rudani, eng yirigi esa soatiga 6 ming tonna rudani tashish imkoniyatiga ega.
Ma’lumot uchun, 2022-yilning yozida Finlyandiyaning Metso Outotec kompaniyasi OKMK bilan 100 mln. yevroga teng bo‘lgan uskunalarni yetkazib berish yuzasidan manfaatli shartnomani tuzgan. Barqaror rivojlanish texnologiyalarini ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda eng yetakchilardan biri bo‘lgan Metso Outotec kompaniyasi tomonidan yetkazib berilayotgan texnologik uskunalari bunyod etilayotgan “Yoshlik-1” koni uchun mo‘ljallangan.

АГМК закупает в Германии конвейера
Алмалыкский горно-металлургический комбинат приобретает у Германии 54 конвейера для переработки медной руды.
Комбинат заказал партию тяжёлых конвейеров у компании AUMUND Fördertechnik, сообщает Global Mining Review. Заказ стал крупнейшим с момента основания для производителя техники AUMUND Fördertechnik.
Как отметил главный технолог проекта медной обогатительной фабрики-3 Мухриддин Нуриддинов, 48 из этих пластинчатых цепных конвейеров будут использоваться на складе крупнодробленой руды МОФ-3, на участках среднего дробления и грохочения. Оставшиеся 6 предназначены для дробилок ККД 1500/180 на базе рудника «Ёшлик I».
Шесть конвейеров будут размещены у первичных дробилок. Оставшиеся ленты будут обслуживать штабели руды, вторичные дробилки и вторичные экраны.
В зависимости от назначения ширина ленты будет составлять от 1,6 до 2,4 метров. Самый маленький конвейер может транспортировать 714 тонн медной руды в час, самый крупный — 6 тысяч тонн.
Для справки. Летом 2022 года финская «Metso Outotec» подписала с АГМК соглашение о поставке оборудования более чем на 100 млн евро. Технологическое оборудование, поставляемое мировым лидером в области технологий устойчивого развития, предназначено для использования на месторождении «Ёшлик I».