OKMK Germaniyadan konveyerlar xarid qiladi
Global Mining Reviewning xabar berishicha, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati AUMUND Fördertechnik kompaniyasiga og‘ir konveyerlar partiyasi uchun buyurtma bergan.
Shartnoma doirasida kombinatga 54 ta zanjir tasmali plastinasimon konveyer lenta(tasma)lari jamlamasi yetkazib berilishi ko‘zda tutilgan. Nashrning qayd etishicha nemis kompaniyasi tashkil etilganidan beri bu eng yirik buyurtma hisoblanadi.
3-Mis boyitish fabrikasi loyihasi bosh texnologi Muhriddin Nuriddinovning ma'lum qilishicha, mazkur zanjir tasmali plastinasimon konveyerlarning 48 tasidan 3-MBFning yirik maydalangan ruda ombori, o‘rta maydalash va g‘alvirlash uchastkalarida foydalaniladi. 6 tasi esa “Yoshlik-1” koni negizida 1-bosqich KKD 1500/180 rusumli maydalagichlari uchun mo‘ljallangan.
Dastlabki oltita konveyerlar boshlang‘ich yanchgichlar qarshisiga joylashtiriladi. Qolgan tasma(lenta)lar rudalar shtabellari, ikkilamchi yanchgichlar va ikkilamchi ekranlarga xizmat ko‘rsatishi  rejalangan.
Mo‘ljallanishiga bog‘liq holda tasmalarning eni 1,6 m dan 2,4 metrgachani tashkil qiladi. Ushbu konveyerlardan eng kichigi soatiga 714 tonnadan ziyod rudani, eng yirigi esa soatiga 6 ming tonna rudani tashish imkoniyatiga ega.
Ma’lumot uchun, 2022-yilning yozida Finlyandiyaning Metso Outotec kompaniyasi OKMK bilan 100 mln. yevroga teng bo‘lgan uskunalarni yetkazib berish yuzasidan manfaatli shartnomani tuzgan. Barqaror rivojlanish texnologiyalarini ishlab chiqarish bo‘yicha dunyoda eng yetakchilardan biri bo‘lgan Metso Outotec kompaniyasi tomonidan yetkazib berilayotgan texnologik uskunalari bunyod etilayotgan “Yoshlik-1” koni uchun mo‘ljallangan.

AMMC purchases conveyors in Germany
The Almalyk Mining and Metallurgical Complex purchases 54 conveyors for processing copper ore from Germany.
The mine has ordered a batch of heavy conveyors from AUMUND Fördertechnik, Global Mining Review reports. The order was the largest since the foundation for the equipment manufacturer AUMUND Fördertechnik.
According to Mukhriddin Nuriddinov, the chief technologist of the copper processing plant-3 project, 48 of these apron chain conveyors will be used in the Copper Concentration Plant-3 coarse ore storage, medium crushing and screening areas. The remaining 6 are intended for KKD 1500/180 crushers based on the “Yoshlik I” mine.
Six conveyors will be located at the primary crushers. The remaining belts will serve ore stacks, secondary crushers and secondary screens.
Depending on the purpose, the width of the tape will be from 1.6 to 2.4 meters. The smallest conveyor can transport 714 tons of copper ore per hour, the largest - 6 thousand tons.
For reference. In the summer of 2022, the Finnish “Metso Outotec” signed an agreement with AMMC for the supply of equipment for more than 100 million EUR. Technological equipment supplied by the world leader in sustainable development technologies is intended for use at the “Yoshlik I” field.