+998 71 619 23 33Olmaliq kon-metallurgiya kombinati O‘zbekiston konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni bayrami arafasida Olmaliq shahri aholisiga o‘ziga xos tuhfa hozirladi.
Bugun OKMK homiyligida yangitdan barpo etilgan “Quruvchilar bog‘i” foydalanishga topshirildi.
Ushbu bog‘ning ochilish marosimida OKMK rahbariyati, Olmaliq shahar hokimligi mas'ullari va jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati boshqaruvi raisi, senator Abdulla Xursanov bir paytlar tashlandiq holga kelib qolgan “Quruvchilar bog‘i” endilikda olmaliqliklarning sevimli go‘shasiga aylanishini ta'kidladi. Ushbu bog‘ hurmatli Prezidentimiz tashabbusi bilan yurtimizda keng ko‘lamda olib borilayotgan "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasidagi ishlar natijasi ekanligini, kombinat “Yashil makon” loyihasining faol ishtirokchisi, "Yashil hayot uchun" degan ezgu g‘oyani faol targ‘ibotchisi bo‘lishda davom etishi bildirib o‘tdi.
Ma'lumot uchun, bog‘ning qurilish ishlari 2023-yilda boshlangan bo‘lib, hudud qiyalik bo‘lganligi bois, tuproq to‘kilib, tekislandi. Elektr energiyasi tortilib, quduq qazildi. Bog‘da amalga oshirilgan keng ko‘lamli ishlar natijasida 3150 tup daraxt ko‘chatlari, 25000 tup gullar ekildi. Umumiy maydonni 7,5 gektar bo‘lgan bog‘ga 20 dona quyoshdan quvvatlanadigan yoritgichlar va dam oluvchilarga qulaylik yaratish maqsadida o‘rindiqlar o‘rnatildi. 1300 metr beton yo‘laklari yotqizilib, bog‘ atrofi to‘siqlar bilan o‘raldi.
Shuningdek, bog‘da batut va arg‘imchoqlarni o‘zida jamlagan bolalar maydonchasi ham barpo etildi.
Bundan tashqari, bog‘da kombinat korxonalarining tarixi, faoliyati, mehnat faxriylari va avval ishlagan rahbarlar, mahsulotlar haqida ma'lumotlar beruvchi pannolar ham qo‘yildi.

+998 71 619 23 33Градообразующее предприятие – Алмалыкский горно-металлургический комбинат активен не только в производстве, но и в поддержке социальной сферы.
Примером работ, реализуемых в этом направлении, является введенный сегодня в эксплуатацию «Парк строителей».
В церемонии открытия данного парка приняли участие руководство АГМК, ответственные лица Алмалыкского хокимията и представители широкой общественности.
Как отметил в своей речи председатель правления АО «Алмалыкский ГМК», сенатор Абдулла Хурсанов, на протяжении многих лет «Парк строителей» был заброшен и находился в плачевном состоянии. После проведенных работниками комбината работ по благоустройству он обрел новый вид. Также А. Хурсанов подчеркнул, что этот парк является результатом работ в рамках общенационального проекта «Зеленый край», реализуемого в стране по инициативе главы нашего государства». АГМК является и остается активным участником проекта «Зелёный край» и активным пропагандистом движения «За зелёную жизнь».
Строительные работы были начаты 2023 году. В связи с тем, что парк площадью 7,5 гектаров находится на наклонной поверхности, специалисты произвели также земельные работы. Проведены электричество и водоснабжение. В результате озеленительных и строительных работ посажено 3 150 саженцев деревьев, 25 000 саженцев цветов. Обновлена система орошения зеленых насаждений. Также обновлена система освещения, установлено 20 солнечных прожекторов. Залито 1 300 метров бетонных дорожек.
Кроме этого, на территории парка построена детская площадка, установлены скамейки, качели и батуты.
Стоит отметить, что в саду мы установили панно, на которых отражены история АГМК, его деятельность, ветераны труда и руководители, а также продукция. Благодаря этим композициям гости парка смогут узнать больше о градообразующем предприятии.
Открытие Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом данного парка в преддверии Дня работников горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан стало своеобразным подарком для жителей Алмалыка.